Bebeklerde Öksürük Ve Tedavisi
Bebeklerde Öksürük Ve Tedavisi

Bebeklerde Öksürük Ve Tedavisi: Boğulmuş bir öksürük, hem bebek hem de ebeveynler için bir kâbustur. Diğer öksürük tiplerinden farklı olarak, boğucu bir öksürük sporadik olarak, birkaç saniyeden bir dakikaya kadar süren patlaklarda, çocuğu acı içinde bırakır.

Ağrılı olabileceği gibi, boğmaca öksürüğü tedavi edilebilir ve hatta bir aşı ile önlenebilir! Bu makalede, bebeklerde boğmaca, nasıl tedavi edildiği ve önlendiği hakkında tüm önemli bilgileri size sunmaktadır.

Boğmaca Nedir?

Bebeklerde Öksürük Ve Tedavisi ‘ni iyi anlayabilmek için boğmaca ile ilgili bilgiler de çok önemlidir. Boğmaca olarak da adlandırılan boğmaca öksürüğü, bebeğin öksürükler arasında nefes almayı denediği kadar ayrı bir “boğmaca” sesiyle biten şiddetli öksürük nöbetleri geçirdiği bir durumdur.

 

Öksürüklerin yoğun uyuşukluğu paroksismal öksürük adı verilen bir başka adı veren paroksism olarak adlandırılır. Boğmaca, toplu olarak ‘100-günlük öksürük’ olarak adlandırılır, çünkü tedavi olmadığında birkaç ay sürebilir.

 

Bebeklerde Öksürük Nedenleri?

Boğucu bir öksürük, Bordetella pertussis bakterisinden kaynaklanır. Bakteriler akciğerlerdeki ağız, boğaz ve alveolleri istila eder. Vücudun içine girdiğinde, solunum sisteminin hücrelerine bağlanır ve solunum yollarını kaplayan tüyler benzeri bir yapı olan silikaları etkileyen bir tür toksin olan sitozini serbest bırakır.

Kirpikler, hava yollarını temiz tutar ve mukus ve döküntüleri akciğerlerden uzaklaştırarak temizler. Sitoksin hareketlerini devre dışı bırakır ve kişi hava yollarını temiz tutmak için şiddetli öksürmeye zorlanır ve boğmacaya neden olur.

 

Bir Bebek Boğmaca Nasıl Öksürür?

Bebekler, enfekte olmuş bir kişi ile yakın temasta bulundukları zaman, boğmaca bakterilerini hapşırma ya da öksürerek yayabilecekleri boğmaca alırlar.

Bakteriler oldukça bulaşıcıdır ve bebekler de dâhil olmak üzere zayıf bağışıklığı olanların% 80’i, bakterileri soluyarak boğmacayı geliştirebilir.

 

Bebeğin Öksürük Riskini Arttıran Faktörler Nelerdir?

Aşağıdaki faktörler bebeklerde boğmaca riskini artırabilir:

Altı aylıktan küçük bebekler: Herhangi bir yaştaki bebeklerden ve küçük çocuklardan enfeksiyona yakalanma riski daha yüksektir, ancak en duyarlı olanlar altı aylıktan küçük bebeklerdir. Genç bebekler kendilerini patojenlerden korumak için yeterli antikor yapamazlar, bu da onları hastalıklara karşı savunmasız yapar.

İmmün sistemi baskılanmış bebekler: AIDS’li veya bir kanser türü olan bebeklerin boğmacaya yakalanma riski daha yüksektir.

Aşılanmamış bebekler: Boğmacaya karşı aşılanmamış bebekler de hastalığa yakalanma riski daha yüksektir.

Bebek enfekte olursa, belirtileri erken teşhis etmek, durumun kötüye gitmesini önlemek için önemlidir. Nasıl olduğunu öğren.

 

Bebeklerde Öksürük Belirtileri Nelerdir?

Bebeğin öksürüğünün semptomları, bebek bakterileri bastıktan bir ila üç hafta sonra gelişir. Semptomların üç aşaması vardır.İlk aşama (enfeksiyonun ilk ve ikinci haftaları)

Bebeklerde boğmaca öksürüğünün erken belirtileri şunlardır:

 

 • Burun akıntısı
 • Hapşırma
 • Normal ve öksürük öksürüğü gibi olmayan normal hafif öksürük
 • Vücut sıcaklığının 98,7 ila 100 ° F arasında olduğu düşük dereceli ateş (37 – 37.7 ° C).

İkinci aşama (enfeksiyonun üçüncü haftası)

Bu aşamada, semptomlar akut boğmaca öksürüğünden farklıdır. İki semptomu fark ettiğinizde bebeğinizi doktora götürün.

