Bebeğin aç olduğu nasıl anlaşılır

Bebeğin aç olduğu nasıl anlaşılır?

Sağlıklı gelişen bebekler ilk 6 ay anne sütü ile beslenenlerdir. Anne sütünün besin değeri başka hiç bir gıdada bulunmamaktadır. Buna özen gösteren anneler, bebeklerini düzenli şekilde emzirirler. Sütü gelmeyen kadınlar, bebeğine anne sütüne yakın değerde mama verebilirler. Fakat bebeğin aç olduğu nasıl anlaşılır?

Yeni doğan bebeklerin sık sık beslemesi gerekir. Bebeklerin mideleri küçük ve anne sütünün de hazmı kolay olduğu için bebekler çabuk acıkırlar. Bu yüzden anne, bebeğini her 3-4 saatte bir emzirmelidir. Mama ile beslenen bebekler 4-5 saatte mama alabilir.

Eğer anne bebeğini tanımaya başlarsa, bebeğin çıkardığı seslerin ne anlama geldiğini kolayca anlayabilir. Sizlere bir yol haritası oluşturmak için bazı ip uçları vereceğiz. Bu ip uçlarını takip ederek bebeğinizi de tanıyarak, bebeğin aç oluğunu çok rahat bir şekilde anlayabileceksiniz. Bebek odası nasıl olmalıdır? Bebek odası hazırlıyoruz. Merak edenler buraya tıklayabilir.

Bebeğin aç olduğunu anlamanın yolları

Elini ağzına götürüyorsa..

Özellikle yeni anne olmuş kadınlar için önemli püf noktalarına değineceğiz. Bebeğin aç olduğunu belirten en belirgin özellik, elini ağzına götürüp emme başlıyorsa bebeğiniz acıkmış olabilir. Ya da ağzını sık sık açıp kapatıyorsa bebeğiniz acıkmış demektir.

Mızmızlanmaya başlamışsa..

Bebeğinizi emzirdiniz ve aradan 3 saat geçti. Bebeğin mızmızlanmaya başlaması, asabileşmesi acıktığının işareti olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken şey zaman. Bebeğinizi en son ne zaman emzirdiğinizi bilirseniz, acıkma sinyallerini anlayabilirsiniz.

Uykudan uyandıktan sonra ağlıyorsa..

Yeni doğan bebekler eğer ortamda onları uyandıracak dış bir etmen yoksa acıktıkları için uyanırlar ve ağlarlar. Yeni uyanan bebeğiniz ağlıyorsa muhtemelen acıktığı içindir.

Her ağlama acıktığının işareti mi?

Bebeğin her ağlaması tabiki acıktığı için olamaz. Mesela bebeğinizi doyurdunuz aradan bir saat geçti ve ağlamaya başladı. Burada bebek acıktığı için ya da başka bir şikayeti için ağladığına eminiz. Ya gazı vardır, ya ilgi istiyordur ya da bir yeri ağrıyordur. Bebeklerde ishal nasıl geçer? Merak edenler buraya tıklayabilir.

Ek gıdaya geçen bebekler yiyeceklere olan ilgileri artmaya başlar. Böylece bebeğin acıktığını yiyeceklere olan ilgisinden de anlayabilirsiniz.

Bir anne düzenli aralıklarla bebeğini doyurursa ve bunun takibine özen gösterirse bebeğin acıkma ağlamalarını tanımlayabilir.

Bebek bakım ile ilgili merak ettiğiniz diğer konuları sitemizde bulabilirsiniz.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?