Aranızda süper anne olan var mı

Aranızda süper anne olan var mı?

Son zamanların fenomen annelerinin yeni sloganı ‘süper anne’. Kimdir bu süper anne? Ne yer, ne içer, ne iş yapar? Ya da en doğrusu gerçekten aranızda süper anne olan var mı? Uzmanların belirttiğine göre süper anne sendromu mu başlamıştır?

Her anne çocuğu için mükemmel olmayı ister. Aslında bir anne olmaktan daha çok her şeyin en iyisini olmak ister. Mesela, süper anne, süper eş, süper iş kadını, süper ev hanımı, süper evlat, süper arkadaş…

Süper anne olmak kötü mü?

İnsan yaratılış olarak her şeyin en iyisini, en güzelini ister. Elma seçerken bile kırmızı, parlak olanlarını alırız. Elmanın bile en iyisini isterken annelik için de süper olmak ister kadınlar. Bu olay kırmızı elma olmak kadar masum değil.

  • Süper anne, aşırı fedakarlık göstererek kendine zaman ayırmadan yaşar. Sadece çocuğuna göre ayarladığı hayatında dur durak bilmeden ya sürekli çocuğuyla ilgilenir, ya ev işi yapar, ya işte çalışır. Kendisine zaman ayıramayan bu süper annemiz her şeye yetişmenin imkansız olduğunu anladığında psikolojik olarak çökmeye başlamaktadır. Doğum sonrası depresyonu daha kolay atlatmanın yollarını merak edenler buraya tıklayarak öğrenebilirler.
  • Mükemmel olmak için çocuklarla ilgili çok kitap okurlar ama çocuğunun durumunu gözardı ederek öğrendiği her şeyi çocuğunun üzerinde uygulamaya çalışır. Bu durum çocuğun kişilik ve karakter gelişimini olumsuz etkiler.
  • Tabii ki tüm suçlu anne değildir. Örneğin 25 yaşında anne olmuş birinin 25 sene boyunca normal bir hormonsal düzeyinin hamilelik ve lohusalık arasındaki sıçraması duygusal , fiziksel ve ruhsal açıdan onu etkiler. Buna rağmen anne içgüdüsel olarak mükemmel olmaya çalışır.
  • Süper anneler sadece sosyal medyada. Sosyal medyadaki paylaşımlar bazı annelerin kendini yetersiz hissetmesine sebep oluyor ve oradaki anneler gibi olmaya çalışıyorlar. Örneğin , uyku eğitimi modasına kapılarak oradaki yöntemlerin çocukları için uygun olup olmadığını düşünmeden uygulamaya çalışırlar. Aslında her şey sosyal medyada göründüğü gibi değil. Süper gibi gözüken bu annelerin yaptıkları sizin çocuğunuza uygun olmayabilir. Tıpkı o annenin yaptığı uygulamaların size uygun olmadığı gibi. Çocuklarda uyku düzeni nasıl olmalıdır? buraya tıklayabilirsiniz.
  • Mükemmeliyetçi anneler eşlerini kontrol etmeye çalışırlar ve sürekli her şeyin kendi istedikleri şekilde olmasını isterler. Bu durum eşler arası çatışmaya sebep olmaktadır. En sonunda baba çocukla ilgili her şeyi annenin üzerine bırakır.

Peki ne yapmamız gerekiyor?

Öncelikle süper anne olmanın bir çok zararını gördükten sonra bunun aslında iyi bir şey olmadığını kabullenmek başlangıç olarak kabul edilir. Anneler bu adımı attıktan sonra diğer şeyleri yapmak daha kolay olacaktır.

  • Kendinize günlük en az bir saat ayırmalısınız. Örneğin çocuğunuz uyuduğunda ya da babasıyla vakit geçirirken siz de kitap okuyabilirsiniz, müzik dinleyebilirsiniz, alışverişe gidebilirsiniz, uyuyabilirsiniz, kuaföre gidebilirsiniz. Bazı anneler kendilerine zaman ayırınca sanki bir suç işlemiş gibi suçluluk duygusu duymaktadırlar. Kesinlikle bu şekilde hissetmemelisiniz.
  • Mükemmel olmanın imkanız olduğunu bilmelisiniz ve kendinize hata payı bırakmalısınız. Hiç kimse mükemmel anne baba olarak dünyaya gelmiyor. Anne baba olmayı çocuk büyütürken o yolda öğrenir insan. Bu yolda doğrular olduğu gibi hatalarında olması çok normaldir.
  • Anneler okuduklarını çocuklarına uygulamadan önce mutlaka çocuğunun durumunu gözden kaçırmamalı. Annenin vereceği eğitim çocuk için uygun olması gerekir. Çocuk eğitiminde ceza var mıdır? çocuklar nasıl eğitilmelidir? öğrenmek için tıklayın.
  • Ebeveynler çocuklarını istedikleri gibi eğitmeye çalışırlarken çocuk ve ebeveyn arasında çatışmalar yaşanmaktadır. Olması gereken sizin istediğiniz değildir. Çocuğunuzu gözlemlemeli, ne gibi şeylere ilgisi ve yeteneği var bunları bildikten sonra çocuğunuzu o yöne doğru yönlendirmelisiniz.

Aranızda süper anne olan var mı?

Anne olmak zaten mükemmel bir şey. Çocuklarınızın gözünde sizler bir melek, bir kahramansınız. Bunların tadını çıkararak her anın keyfine vararak yaşayın.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?