 

 • Öksürük, ataklarda ya da uyuşuklarda, yani paroksismal öksürmede olur. Bebek durmadan önce bir süre sürekli öksürür. Birkaç dakika sonra öksürme tekrar başlar ve devir daim devam eder.
 • Bir paroksismal öksürük atakı 15-30 saniye sürer. Bu süre zarfında bebeğin yüzü kırmızılaşabilir veya maviye dönebilir ve öksürük durduktan sonra normale döner.
 • Öksürük sesi yüksek, gürültülü ve kuru hissettirir.
 • Bir boğmaca sesine benzeyen yoğun, gürültülü inhalasyon, her öksürüğü birbirinden ayırır. Ses, bebeğin nefes alması zor olduğundandır.
 • Öksürük, her bölümden sonra daha yüksek ve daha sert görünmektedir.
 • Bir bebeğin öksürük nedeniyle nefes alıp vermesi zor olabilir. Öksürürken bebeğin sıklıkla nefes darlığı yaşadığını fark edebilirsiniz.
 • Nefes darlığı, bebeğin solunumunda bir duraklama olan apneye neden olabilir.
 • Ağlama ve karışıklık her öksürük atağına eşlik edecektir.
 • Özellikle öksürük beslenerek tetiklenirse, bebek öksürme sırasında kusabilir.
 • 101 ° F (38.3 ° C) üzerinde yüksek ateş gelişebilir.
 • Gözyaşı olmadan ağlayabilir ve daha az sıklıkta idrar yaparken vücudun su kaybettiğini gösterir.

Üçüncü aşama (enfeksiyonun dördüncü haftası)

Aşağıdakiler bebeklerde üçüncü aşamada boğmaca semptomlarıdır:

 

 • Boğmaca ve kusma vakalarında kademeli bir azalma vardır. Öksürme ve kusma sırasında boğulma tamamen altıncı haftanın sonunda durabilir.
 • Bebek iyileşiyor gibi görünse de, önümüzdeki hafta, tekrar tekrar başlıyor.

Bebek iki haftadan fazla on haftadan uzun süredir boğmaca öksürüğünün aralıklı aşamalarını göstermeye devam edecektir.

 

Tanı Konan Bebeklerde Boğmaca  Nasıl Olur?

Bebeğinize aşağıdaki basamaklarla boğmaca teşhisi konur:

 

 • Semptomları öğrenmek: Doktor, bebek öksürdüğü zaman anlatıcı sesin varlığı ileilgili belirtiler hakkında ebeveynlere soracaktır. Bebeğinizin, doktorun kliniğinde boğmacası varsa, doktor hemen bu durumu teşhis edebilir.
 • Mukus örneğinin test edilmesi: Bebeğin burnundan ve ağzından alınan küçük bir mukus örneği pamuklu çubukla toplanır ve laboratuvar analizi için gönderilir.
 • Kan testi: Kan testi, enfeksiyonu gösteren kandaki antikorların varlığını doğrular.

Boğmaca tedavisi, tanı durumu doğruladıktan sonra başlar.

 

Bebeklerde Öksürük Nasıl Tedavi Edilir?

Boğmaca hastalığının tedavisi, iki hafta boyunca% 50 yatış şansı ile devam eder. Hızlı iyileşmeyi sağlamak için hastalığın üçüncü haftasında tedaviye başlamak zorunludur. Bu nedenle, ikinci haftada akut boğmaca öksürük belirtileri ortaya çıktığında doktora götürün ve bebeği doktora götürün.

 

Aşağıdaki ilaçlar ve prosedürler bebeklerde boğmaca tedavisini tedavi etmektedir:

 

 • Antibiyotikler: Antibiyotikler, bakteriyel bir enfeksiyon olduğu için boğmaca tedavisinde kullanılır. Bebeğinizin antibiyotik alması gerekebilir. Doktor bebeğinizin yaşına ve enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak bir antibiyotik reçete edecektir.
 • Oksijen beslemesi: Bebeğin solunum sıkıntısı çekebileceğinden, bebeğin daha iyi hissetmesine yardımcı olmak için bir vantilatör kullanılabilir.
 • Ateş ve ağrıyı hafifletmek için ilaç: Eğer bebek çok acı çekiyor ve ateşi varsa, semptomları hafifletmek için bir doz asetaminofen (parasetamol) alabilirler.

Hastanede yatan bebeklerin hızlı iyileşme için doğru şartlar vardır. Fakat eğer bebeğiniz tedavi için hastaneye yatırılmamışsa, bazı temel evde bakım önlemlerini gözlemlemeniz gerekecektir.

