Anne Sütü Nasıl Arttırılır

Anne Sütü Nasıl Arttırılır ? ANNE SÜTÜNÜ HANGİ BESİNLER ARTTIRIR?

Anne Sütü Nasıl Arttırılır diyen anneler, Anne sütü, vücutta anne sütünü artıran prolaktin hormonun artması süt bezlerini uyarması sonucunda oluşur. Bütün uzmanların hem fikir olduğu süreç bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi yönündedir. Emzirmek, bir bebeği beslemenin doğal ve en güvenli yoludur. Emzirmenin yararları çoktur ve bebeklerle sınırlı değildir, çünkü annenin bile bundan bazı avantajları vardır. Bu konuda daha fazla bilgi için Emzirmenin Faydaları yazımızı da okumadan keçmeyin.

Annelerin en çok düşündüğü sorular acaba bebeğime sütüm yetiyor mu?

Sütümü arttırmak için neler yemeliyim?

Gibi sorulardır. Anne sütünü artıran besinleri sıralayalım.

REZENE ÇAYI

Rezene, süt yapında sorumlu olan hormonları prolaktin ve östrojen hormonunu uyarıcı etkisiyle sütün artmasında çok etkili bir rolü vardır. Rezene çayı, anneden bebeğe geçerek bebekte ki gaz sancısına da iyi gelmektedir. Günde 2 bardak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

DEREOTU

Dereotu, annelerin bir numaralı bitkisidir. Yaz-kış rahatlıkla bulunan dereotu anne sütünü artıran besinlerin başında gelir. Dereotunu günde 2 öğün tüketebilirsiniz.

SU

Su, bilindiği gibi vücudumuzun 4/3 ü sudur. Anne sütünün de çoğu sudan oluşmaktadır. Günde 12-13 bardak su içmelisiniz.

HAVUÇ

Havuç, içeriğinde bulunan fitoöstrojenler sayesinde doğal östrojen görevi yaparak anne sütünü arttırmada yardımcıdır. Salatalarınızda yiyerek ya da suyu içerek tüketebilirsiniz.

TAZE ÜZÜM

Yeşil üzüm Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun en çok tavsiye ettiği besindir. Eğer mevsimindeyseniz günde mutlaka bir avuç yemelisiniz.

YOĞURT

Yoğurt, gerek emziren gerekse hamile kadınların günde bir kâse mutlaka tüketmesi gerekir.

UZAK DURULMASI GEREKENLER

Emziren annelerin sütünü arttırmak için her şeyi yemesi uygun değildir. Bebeğe gaz yapacak yiyeceklerden uzak durmalısınız. Soğan, sarımsak, domates, yeşil soğan, kuru fasulye, mercimek gibi gaz yapıcı besinleri az miktarda tüketmelisiniz. Gazlı içeceklerden maden suyu hariç uzak durmalısınız. Hem kendi sağlınız hem de bebeğinizin sağlığı için paket gıdaları yememeye dikkat edilmelidir.

Bu ve diğer yazılar için sayfamızı beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?