Ailede Şiddetin Çocuklara EtkisiAilede Şiddetin Çocuklara Etkisi

Ailede şiddetin çocuklara etkisi tabi ki hem o anı için hem de geleceği için oldukça yıkıcı etkisi vardır. Evde şiddete maruz kalan birçok çocuk, uzun süreli fiziksel ve zihinsel sağlık sorunları için ciddi risk altındadır. Şiddet, sadece vurmak, fiziksel zarar vermek demek değildir. Şiddetin insanın ruhuna zarar veren psikolojik yanı da vardır. Eşler arası kavga ve hakaretler anne babanın çocuğa uyguladığı şiddet, aşağılama, cezalar bu listeyi uzatabiliriz bunların hepsi çocukların tahribatına sebep olmaktadır.

Hamilelikte stres bebeğe zarar verir mi? mutlaka okumalısınız.

Aile içi şiddetin çocuklar üzerindeki etkileri nelerdir?

Bir ebeveynin şiddete maruz kaldığı evlerde yaşayan çocuklar, korku ve endişeli hissedebilirler. Bir sonraki şiddet olayının ne zaman olacağını merak ederek her zaman beklemede olabilirler.


Ebeveyne uygulanan şiddetin yanında kendisi de şiddet gören çocuklarda;

  • Ebeveynler arasında şiddete tanık olan veya kendisine şiddet uygulanan çocuklar, gelecekteki ilişkilerinde daha fazla şiddet görme riski altında olabilirler.
  • Çocukluğun da yaşamış olduğu olumsuz duyguları içinde biriktirdiği için bunları gelecekte farklı yollarla dışa vurur. Bu birey ileri ki yaşamında ya çok hassas, kırılgan, alıngan hale gelir ya da duyarsız, hissiz biri haline gelir.
  • Çocuklarda içe kapanıklığın sebepleri için buraya tıklayın.
  • Çocukların anne baba arasındaki kavganın gerçek sebebini bilmiyorsa genelde kendisini suçlu hissedecektir. Kavgaya engel olamadığı için veya sebep olduğunu düşünmesi çocuğun duygu durumunu bozar. Bu çocuklarda 2 sorun ortaya çıkar. 1.si dikkat dağınıklığı 2.si hiperaktiflik. Okulda derslere kendini veremez, anne babasının kavgasını düşünmekten. Çocuğun aklı sürekli anne ve babasının kavgasıyla meşguldür. Hayal dünyasında bu kavgayı değişik boyutlara getirerek tekrar tekrar yaşar ve dikkat dağınıklığı çocuğa yerleşir. Çocuk aile içi şiddetin acısını içinde, ruhunda duymak istemediği için kendisini okulda yaramazlığa, dağıtıp-kırmaya, kavgaya, ceza almaya yönlendirir. Bu durum çocuğa başka sıkıntılar yaşattığı için evdeki olumsuzlukları bastırdığından ayrı bir haz vermeye başlar çünkü anne babasının kavgası daha acı vericidir. Bu durumda çocuk hiperaktif olur.
  • Aile içi şiddete şahit olan çocuklarda alt ıslatma, parmak emme, kekemelik gibi bazı rahatsızlar görülmektedir.
  • Çocuklarda kaygı problemi ve çözümleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Anne ve babalar çocuklarınız en değerli varlıklarınız onlar sizin hazineniz. Hazine sandığınızdır. Bu sandığa iyilikler, güzellikler biriktirin. Gözyaşı, korku, kaygı, şiddet biriktirmeyin. Unutmayın hazinenizde ne biriktirirseniz onu harcarsınız.


Recent Posts

Peynirli çıtır börek tarifi. Peynirli börek nasıl yapılır?

Peynirli çıtır börek tarifi Anneler Melekler mutfağında, peynirli çıtır börek tarifi ile yeniden karşınızdayız. Peynirin…

1 sene önce

Popeyes çıtır tavuk tarifi. Çıtır çıtır tavuk

Popeyes çıtır tavuk tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bu yazıda sislere yediden yetmişe herkesin beğendiği popeyes…

1 sene önce

Ağlayan kek tarifi ve yapılışı nefis

Ağlayan kek tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bugün Anneler Melekler mutfağında Ağlayan Kek tarifi ile karşınızdayız.…

1 sene önce

Pastane poğaçası tarifi ve yapılışı

Pastane poğaçası tarifi Merhaba arkadaşlar. Pastane poğaçası tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda gerçek pastane…

1 sene önce

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır?

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır? Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır yazısını okuyorsanız, muhtemelen bu sabah…

1 sene önce

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi , gebe kalmaya çalışan bir…

2 sene önce