 

Öksüren Bebeğin Evi Ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Öksürük olan bebeklerin bakımı için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 

 • Dinlenme: Dinlenmek zorunludur çünkü sürekli öksürükler bebeği yorgun bırakır. Gerginliği önlemek için bebeği uzun süreler boyunca açık havada gezdirmekten çekinmeyin. Rahat ettirmek için bebeğin odasının ortam sıcaklığını koruyun.
 • Çevreyi temiz tutun:  Bebeğin ikincil solunum yolu enfeksiyonları geliştirme riskini en aza indirmek için bebeğin çevresini temiz tutun. Bebeğin kişisel eşyalarını, bebekler gibi, dezenfektan sıvılarla oyuncak ve mutfak eşyaları gibi silin. Ayrıca, bebeğin kıyafetlerini ılık suda yıkayınız.
 • Cool-Mist nemlendiriciler: Serin hava nemlendiricisi, ortam havasındaki nem seviyelerini iyileştirerek bir bebeğin nefes almasını kolaylaştırır. Bir soğuk buhar veya buhar nemlendiricisi üzerinde daima soğuk buharı ve nemlendiricileri seçin, bu da bebek için yanık riskini azaltır.
 • Bol miktarda sıvı verin: Bebek altı aydan küçükse, ek besinler bebeğin ihtiyaç duyduğu ekstra sıvıları sağlayabilir. Biraz daha büyük bebeklere, çorba ve püre verilebilir.
 • Az az ve sık, yemekler verin: Eğer bebek katı gıdalar alabiliyorsa, her gün birkaç büyük porsiyon yerine daha küçük porsiyonlardan sık sık verin. Bulantı ihtimalini azaltır ve kusmayı önler.
 • Tetikleyicileri önleyin: Bebeği, duman ve toz gibi tahriş edici maddelere maruz bırakmaktan kaçının;

Eğer bebeğiniz tedavi sırasında hastaneye yatırılmamışsa, doktor evde idare etmeniz gereken ilaçları reçete edecektir. Alternatif olarak, doktorun bebeğe IV antibiyotik vermesi için günde bir kez hastaneyi ziyaret etmeniz gerekebilir.

 

Evde bakım ile birlikte tedavi, semptomların yoğunluğuna ve bebeğin yaşına bağlı olarak uzanabilse de, iki ila üç hafta sürebilir.

 

Pertussis bakterisi tedavi bitiminde ortadan kaldırılsa bile, bebek birkaç hafta daha boğulmaya devam edebilir.

Tedavi gereklidir, çünkü tedavi edilmezse, bebeklerde boğmaca öksürüğü komplikasyonların başlangıcına yol açabilir.

Bebeklerde Tedavi Edilemeyen Boğmaca Öksürüğünün Nedenleri Nelerdir?

Tedavi edilmezse boğmaca öksürüğü aşağıdaki sorunlara yol açabilir:

 

 • Uyku apnesi: Bir bebeğin, akciğerlerinin solunum için yeterli hava almadığı kronik uyku apnesine yol açabilecek dar hava yolları olabilir. Uyku apnesi boğmaca öksürüğünün önde gelen bir sorunudur ve yaklaşık% 61’i bebekleri etkilemektedir.
 • Pnömoni: Boğmaca bakterisi, pnömoni olarak adlandırılan yaygın bir akciğer enfeksiyonuna neden olabilir ve bu da başka sorunlara yol açabilir.
 • Ensefalopati ve nöbetler: Nadir durumlarda, bakteriler beyne ulaşarak ensefalopati olarak adlandırılan bir beyin enfeksiyonuna yol açabilir. Bakteriler ayrıca beynin enfeksiyonuna bakılmaksızın nöbetlere de neden olabilirler.
 • Ölüm: Boğmaca öksürüğü olan bebeklerin yaklaşık% 1’i ölüm riskiyle karşı karşıyadır. Yine de oldukça nadirdir ve sadece öksürüğün anne ve babalar tarafından haftalarca ve aylarca tamamen göz ardı edilmesi durumunda gerçekleşebilir.

Öfkeli öksürük bebek için çok acı verir ve haftalarca bebek acı çekebilirler. Bu nedenle, sorunun büyümesinden kaçınmak için ihtiyati tedbirler alın.

 

Bebeklerde Boğmaca Nasıl Önlenir?

