Bebeklerde konak nedir ve tedavisi

Bebeklerde konak nedir ve tedavisi

Bebeklerde konak, genelde yenidoğanlarda sıkça görülen kafa derisinde meydana gelen kalın, sarı kabuklanmadır. Bazen 3 yaşa kadar da görülebilir. Bebeklerde konak nedir ve tedavisi var mıdır? Bebeklerde konak neden olur? Evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir? Hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır? Konak bulaşıcı bir rahatsızlık mıdır? Merak ettiğiniz soruların cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Bebeklerde konak neden olur?

Konak oluşumunun nedeni, tam olarak bilinmemektedir. Bazı uzmanlar genetik özelliklerin, annenin hormonları, bebeğin derisindeki yağ bezlerinin, kimyasal bazı maddelerin bebeklerde konak oluşumuna neden olabileceği belirtilmektedir. Bazı düşünceler bebeğin yeterince temizlenmemesi, konak oluşuma neden olduğu yönde olsa da bu durumun hijyenle alakalı olmadığı bilinmelidir. Bu sebeple çoğu bebekte konak görülebilir.

Konağın tedavisi nedir?

Bebeklerde konak, evde uygulanacak birkaç basit yöntemle tedavi edilebilir. Bebeğinizin saç derisinde oluşan konağı temizlemek için; geceden tavsiye edilen bebek yağını veya vazelini konak olan bölgeye sürün. Hangi bebek yağı bebekler için daha uygundur? Yazımızı buradan tıklayarak bebek yağların özelliklerini ve fiyat karşılaştırmalarını görebilirsiniz. Ertesi gün bebeğinizi tavsiye edilen şampuanla yıkayın ve bolca durulayın. Yumuşak bir fırçayla konağı temizleyin. Bu işlemi her gün konak yok olana kadar devam edin. İşe yaradığını göreceksiniz.

Hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır?

Bebeklerde konak evde uygulanan yöntemlerde çok rahat bir şekilde giderilse de bazı durumlar doktor tedavisi gerektirebilir. Bunlar: konak oluşumu sadece saç derinde kalmayıp vücudun başka yerlerine de geçerse, konak olan yerlerde sızıntı, akıntı varsa, kaşıntı ve kızarıklık başlamışsa, ısı seviyesi gittikçe artıyorsa hemen doktorunuza başvurun.

Konak oluşumunu engellemek için neler yapılmalıdır?

Bebelerde konağın oluşmasını engellemek için küçük ama sihirli bir yöntem var. Bebeğinizin saç derisine yumuşak bir fırçayla masaj yaparsanız konak oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Konak bulaşıcı bir rahatsızlık mıdır?

Bazı anneler saç derisinde konak oluşmuş bir bebekten kendi bebeğine geçecek diye endişe duyabilir. Ancak bu yersiz bir endişe olacaktır. Kolik bebek nedir? nasıl anlaşılır? yazımızı buradan tıklayarak bilgi edinebilirsiniz. Çünkü konak, bulaşıcı olmayan bir deri rahatsızlığıdır. Özellikle yenidoğan bebeklerde konak çok kısa bir sürede tedavi edilebilir ve bir daha oluşması nadirdir.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?