Bebeklerde burun tıkanıklığı ve çözümleri

Bebeklerde burun tıkanıklığı ve çözümleri

Bebeğinizin huzurunu kaçıran bir durum var. Emmek istemiyor veya biberon almak istemiyor. Uyuyamıyor, sürekli rahatsız bir halde. Belki de bebeğinizin burun tıkanıklığı vardır. Bu konu hakkında hiçbir bilgiye sahip değilseniz, ne yapacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Sizlere, bebeklerde burun tıkanıklığı ve çözümleri hakkında uzman görüşlerin fikrini de alarak doğru bilgiler sunacağız.

Bebeklerde burun tıkanıklığının nedenleri nelerdir?

Her şeyde olduğu gibi burun tıkanıklığı konusunda da sorunun nedenini tespit etmek sorunu çözmeyi kolaylaştıracaktır. Öncelikle bebeklerin burnu neden tıkanır? Her ebeveynin ilk aklına gelen şey soğuk algınlığıdır. Doğru tespit. Bebeğiniz üşütmüş ve üst solunum yolu enfeksiyonu kapmış olabilir. Bu yüzden burnu tıkanmış diyebiliriz. Yetişkinlerde burun tıkanıklığını kolayca çözmenin yöntemlerini merak eden okuyucularımız buraya tıklayabilir.

Başka bir neden; bir yaş üstü bebekler burnuna herhangi bir cismi rahatlıkla sokabilir. Eğer solunum yolu enfeksiyonu belirtileri yoksa mutlaka bebeğin burun deliklerini kontrol edin. Çünkü bebeğinizin burun tıkanıklığı nedeni bir cisim olabilir.

Burun tıkanıklığının diğer nedeni; yeterli nem oranının sağlanamamasıdır. Bebeğinizin odası aşırı kuruysa ve yeterli nemi almıyorsa bebeğinizin burnu tıkanabilir.

Yukarıda saydığımız nedenlerin dışında bebeğinizin burun tıkanıklığı nedenini tespit edemediyseniz uzman bir doktora başvurmanız gerekir.

Bebeklerde burun tıkanıklığının çözümleri

Bebeklerin burun tıkanıklığı derdine son. Minik meleğinizin baş belası olan burun tıkanıklığı vereceğimiz tavsiyelerle artık baş belası olmaktan çıkacak. Bebeklerde burun tıkanıklığını azaltmak veya yok etmek için yapmanız gereken bizi okumaya devam etmek.

Okyanus suyunun mucizesi

Bebeklerin burun tıkanıklığı sorununu çözmek için yapmanız gereken ilk şey, eczaneden okyanus suyu alıp bebeğinizin tıkalı burnuna damlatmaktır. Bebekler için büyük bir sorun olan burun tıkanıklığına, okyanus suyu gibi basit bir çözümle son verebilirsiniz. Emzirmeden veya biberondan önce, uyumadan önce bebeğinizin burnuna okyanus burun daması nı damlatırsanız bebeğiniz gün içinde rahat olacaktır.

Burun aspiratörü bir harika

Bebeklerin ve çocukların tıkanan burnunu açmak için okyanus suyu veya tuzlu su damlasını kullandıktan sonra burundaki mukus dışarı atılmalıdır. Ancak bebekler bu işlemi yapamadıkları için burundaki mukusu çekmeye yaran burun aspiratörlerini kullanabilirsiniz. Böylece bebeğinizin burun tıkanıklığına son vermiş olursunuz.

Bebeğinizin odasını nemlendirin

Kuru bir oda sadece bebekleri değil aynı zamanda yetişkinleri de rahatsız eder. Bebeğinizin burun tıkanıklığının tek sebebi belki de yeterli nemi alamamasından olabilir. Bunun için buhar makineleri işinizi kolaylaştırabilir. Bebeklerde göğüs hırıltısının nedenlerini ve çözümlerini merak edenler buraya tıkayabilir.

Bebeğinize buhar banyosu yaptırın.

Duş her zaman rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Tıkalı bir buruna sahip bebek huzursuzdur. Bebeğinizin hem rahatlatması hem de burun tıkanıklığına iyi gelmesi için buhar banyosu iyi bir yöntem olabilir. Bebeğinizi banyoya almadan önce sıcak suyla buharı oluşturun ve sonrasında bebeğinizle birlikte ılık duş alın. Bu sizin içinde inanılmaz bir rahatlama olacaktır.

Bebeğinizin pozisyonuna dikkat edin

Burun tıkanıklığı yaşayan bebeğinizi gün içerisinde sürekli yatar pozisyonda bırakmayın. Bu bebeğinizi daha çok rahatsız edecektir. Genelde dik tutmaya çalışın. Uyuması gereken zamanda bebeğin yastığını biraz daha yükseltirseniz nefes almasını kolaylaştırarak, bebeğin uyumasını daha rahat hale getirebilirsiniz.

Recent Posts

Peynirli çıtır börek tarifi. Peynirli börek nasıl yapılır?

Peynirli çıtır börek tarifi Anneler Melekler mutfağında, peynirli çıtır börek tarifi ile yeniden karşınızdayız. Peynirin…

1 sene önce

Popeyes çıtır tavuk tarifi. Çıtır çıtır tavuk

Popeyes çıtır tavuk tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bu yazıda sislere yediden yetmişe herkesin beğendiği popeyes…

1 sene önce

Ağlayan kek tarifi ve yapılışı nefis

Ağlayan kek tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bugün Anneler Melekler mutfağında Ağlayan Kek tarifi ile karşınızdayız.…

1 sene önce

Pastane poğaçası tarifi ve yapılışı

Pastane poğaçası tarifi Merhaba arkadaşlar. Pastane poğaçası tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda gerçek pastane…

1 sene önce

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır?

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır? Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır yazısını okuyorsanız, muhtemelen bu sabah…

1 sene önce

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi , gebe kalmaya çalışan bir…

2 sene önce