Aşağıdaki adımlar boğmacayı aşağıda tutmanıza yardımcı olabilir:

 

 • Hamilelik sırasında aşı yaptırma: Bebeğinizi, hamile olduğunuzda difteri, tetanoz, boğmaca aşısı (DTaP aşısı) alarak boğmaca bakterileriyle savaşmak için aşı yaptırarak gereken antikorları ele geçebilirsiniz.

Bağışıklama, hamileliğin 27. ve 36. haftası arasında her zaman gerçekleşmelidir. Gebelikte bir aşılama, bebeğin, boğmaca bakterisine karşı bağışıklıkla doğmasına izin verir.

 

 • Bebek aşılanmalıdır: Bebek bir yaşında DTaP aşısı beş çekim almak gerekir, 2 ay, 4 ay, 6 ay arasında 15-18 ay, daha sonra arasında 4-6 yıl. Aşı, bebekler için güvenlidir ve enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, hafif ateş ve kusma gibi küçük, geçici yan etkilere neden olabilir. DTaP aşısı boğmaca bakterisine karşı% 100 bağışıklık sağlayamayabilir ve yine de önlemleri gözlemlemeniz gerekir. Ancak enfeksiyon riskini azaltır ve DTaP aşısı sayesinde boğmaca vakalarının sayısı azalır.

 

 • Evdeki diğer bireyleri aşılayın: Boğmaca bulaşıcı olduğundan, bir yetişkinden bebeğe geçebilir. Bu nedenle, daha önce aşılanmamış olan yetişkinler ve evdeki diğer çocuklar da kendilerini ve bebeği enfeksiyondan korumak için DTaP aşısını almalıdırlar.
 • Bir hastalığınız varsa hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu kapatarak bebeğe bakteri transferini engelleyebilecek basit önlemler alınmalıdır. Erişkinlerde boğmaca enfeksiyonu, daha güçlü bağışıklık sistemi sayesinde ortaya çıkmayabilir. Ama yine de bakterileri taşıyabilir ve bilmeden bebeğe geçirebilirsiniz.

Bebeklerde Öksürük Ve Tedavisi ‘de en önemli şey ailede soğuk algınlığı veya solunum yolu enfeksiyonu olan herkes bebekten uzak durmalıdır. Bebeğin etrafında bir maske takın ve bebeğe veya bebeğin kullanabileceği herhangi bir ürüne dokunmadan önce ellerinizi yıkayın.

 

Bağışıklama, bebekleri boğmacadan korumak için en etkili yoldur.

 

Aşağıda konuyla ilgili birkaç soruya cevap veriyoruz.

 

Bebeklerde Öksürük Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Bebekler aşılamadan sonra bile boğmaca alabilir mi?

 

DTaP aşısı neredeyse% 90 oranında etkilidir, ancak aşılanmış bir bebek, eğer ailede bulunan diğer kişiler aşılanmazsa ve başka önlemler alınmazsa boğmacaya yakalanabilir. Bununla birlikte, bağışıklanmış bebekler semptomların daha düşük bir yoğunluğunu ve tedaviye daha iyi cevap verirler. Bebeğin ayrıca uyku apnesi, nefes darlığı ve kusma gelişme riski daha düşüktür.

 

 • Ailedeki herkes aşılanırsa, bebeğimin hala DTaP aşısına ihtiyacı var mı?

 

Evet. En iyi korunma için, evde herkes aşı olmuş olsa bile bebeğinizi aşılayın.

 

 • Boğucu boğmaca bir kereden fazla olabilir mi?

 

Evet. Boğmaca öksürük birden fazla kez etkileyebilir, ancak genellikle bebek aşılanmamışsa. Bazen, bir bebek daha az şiddetli boğmaca öksürüğünden kurtulabilir ve tekrar boğmaca ile ciddi şekilde enfekte olur. Bu nedenle, çoklu boğmaca enfeksiyonlarının önlenmesi için aşılama hayati önem taşımaktadır.

 

Aşı bebeğinizin hastalığa yakalamasını önler. Bağışıklama aşısını kaçırdınız mı? Şimdi de alabilirsin. Bağışıklama bebeğiniz için sağlık ve güvenliğin anahtarıdır. Enfeksiyonun getirdiği acı ve rahatsızlığı önlemek için bebeğinizi kısa sürede aşılayın.

 

Bebeklerde boğmaca ile nasıl başa çıkılacağı konusunda herhangi bir ipucu var mı? Yorum bölümünde bunları bize bildirin.

Konu Başlığı: Bebeklerde Öksürük Ve Tedavisi

Bebeklerde Öksürük Ve Tedavisi ‘ne benzer konulardan haberdar olmak için bizi facebook sayfamızdan rakip edin!Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?