Adet Gecikmesi
Adet Gecikmesi ‘nin kaynağı

Adet gecikmesi ve geç bir dönem için endişeleniyorsun. Ama hamile görünür biliyor musun? Hamilelik Cüzdanı ile ilgili gecikmiş veya geç dönemler. Yaygın nedenler hormonal dengesizliklerden ciddi tıbbi durumlara kadar değişebilir.

 

Birlikte hayatında, normal düzlemde normal durumdaki iki durum vardır: ilk başladığında ve menopoz başladı. Vücudunuz geçmeli geçerken, normal döngünüz düzensiz olabilir.

 

Menopoza girmeyen birlikte, 28 günde bir periyodu vardır. 21 ila 35 gün arasında değişebilir. Bunu süründüren bu aralıklar içinde olduğu, yapılmış nedenlerden biri olabilir.

 

 1. Stresle

Stres, hormonları etkileyebilir, günlük rutininizi değiştirebilir. Hatta döneminizi düzenleyen beyninizin hipotalamusunuzu etkileyebiliriz. Zamanla, stres, hastalığınız veya ani kilo alımına veya kaybına yol açabilir.

Stresin sizin döneminizi etkiler, rahatlama tekniklerini ortaya çıkarmak ve yaşam tarzınızda ölçer. Rejiminize daha fazla egzersiz.

 

 1. Az vücut ağırlığı

Anoreksiya nervoza ya da bulimia gibi yemeğe olan kadınlar, yine kaçan dönemler yaşayabilir. Yüksekliğininiz için normal bir aralık olarak kabul edilen yüzde 10’dur. Bundan daha az olan ağırlık, dökülebilir ve yumurtlamayı değiştirilir.

 

 1. obezite

Düşük vücut ağırlığı, hormonal içeriklere neden olan aşırı kilo da olabilir. Doktorunuz, obezitenin geç veya cevapsız dönemlerinizde bir faktör olduğu için diyet ve egzersiz planı önerecektir. 

 1. Polikistik over sendromu (PCOS)

Polikistik over sendromu (PKOS) vücudunun hormonu verojeninden daha fazla üretmesine neden olan bir durumdur. Bu hormon dengesiziminin bir sonucu olarak yumurtalıklar vardır. Bu yumurtlamayı düzçev hale getirebilir veya tamamen durdurabilir.

İnsülin gibi diğer hormonlar da düzensizlikten kurtulabilir. Bu PCOS ile birlikte insülin direncinden kaynaklanmaktadır. PKOS tedavisi, semptomları hafifletmeye odaklanır. Doktorunuz, döngünüzü düzenenize yardımcı olacak doğum kontrolü veya başka ilaçları reçete edebilir.

 

 1. Doğum kontrolü

Doğum kontrolüne girilmeside veya kapandığınızda, döngünüzde bir değişim yaşayabilirsiniz. Doğum kontrol hapları, yumurtalıkıları yumurta bırakmasını engelleyen östrojen ve progestin hormonlarını içerir. Daha sonra tekrar gelmesi gerekebilir. İmplante edilen veya enjekte edilen diğer kontraseptif şekiller de yanlış dönemlere neden olabilir.

 

 1. Kronik hastalıklar

Diyabet ve çölyak hastalığı gibi kronik hastalıklar da adet dönüşüsünü etkileyebilir. Kan şekerindeki yazılar hormonal olarak uyumlandırabilirler, bulaştırılırlar.

Çölyak hastalığı, ince bağırsağınızda hasara yol açabilir .Vücudunun anahtar besinleri emmesini engelleyebilen inflamasyona neden olur. Bu geç veya cevapsız dönemlere neden olabilir.

 

 1. Erken dönem menopoz

Kadınların nerede 45 ila 55 yaşları ile menopoza başlar. 40 yaş ya da daha erken dönemde semptomlar içermiş peri- menopoza sahiptir. Bu, yumurta tedarikinizin azaldığı ve sonuç olarak menstruasyonun sona ereceği anlamına gelir.

 

 1. Tiroid

Aşırı aktif veya az aktif tiroid bezi de geç veya cevapsız dönemlerin sorunu olabilir. Tiroid vücudunun metabolizmasını düzenler, bu hormon hormonunun de etkilenebilir. Tiroid sorunları olan ilaçla tedavi edilebilir. Tedaviden sonra, normale dönecektir.

 

Bunu belirtiler varsa, hemen bir doktora nerede:

 • Alışılmadık derecede ağır kanama.
 • Ateş.
 • Şiddetli acı.
 • Mide bulantısı ve kusma.
 • Yedi günden uzun süren kanama.
 • Zaten menopoza girdikten ve bir yıl için dönemler geçirmedikten sonra kanama.

Adet Gecikmesi sorununu günümüzde bir çok kadınlar yaşamaktadır. Umarım bu makale işinize yaramıştır. Sizler de Adet Gecikmesi ile ilgili soru, görüş ve önerilerinizi.

Geçmiş olsun!Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?