Adet öncesi akıntıların sebepleri

Adet öncesi akıntıların sebepleri

Kadınların adet döngüsü 21-35 gün arası kabul edilmektedir. Bu döngü içerisinde adet öncesi akıntıların sebepleri vardır. Genel ortalama adet döngüsü 28 gün olarak kabul edilir. Kadının adet öncesi yaşadığı vajinal salgılamalar bazı belirtiler ortaya koyar.Yumurtlama dönemi vajinal akıntı:

Adet görmeye başlayan her kadın vücudunda bulunan yumurtayı atmak için metabolizma hazırlanır. Bu döneme, yumurtlama dönemi denir. Yumurtlama dönemi ,adet döngüsünü 28 olarak kabul edersek 14. Güne denk gelmektedir. yumurtlama dönemi ilgili merak edilenler için buraya tıklayabilirsiniz. Yumurtlama dönemine yaklaştıkça beyaz bir akıntı gelmeye başlar. Bu akıntı önce rengi mat beyaz ve dokununca uzamayan bir yapıda gelmeye başlarken yumurtlama dönemi yaklaştıkça rengi şeffaflaşır ve dokununca uzamaya başlar. Hamile kalmak isteyen kadınlar bu akıntının yapısını inceleyerek yumurtlama dönemini tespit edebilirler. hamileliğiniz kaçıncı haftada olduğunu hesaplamak için buraya tıklayın.


İmplantasyon kanaması ( yerleşme kanaması ):

İmplantasyon kanaması her kadında görülmeyen adet olmadan bir hafta önce ve daha sonrada görülen pembe, kahverengi bir akıntıdır. Adet kanaması gibi uzun süreli ve ağrılı değildir. Kısa süren ve miktarı az olan bir akıntıdır. Genellikle adet dönemine yakın bir tarihte geldiği için kadınlar bunu adet kanaması olduğunu düşünebilir. İmplantasyon kanaması, gebelik düşünen anne adayları için bir işaret olabilir. Çünkü döllenmiş yumurtanın fallop tüplerinden rahim duvarına geçmesinden kaynaklanan tahriş sonucu oluşan bir kanama olabilir. Burada döllenmiş hücrenin tutunmaya çalışması bazen kanamaya sebep olur ve kanamaya da yerleşme kanaması denir.

Kahverengi gelen akıntının tek sebebi gebelik olmayabilir. Bazen iltihaplanmanın habercisidir. Bazen de bir önceki adet döneminden kalan ve kuruyan kanların bir sonraki adetten önce gelmesi durumu da olabilir.

İki adet dönemi ortasında gelen beyaz akıntı:

Adet süreci boyunca rahim içi salgı bezleri vajinanın temizlenmesi ve daha sağlıklı olması için salgı oluşturur. Bu salgı genelde beyaz ve kokusuzdur. Bazen şeffaf geldiği de olur. Bu salgının kadın için bir zararı yoktur. Eğer renginde bir değişiklik görüyorsanız mesela rengi koyu sarı veya yeşil ve ağır bir kokuya sahipse iltihap olabilir.Akıntınız böyle değişlikler gösterdiği zaman uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?