Bebeklerde ishal nasıl geçer

Bebeklerde ishal nasıl geçer?İshal rahatsızlığı en çok bebeklerde ve çocuklarda görülür. İshal, dışkılama sayısının artması ve dışkının sulu, kıvamsız olmasına denir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin dışkıları genelde yumuşak, sıvıya yakın bir kıvamda olduğu için bu bebeklere ishal denmez. İshal olan bebeklerin ve çocukların belirtileri vardır. İshal tanısı konan bebeklerde ishal nasıl geçer? İshalin evde tedavisi var mıdır? Merak edenler yazının devamını okuyabilir.

İshalin nedenleri nelerdir?

Havaların ısınmasıyla birlikte mikroplar hızla yayılmaya başladı. Bu mikropların çocukların vücuduna girmesine izin verildiği zaman ishal kaçınılmaz oluyor. İshalin en genel nedeni virüslerdir. Bunların başında rota virüsü gelmektedir. Rota virüsü, mide ve barsak viral enfeksiyonudur. Bu ve buna benzer virüsler bebeklerde ve çocuklarda ishal rahatsızlığına neden olmaktadır. Rota virüsü nedir? nasıl tedavi edilir? buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. İshale neden olan bu virüslerin yayılma ortamları şunlardır:

 • Temiz olmayan içme suyu (çeşme suyu),
 • Uzun süre dışarda beklemiş yiyecekler. Özellikle et ve süt ürünleri,
 • Temiz olmayan tuvaletler,
 • Tuvaletten sonra yıkanmayan akut, anüs ve eller,
 • Yeterli miktarda yıkanmamış sebze ve meyveler,
 • Temiz olmayan havuzlar,
 • Dışarda yenilen gıdalar, içilen içecekler.

Yukarıda saydığımız maddeler bebeklerde ve çocuklarda ishal rahatsızlığının en büyük nedenleri arasındadırlar. Bağışıklık sistemi zayıf olan yetişkinlerde dikkat etmediği zaman ishal olabilirler.


Bebeklerde ishal nasıl geçer? İshal evde tedavi edilebilir mi?

İshal, vücuda giren virüslere karşı vücudun tepki vermesi demektir. Barsaklara ulaşan virüsleri vücuttan atmak için, bağışıklık sistemi harekete geçer ve ishal olur. Aslında bakıldığında ishal kötü bir rahatsızlık değildir. Ancak bebeklerde ve çocuklarda ishal kusma ve ateşle birlikteyse o zaman dikkat edilmesi gerekir.

Bebeğinizin ishal olduğunu anlamak için dışkılama sayısının arttığına, sulu ve kıvamsız olduğuna emin olmanız gerekir. Bunlardan emin olduktan sonra bebeğinizde kusma ve ateş yoksa telaşlanmanıza gerek yoktur. Bebeğinizin vücudu kendini temizleyerek bir kaç güne toparlayacaktır. Eğer bebeğiniz kabızsa neler yapılması gerektiğini merak ediyorsanız buraya tıklayıp öğrenebilirsiniz.

Bebeklerde ve çocuklarda ishal, kusma ve ateş ile tehlikeli bir boyuta girer. Çünkü ishal, kusma ile birlikte aşırı sıvı kaybına neden olur. Kaybedilen sıvının yerine yeterli miktarda sıvı takviyesi yapılmazsa bebeklerde dehitratasyon (sıvı kaybı) meydana gelir. Dehitratasyona maruz kalan bebek ya da çocuk tedavisiz bırakılırsa, bu durum ölümle sonuçlanabilir.Bebeklerde ve çocuklarda sıvı kaybı olmaya başlamışsa hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmelisiniz.

İshal ve kusma görülen bebeğe ya da çocuğa evde yapılabilecekler:

 • Bebeğiniz emiyorsa mutlaka emzirmeye devam edin çünkü sıvı kaybını önlemek için anne sütü çok etkili olacaktır.
 • Anne sütü almayan bebeklerde ve çocuklarda sıvı kaybını önlemek için 1 lt suya bir tatlı kaşığı toz şeker ve 1 tatlı kaşığı tuz ekleyip karıştırın. Bu karışımı her 2 dakikada bir, 1 çay kaşığı ile içirin. Su ve tuz kaybını önlemek için bu yöntem çok önemli.
 • Çocukların sıvı kaybını önlemek için takviyeler yapıldıktan sonra, muz püresi, haşlanmış patates verilebilir.
 • Doktora sormadan kesinlikle antibiyotik verilmemelidir.
 • Bebeklere veya çocuklara iyi geleceği düşünülerek bitkisel herhangi bir şey verilmemelidir.
 • Eğer çocukta gözlerde çökme, uyuma isteği, yüksek ateş, hareketlerde yavaşlama görülüyorsa, çocuk mutlaka hastaneye götürülmelidir. Yeni doğan bebeklerde huzurluğun nedenleri nelerdir neler yapılmalıdır? buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bebeklerde ishal, sıvı kaybı yaşanmadığı sürece korkutucu bir hastalık değildir. Ancak yine de hafife alınarak geçiştirilmemeli, bebekler sürekli takip altında olmalıdır. Bebekler ve çocuklar ile ilgili merak ettiğiniz diğer konular için sitemizi ziyaret etmeye devam edin.


Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?