BEBEKLERDE KABIZLIK

Bebeklerde Kabızlık

Çocuklarda ve bebeklerde kabızlık çok sık raslaşılan bir durumdur. En sık rastlanan temelinde psikososyal sorunların var olduğu foksiyonel kabızlıktır. Kabızlık, çocuğun kakasını zorlanarak yapması değil, uzun süre yapamamasıdır.
Yeni doğan bebeklerde kabızlık çok az rastlanır. Anne sütünü alan bebek, doğduktan 24 saat içinde kakasını yapmalıdır. Bu zaman içinde kakasını yapmamış bebek, sinir lifleri gelişmemiş demektir ve mutlaka doktora götürülmelidir. Genellikle yeni doğan bebekler, günde 7-8 defa kaka yapabilirler. Bebek büyüdükçe anne sütünden daha fazla faydalanmak için kakasını 4-5 defaya indirir. Gelişimi devam eden bebeklerin besine daha çok ihtiyaçları olduğundan günde 1 defaya ya da gün aşırı yapmaya başlarlar. Bunun yanında kakasını günlerce yapamayan
bebeklerin sayısı da az değildir. Kabızlığı gidermek için evde uygulanacak bazı yöntemler vardır.

Bebeklerde Kabızlık Gidermek İçin Neler Yapmalıyız?

  • Kabızlık sıkıntısı çeken bebeğinize bacak egzersizleri yaptırın. Bebeğin bacaklarını, karnına doğru ileri geri hareketlerle çok zorlamadan hareket ettirin. Bu egzersiz bebeğin bağırsaklarını çalıştırmaya yardımcı olacaktır.
  • Bebeğinizi doyurduktan 30 dakika sonra ılık bir duş aldırın. Bu duşun süresini uzatın ve bebeğinizi sıcağa yakın ılık suda oturtun bu bebeğin kaslarını gevşetecek ve bağırsaklarını rahatlatacaktır.
  • Masaj yaparak bebeğinizin kabızlığını giderebilirsiniz. Zeytinyağı veya doğal bebek yağlarıyla bebeğin karnına masaj yapın. Başparmaklarınızla kasıklarına doğru ileri geri hareketlerle bağırsakları rahatlatabilirsiniz.
  • Bebeğin poposunu yağlamakta işe yarıyor. Zeytinyağını bebeğin poposuna sürmek rahatlatabilir ama kulak temizleme çubuğunu yağlayıp bebeğin poposunun yaklaşık 1 cm kadar içine sürülmesi daha iyidir.
  • Emziren anneler, beslenmesine dikkat etmelidir. Daha çok lifli gıdalar tüketip bol bol su içerse bebeğiniz emerken bu besinlerden faydalanacağı için bebeği kabızlıktan kurtara bilirsiniz.
  • Ek gıdaya geçmiş bebekler için, süte alerjisi yoksa eğer taze alınmış sütle evde mayalandırarak yapılan yoğurttan bebeklere yedirilerek bağırsakları rahatlatabilirsiniz. Yoğurdun içindeki probiyotik bakteriler sayesinde bağırsaklarda ki faydalı bakterilerin sayısı artar ve bebek rahatlıkla kakasını yapabilir.
  • Ek gıda alan bebeklere, kesinlikle hazır gıdalar verilmemelidir. Evde kendi yaptığınız meyve sularından verebilirsiniz. Özelikle taze kayısı rendesi ile yapılan meyve suyunu çok olmamak kaydıyla günde 180ml verebilirsiniz.

Bu ve diğer yazılar için sayfamızı beğenmeyi unutmayın!

Recent Posts

Peynirli çıtır börek tarifi. Peynirli börek nasıl yapılır?

Peynirli çıtır börek tarifi Anneler Melekler mutfağında, peynirli çıtır börek tarifi ile yeniden karşınızdayız. Peynirin…

1 sene önce

Popeyes çıtır tavuk tarifi. Çıtır çıtır tavuk

Popeyes çıtır tavuk tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bu yazıda sislere yediden yetmişe herkesin beğendiği popeyes…

1 sene önce

Ağlayan kek tarifi ve yapılışı nefis

Ağlayan kek tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bugün Anneler Melekler mutfağında Ağlayan Kek tarifi ile karşınızdayız.…

1 sene önce

Pastane poğaçası tarifi ve yapılışı

Pastane poğaçası tarifi Merhaba arkadaşlar. Pastane poğaçası tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda gerçek pastane…

1 sene önce

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır?

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır? Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır yazısını okuyorsanız, muhtemelen bu sabah…

1 sene önce

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi , gebe kalmaya çalışan bir…

2 sene önce