bebeğimi nasıl giydirmeliyim

Bebeğimi Nasıl Giydirmeliyim ?

Anneleri en çok düşündüren sorulardan bir tanesi bebeğimi nasıl giydirmeliyim? Bebeklerin cildi hassas olduğu için ve üşüyüp üşümediklerini anlatamadıkları için annelerin endişelenmesi normaldir. Bu sebeple bebeğinize kıyafet seçerken dikkat etmeniz gereken vardır.

Tüm anneler bebeklerinin üşüdüğünü düşünerek kat kat giydirirler ve maalesef hata yaparlar. Yeni doğan bebeklerin ter bezleri gelişmediği için vücut ısısını dengeleyemezler ve kat kat kıyafetler onları rahatsız eder. Öncelikle oda sıcaklığı 22-24 derecede olmalıdır. Bebeğinizi saracak pamuklu kıyafetleri giydirin bu onları sıcak tutacaktır. Diyelim ki hala emin olamadınız üşüyor olabileceğini düşünüyorsanız o zaman bir dereceyi bebeğin koltuk altına koyarak vücut ısısını kontrol ediniz. Eğer vücut ısısı 36 dereceyse normaldir. 37-38 dereceye çıktıysa sıcaklığı artmıştır. Bu durumda üzerinde ki kıyafetleri azaltın hala düşmediyse ateşten düşmemiş olacaktır doktora götürmeniz tavsiye edilir.

Soğuk kış günlerinde bebeğinizi mevsim kıyafetlerine göre giydirilmelidir. Doktorların tavsiyesine göre anne baba nasıl giyiniyorsa bebeği bir kat fazlasıyla giydirilmelidir. Yünlü kıyafetler bebeği rahatsız eder daha çok pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir ve mutlaka ayaklarına patik, ayakkabı gibi materyallerle sıcak tutulmalıdır. Herkeste olduğu gibi bebeklerinde en çok ayakları üşür.

Bebeklerin metabolizması çok hızlı çalıştığı için uyurken çok fazla örtünmeyi sevmezler. Anneler de geceleri üşüyeceği endişesiyle kat kat örterler. Bu bebeğiniz rahatsız eder. Tercih etmeniz gereken uyku tulumlarıdır ve üzerine bebek battaniyesidir. Mutlaka çorap giydirmeyi unutmayın.

Bu ve diğer yazılar için sayfamızı beğenmeyi unutmayın!

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?