Bebeklerde Pamukçuk
Bebeklerde Pamukçuk

Pamukçuk Nedir?

Bebeklerin vücudun çeşitli bölgelerinde pamukçuk maya organizmalarının olması normaldir. Bebeklerde pamukçuk,  bağışıklık sisteminin seviyesi bu organizmalar ile başa çıkamıyorsa belirtiler ortaya çıkabilir.

 

Pamukçuklar, çocuk deri döküntüleri ve döküntülerinde çene altı gibi diğer nemli yerlerde de görülebilir. Emziren annelerin meme uçlarını etkileyebilir. Çok rahatsız edici olabilir ama tedavi edilebilir.

 

Yeni doğanlar doğumda veya yakın bir zamanda pamukçuk semptomlarına sahip olabilirler. Pamukçuk genellikle ilk birkaç hafta veya aylarda ağızda görülür. Emziren bir annenin meme uçları etkilenirse, enfeksiyon bebeğe aktarılabilir. Bazı bebeklere enfeksiyonun neden geçmediği, bazı bebeklere ise niçin geçemediği açık değildir.

 

Ağız pamukçuğu bebeklerde ve çocuklarda en yaygın oral mantar enfeksiyonudur. Genellikle ciddi değildir, ancak rahatsız edici olabilir ve beslenme ile ilgili zorluklara neden olabilir. Tedavisi mevcuttur.

 

Nedenleri

Candida mantarının küçük bir miktarı, çoğu zaman ağızda yaşar. Genellikle bağışıklık sistemi ve normalde ağızda yaşayan diğer mikrop türleri tarafından kontrol edilir. Bununla birlikte, bağışıklık sistemi zayıf olduğunda, mantar, ağızda ve dil üzerinde yaralara ve lezyonlara yol açarak büyüyebilir.

Oral pamukçuk, bağışıklık sistemleri henüz olgunlaşmamış olduğu için bebeklerde ortaya çıkabilir. Enfeksiyona karşı daha az dirençlidirler. Antibiyotiklerle tedaviden sonra oral bir pamukçuk enfeksiyonu olabilir çünkü antibiyotikler ağızdaki sağlıklı bakterilerin seviyesini azaltır. Bu mantarın çoğalmasına izin verir.Belirtileri

Semptomlar aniden ortaya çıkabilir.

Şunları içerebilir:

  • Ağzın çatısında, yanakların içinde ve dil üzerinde beyaz lekeler
  • Beyaz lezyonlar altında, kolayca akan kırmızı doku olabilir
  • Pamukçuklar etrafında kızarıklık olabilir
  •  Ağrıları olabilir
  • Ağız köşeleri çatlayabilir

Pek çok bebek pamukçuk tarafından rahatsız edilmez, ancak özellikle ağrılıysa, ağızda ağrılar varsa, enfeksiyon olabilirler.

 

Doğal ilaçlar

Bebeğin yaşına bağlı olarak, doktorunuz, yoğurt şeklinde diyete laktobasili eklemeyi önerebilir. Laktobasilin, mantardan kurtulmaya yardımcı olabilecek “iyi” bakteriler sağladığına inanılmaktadır. Bebekler için uygun olan takviyeler alınabilir.

Hindistancevizi yağı, gentian menekşe, çay ağacı yağı ve kabartma tozu gibi diğer ilaçlar, bebeklerde oral pamukçuk tedavisinde önerilmiştir.

Doğal ilaçlar bazen kimyasal maddeler içebilir. Bir bebeğe vermeden önce doktorla her türlü çözüm yolunu tartışmak önemlidir.Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?