Bebeklerde göğüs hırıltısı nasıl geçer

Bebeklerde göğüs hırıltısı nasıl geçer?Bebekler dünyaya geldikleri zaman bir çok hastalıkla mücadele ederler. Bazı hastalıklar kolay atlatılırken, bazıları zorlayıcı olabiliyor. Bebeklerin hastalanması elbette ki ebeveynleri üzer. Bebeklerinden gelen herhangi bir değişik ses, onları ürkütür. Bebeklerde hırıltı, en çok merak edilen konudur. Bebeklerde göğüs hırıltısı nasıl geçer? Ciddi bir durum mudur? Gibi sorular ailelerin dikkatini çekmektedir.

Bebeklerde göğüs hırıltısının nedenleri nelerdir?

Hava durumuna bağlı olmadan bebekler hassas oldukları için ortamdaki enfeksiyondan hemen etkilenebilirler. Özellikle yeni doğan bebekler solunum yolu tıkanmalarında en çok enfeksiyona bağlı rahatsızlanırlar. Bu nedenle bebeklerde hırıltı oluşur. Yeni doğan bebekler neden huzursuz olur. Bebekleri rahatlatmak için yapılması gerekenler nelerdir? buraya tıklayıp öğrenebilirsiniz.

  • Bebeklerde hırıltının en genel nedeni, bebeklerdeki nefes yollarının kıkırdak yapısı, yetişkinlere göre dar olmasıdır.
  • Bebeklerin hastalanmasıyla tıkanan bronşlar, nefes alımını zorlaştırdığı için göğüsten ve burundan hırıltı gelmesine neden olur.
  • Alerji, enfeksiyon, viral gibi sebeplerden dolayı bebeğin nefes yolunda oluşan tıkanmalar , göğüs hırıltısı oluşturur.
  • Bazı durumlarda daha ciddi rahatsızlıklar bebeklerde göğüs hırıltısı gelmesine neden olmaktadır. Zatürre, boğmaca, saman nezlesi, nefes yoluna yabancı madde kaçması, astım, dumandan zehirleme gibi hastalıklarda hemen hastaneye gidilmelidir.

Bebeklerde göğüs hırıltısının belirtileri nelerdir?

Yeni doğan bebeklerin fizyolojik yapısıyla alakalı olarak, bebekler nefes alıp vermede bazı sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bu sıkıntılar, göğüs hırıltısının oluşmasına neden olmaktadır. Uzmanların ve ebeveynlerin tespit ettikleri, bebeklerde göğüs hırıltısının belirtileri şunlardır:

Bebeklerde göğüs hırıltısı nasıl geçer? Evde uygulanabilecek bir tedavi var mı?

Bebeklerde göğüs hırıltısı, ciddi boyutlarda değilse sadece burun tıkanıklığından dolayı hırıltı yaşanıyorsa sayacağımız bir kaç yöntemle bebeğinizi hırıltıdan kurtarabilirsiniz. Bebeklerde öksürüğün nedenleri, belirtileri ve tedavisi nelerdir? Bu konuyu merak edenler buraya tıklayarak öğrenebilirler.

  • Bebeğinizin bulunduğu yeri mutlaka nemlendirin. Bunun için buhar makinesi kullanabilirsiniz. Ortamdaki olması gereken nem oranı % 45-55 arasında olmalıdır.
  • Bebeklerin tıkanan burnu açabilme yetisi gelişmediği için, siz ebeveynler yardımcı olmalısınız. Bunun için en güzel yöntem, tuzlu sudur. Eczanelerde okyanus suyu satılmaktadır. Bunu bebeğinizin burnuna damlatarak tıkanan burnu açabilirsiniz.
  • Tıkanan burnu açmak için diğer etkili yöntem ise, burun aspiratördür. Bebeğin burnundaki birikmiş sıvıyı çekerek göğüs hırıltısı oluşmasına engel olabilirsiniz.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?