Bebeğimi sütten kesme

Bebeğimi sütten ne zaman kesmeliyim?

Bebeğimi sütten kesme: Evet her annenin daha bebeği dünyaya gelir gelmez aklına gelen ve uzun süre anneyi zihnen ve psikolojik olarak yoran önemli bir soru :

Bebeğimi sütten ne zaman kesmeliyim?

Bebeğimi sütten kesme sorusunun bir çok cevabı var bizlerde bu cevaplar çerçevesinde size güzel bilgiler vermek istedik . Öncelikle belirmek isteriz ki her bebek birbirinden bağımsız ve farklı şartlar altında doğar ,büyür ve yaşar. Bu da bebeğimizi ne zaman sütten keseceğimizi farklılaştırır.

Tıp dünyası bebeklerin iki yaşına kadar anne sütü alması gerektiğini söylerken çoğu kişisel gelişim uzmanları bu süreyi daha kısa tutarak 9 ile 16 ay arasında değiştiğini söyler . Bebeklerimiz ilk 6 ay sadece anne sütü aldı ise ki bu çok önemlidir o zaman bebeğimizin bağışıklık sistemi ve fiziksel ihtiyaçlarının çoğu alması gereken vitaminleri almış demektir.Ancak bebeğimiz meme reddi yaşamış ya da herhangi başka bir sebepten dolayı süt almamış ise ya da az almış ve ek gıdaya erken geçilmiş ise bebeğimizin olabildiğince anne sütününe devam etmesi bağışıklık sistemi ve fiziksel ve zihinsel gelişimi için önemlidir.

Siz anneler bebeğimi sütten kesme’ye karar verdim diyorsanız olabildiğince bebeğinizle empati kurma yoluna gitmelisiniz .Sadece anne sütü alan bebek birden sütten kesilmesi kolay olmadığı gibi mantıklıda değildir bu yüzden mutlaka öncelikle bebekler katı gıda yani ek gıda olarak adlandırılan yiyeceklere alıştırılmaya başlanmış olması olmadı lazım.

Bebeğimi sütten kesme’ye karar verdim diyorsanız karşınıza çıkan diğer bir problem de bebeği sütten nasıl uzaklaştırmanız gerektirdiği problemidir . Bunun içinde her annenin farklı yöntemleri vardır bunlardan bir kaç tanesi şöyledir :

  1. Gün içinde emdiği süt miktarını azaltarak .Öncelikle gece emmekten kesme daha sonra sabah vakitlerinde kısıtlama yaparak uygulanır.
  2. Birden sütten kesme . Bu yöntemde daha önce belirttiğimiz gibi mutlaka bebeğin ek gıda alıyor halde olması gerekir .
  3. Bebeği göğüsten uzaklaştırarak sütten kesme (Bu yöntem eskiden beri en çok kullanılan yöntemdir. Göğüsün rengini, şeklini ,tadını değişik yöntemlerle değiştirerek bebekleri göğüsten uzaklaştırma.)
  4. Ayrılarak sütten kesme.Bu yöntem de anne bebekten birkaç gün uzaklaşarak başka yere gider. Emmeyi unutması beklenir ancak bu yöntem çocuk psikologları tarafından tavsiye edilmemektedir .

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?