Bebek odası nasıl olmalıdır? bebek odası yapıyoruz.

Bebek odası nasıl olmalıdır?

Hamilelik süreci hem anne hem baba adayı için oldukça heyecanlı bir dönemdir. Bebeklerinin dünyaya gelmesini 4 gözle bekleyen ebeveynlerin mutluluklarına mutluluk katacak hazırlıkları vardır. Bu hazırlıklardan bir tanesi de bebek odasıdır. Bebek odası hazırlamak hem keyifli hem dikkat isteyen bir iştir. Peki en ideal bebek odası nasıl olmalıdır? Bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz okumaya devam edin.

Bebek odası nasıl olmalı? Dikkat!

Evinizin en geniş, en lüks odasını bebeğinize ayırmanıza gerek yok. Yapılan araştırmalara göre bir pencereli, minimum 15 metrekare büyüklüğünde, güneş gören bir oda olması yeterli. Odanın gün ışığı alması ve havalandırmasının rahat olması, bebek sağlığı açısından hepinizin bildiği üzere çok önemli bir konudur.

Ayrıca bebek odasının zeminin malzemesi laminant veya parke olanını tercih etmeniz gerekiyor. Kolay silinebilen bir malzeme, hijyene daha uygundur. Bebeğinizde göğüs hırıltısı varsa yapmanız gerekenleri öğrenmek için buraya tıklayın.

Bütün odayı kaplayacak halılardan uzak durun. Halı bütün mikropları emen bir eşya olduğu için odanın bütününü kapsaması sağlığa zararlıdır.

Bebek odası eşyası alırken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

bebek odası

Alış verişin en heyecanlı kısmı şüphesiz bebek odası mobilyalarıdır. Bu tatlı heyecana kapılarak bazen alış veriş hatası yapabilirsiniz. Bu hatalara düşmemek için dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli nokta var.

 • Bebek odası mobilyası alırken, mobilyada kullanılan malzemenin ağaç olduğuna emin olun.
 • Mobilya boyalarının toksik olmayan olduğuna dikkat edin.
 • Köşeleri sivri olmayan mobilyaları tercih edin.
 • Bazı portatif mobilyaların tasarımı genç odası olabilecek şekilde tasarlanmıştır. Alış veriş yaparken bunlara dikkat ederseniz, ilerde ekstra bir masrafa girmekten kurtulursunuz.
 • Bebeğin yatağındaki korkuluklar, bebek büyümesini göz önünde bulundurarak, yeterli yükseklikte olmasını tercih edin. En az 60 cm yükseklikte olmalıdır.
 • Duvara montelenen raflar çok işinize yarayacak. Bebeğinizle ilgili kitaplarınızı, bebeğinizle sizin resimlerinizi koymak için harika bir seçim olacaktır.
 • Dolap, şifoniyer gibi ürünleri çok büyük almayın odayı boğmamak için ve çocuğunuza büyüdüğünde oyun alanı oluşturmak için alırken bunlara dikkat edin.
 • Eğer odanız müsait olursa mutlaka emzirme sandalyesi ve minik bir fiskos alın. Fiskos hem yer kaplamaz hem de bebeğinizi emzirken bazı malzemeleri oraya koymanız sizi rahatlatacaktır.

Bebek odası rengi nasıl olmalıdır?

Öncelikle bebek odası hastane odası gibi olmamalıdır. Bu yüzden kar beyaz veya hastane mavisi rengini tercih etmeyin. Daha çok odayı geniş ve ferah gösterecek renkleri tercih edin. 2 renk kullanarak bebeğinizin odasını canlı ve ferah bir hale getirebilirsiniz. Fil dişi ve hardal sarısı rengi, türkuaz ve gümüş rengi gibi.

Yatak ve yatak malzemeleri nasıl olmalıdır?

Yatak bir bebek için çok önemli bir eşyadır. Bebeğin uykusunu etkileyen etmenlerden biridir. Yatak seçerken çok sert ve çok yumuşak olmayan, orta dereceli ortopedik yatakları tercih edin. Yatağın üzerine yıkanması kolay alez geçirin. Yeni doğan bebeklerde huzursuzluğun nedenleri ve yapılması gerekenler nelerdir? buraya tıklayıp yazıyı görüntüleyin.

Nevresim takımı alırken %100 pamuktan üretilmiş olanı alın. Polyester karışımı nevresimler bebeğin cildi ve sağlığı açısından zararlıdır.

Bebek odasının olmazsa olmazları nelerdir?

Bebek odası mobilyalarını, dekorasyonunu, rengini, ışığını ve havasını hallettikten sonra geriye en önemli ayrıntılar kaldı. Bunları da tamamladığınız zaman harika bir bebek odasına sahip olacaksınız.

 • Bebeğinizin odasında bir derece bulundurun. Oda sıcaklığı ve nemi ölçen bir derece, bebek sağlığı için oldukça önemlidir.
 • Bebeğinizin odasını nemlendirecek bir alet almalısınız. En basitinden kalorifer peteklerine takılan sulukları kullanabilirsiniz. Veya buhar makinesi de odayı nemlendirecektir.
 • Bebek odasının mutlaka bir saati olmalıdır fakat ses çıkarmayan bir saat tercih edin.
 • Bebeğinizi rahatlatacak müzikler dinletebilmek için küçük bir müzik çalar bulundurun.
 • Bebeğinizin sesini duymak için bebek telsizi kullanın.
 • Gece bebeğinizi rahat kontrol edebilmek adına loş ışıklı gece lambası kullanın. Bebeğiniz için ev makarnası tarifi merak edenler buraya tıklayabilir.

Recent Posts

Peynirli çıtır börek tarifi. Peynirli börek nasıl yapılır?

Peynirli çıtır börek tarifi Anneler Melekler mutfağında, peynirli çıtır börek tarifi ile yeniden karşınızdayız. Peynirin…

1 sene önce

Popeyes çıtır tavuk tarifi. Çıtır çıtır tavuk

Popeyes çıtır tavuk tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bu yazıda sislere yediden yetmişe herkesin beğendiği popeyes…

1 sene önce

Ağlayan kek tarifi ve yapılışı nefis

Ağlayan kek tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bugün Anneler Melekler mutfağında Ağlayan Kek tarifi ile karşınızdayız.…

1 sene önce

Pastane poğaçası tarifi ve yapılışı

Pastane poğaçası tarifi Merhaba arkadaşlar. Pastane poğaçası tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda gerçek pastane…

1 sene önce

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır?

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır? Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır yazısını okuyorsanız, muhtemelen bu sabah…

1 sene önce

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi , gebe kalmaya çalışan bir…

2 sene önce