Ayva reçeli nasıl yapılır

Ayva reçeli nasıl yapılır

Ayva reçeli nasıl yapılır sorusunun cevabına geçmeden önce reçelin ana malzemesi olan ayvanın nasıl olması gerektiğinden bahsetmek istiyorum.

Ayva, yapı itibariyle sert bir meyve olduğu için reçeli yapılırken de sertliğini muhafaza edebilir. Bunun için alırken dikkat etmeniz gereken bir husus var. Kurumuş, görünümü oldukça eskimiş ayvaları tercih etmeyin. Rengi açık sarı, sulu, yerken sizi boğmayan ayvaları tercih ederseniz reçeliniz mükemmel olacaktır. Bu püf noktayı da verdikten sonra ayva reçeli nasıl yapılır? Sorusunun cevabına hızlı bir giriş yapalım. Önce malzemeler.

MALZEMELER:

  • 1 KG AYVA
  • 1 KG ŞEKER
  • 2 TANE KURU KARANFİL
  • 2 LİTRE SOĞUK SU
  • YARIM LİMON
  • YARIM ÇAY KAŞIĞI LİMON TUZU
  • AYVA ÇEKİRDEĞİ

YAPILIŞI:

Bir kabı soğuk su ile doldurun ve içerisine yarım limonun suyunu sıkın. Bunun nedeni kabuğunu soyup doğrayacağımız ayvaların rengi kararmasın diyedir. Ayvaların kabuğunu soyup ortadan ikiye bölün. Ortasında ki çekirdek kısmını tamamen oyun ve sert bir yeri kalmamasına dikkat edin. Çekirdekleri atmıyoruz daha sonra onları ayva reçeline kırmızı rengini vermesi için kullanacağız.

Doğradığımız ayvaları hiç beklemeden daha önceden hazırladığımız limonlu suyun içine bırakıyoruz. Eğer ayvaları suyun içine atmayı bekletirsek ayvalar hemen kararacaktır ve bu reçelin güzelliğine uygun olmayacaktır.

Ayvaların suyunu süzdürerek reçel yapacağımız tencereye aktarıyoruz. Üzerine 2 litre soğuk suyu boşaltıyoruz. Ve yaklaşık 15 dakika orta ateşte haşlıyoruz. Klasik reçel yapımında meyveleri şekerde bekletir sonra kaynatmaya geçerdik ama bu sefer ayvalar sert bir meyve olduğundan yumuşaması için önceden bir miktar haşlıyoruz.

Haşladığımız ayvaları kontrol ediyoruz. Eğer yumuşadıysa üzerine şekeri, ayva çekirdeklerini ve karanfilleri de ilave edip kısık ateşte kaynatmaya başlıyoruz.

PÜF: Ayva reçelini ne kadar ağar ağar pişirirseniz rengi bir o kadar kırmızı olacaktır.

Yaklaşık 1 saat kısık ateşte pişen reçelin kıvamını kontrol edeceğiz. Küçük bir kaba ayvanın sulu kısmından bir iki yemek kaşığı alın ve buzluğa koyun. Soğuyan reçel koyulaşmışsa reçeliniz olmuştur. Burada kıvam ölçüsü tamamen size kalmıştır. Tarifimiz ortalama reçel kıvamı ölçüsüdür.

Kaynayan reçelin üzerine limon tuzunu da ekleyerek 1 ya da 2 dakika daha kaynatın ve ocağınızı kapatın. Uzun bir sürede tüketmek istiyorsanız reçelinizi sıcak sıcak kavanoza koyup ters çevirin. Bu vakumlama yöntemiyle bir sene bozulmadan reçelinizi muhafaza edebilirsiniz. Eğer hemen tüketecekseniz reçelinizi tencerede soğuttuktan sonra kavanozlara koyabilirsiniz.

AFİYET OLSUN

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?