2 Yaş Sendromu Nedir

2 Yaş Sendromu Nedir ? YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

2 Yaş Sendromu Nedir diyen anneler, çocukların bebeklikten çıkıp çocukluk dönemine geçişleridir 2 yaş. Bu dönemde çocukların büyüdüğünü, anne babanın sözünü dinlediğini düşünebilirsiniz ama durum böyle değildir.

2 yaş sendromu, çocukların özerklik dediğimiz benlik duygusunun başladığı, kendisinin farkına vardığı, dünyanın onun etrafında döndüğü düşüncelerinin olduğu zorlu bir dönemdir. Anne babaların en çok zorlandıkları bir süreçtir. Çocukların değişen davranışları; yemek yememe, uyku uyumak istememe, ne denirse tersini yapma, anne baba ve arkadaşa vurma, söz dinlememe, sebepsiz yere ağlama,
kendini yere atma gibi davranışlar sizi yorabilir.

Bebeklik döneminden sonra beklentilerinizden farklı bir durumla karşılaşmanız sizi tedirgin etmesin çünkü her şey normal. Ebeveynler, 2 yaş sendromunda olan çocuklarının bu süreçte olduklarının farkında değillerse çocukların normal davranışları problem olarak görebilirler.

2 yaş sendromuna giren çocukların öfke nöbetleri, her istediklerinin olması için ağlamalara başvurmaları ebeveynleri yorsa da bu sürecin geçici olduğunu kabul etmek ve buna hazırlıklı olmak zorundasınız. Çocuklarınızın bu sürece girdiğinin bilincinde olursanız ve ne yapmanız gerektiğini bilirseniz bu dönemi kolaylıkla atlatabilirsiniz.

2 YAŞ SENDROMUNDA Kİ ÇOCUKLARA NASIL DAVRANILMALIDIR?

  • Çocuklarınızın kendini gösterme eğilimini engellememelisiniz. Bir çocuk ne kadar kendini keşfederse o kadar sağlıklı bir kişiliğe adım atmış olur.
  • Çocukların enerjisinin en çok olduğu dönem 12-36 ay dönemidir. Yorulmak bilmeyen çocuklarınızın enerjilerini atmaları için ortamlar oluşturun. Sık sık dışarı çıkın, evde birlikte oynayabileceğiniz oyunlar oynayın, bol bol resim yapın vs.
  • Öfkelerini engellemeyin. Bırakın bağıra bağıra ağlasın, yere yatsın tepisin, bu öfkesini mutlaka kussun. Eğer öfkesi engellenirse zamanla bu duygusu etrafındakilere ve çevresine şiddet olarak geri dönecektir.
  • Çocukların dünyayla bağlantıları büyüdükçe artar ve buna paralel olarak merak duygusu da gelişir. En çok soru sordukları dönemdir. Ebeveynler lütfen çok sabırlı olun ve çocuklarınızın tüm sorularını cevaplayın. Dünyayı sizin cevaplarınızla öğrensinler yoksa çocuklarınızın soru sormasını engellerseniz başkalarından öğrenecekler merak ettiklerini buna izin vermeyin.
  • Bu dönemdeki çocuklarınızı uyumsuz, sorunlu veya kendinizin kötü bir ebeveyn olduğunu düşünmeyin. Hem çocuklarınızı hem de kendinizi çok sevin. Sevgi, kutup yıldızı gibidir ne yönde ilerleyeceğimizi gösterir.

Bu ve diğer yazılar için sayfamızı beğenmeyi unutmayın!

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?