Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir ?

Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir?

Bebeklerde pişik nasıl önlenir : Pişik, altı bezlenen bebeklerde daha çok görülen, bez bölgesinde, kasıklarda, bazen kalçaya kadar da oluşan kızarıklık, pullanma, sulanmış yaralar belirtilerine pişik denir. Pişiğin birçok sebebi vardır.

Pişiğin sebepleri nelerdir?

Bebeklerde pişik nasıl önlenir konusuna geçmeden önce sebepleri sıralayalım.

 • İdrar ve dışkı pişiğin sebebi olabilir. Yeni doğan bebeklerin idrarında çok fazla üre bulunmaktadır. Bu üre bekledikçe amonyağa çevirir ve bebeğin pişik olmasına sebep olur. İdrar ve dışkının bebeğin altında uzun süre beklemesi pişiğe sonra da mantara çevirir.
 • Kullanılan temizlik malzemeleri bebeğinizi pişik yapabilir. Kimyasal içerikli ıslak mendiller bebeğinizin hassas cildine çok ciddi sıkıntılar verir.
 • Kötü hijyen, bebeklerin pişik olmasının en önemli sebebidir aslında. Bebeklerin bezi çok sık değişmiyorsa, altı değiştirilirken iyi temizlenmiyor ve iyi kurulanmıyorsa bebekler pişik olur.
 • Annenin emzirme döneminde yediği bazı asitli yiyecekler bebeğe geçer ve idrarında ki asit oranı yükselerek bebeği pişik yapar. Ek gıdaya geçmiş bebeklerinde yedikleri onları pişik yapabilir.
 • Çinko eksikliği de bebeği pişik yapan nedenler arasında sayılabilir.

Bebeklerde pişik nasıl geçer?

 • Bebeklerin ölçüsüne göre bez kullanmak çok önemlidir. Bebeğe küçük gelen veya büyük gelen bezler rahatsız eder ve pişik yolunu açar.
 • Bebeklerin altını sık değiştirmek onu pişikten koruyacaktır. Bebeklerin altında bekleyen idrar ve dışkı, sıcak ve nemli olan bebeğin poposunda bakterilerin atmasına sebep olup pişiğe yol açar.
 • Bebeklerin altını temizlerken ıslak mendil kullanılması uygun değildir. Ilık suya batırılmış bir pamuk parçasıyla bebeklerin altını temizlemek onu pişikten ve tahrişten koruyacaktır. Bazı ıslak mendiller alkol, parafin ve parfüm içerikli oluyor bu ıslak mendiller tercih edilebilir.
 • Bebeklerin altı yeteri miktarda hava almazsa pişik ve mantar oluşumu hızlanır. Bunu önlemek için bebeklerin altını bezlemeden 10-15 dk hava almasını sağlamalısınız. Tabi bunu yaparken bebeği üşütmemelisiniz.
 • Bebeklerin bezlerini bağlarken bel kısmını biraz bol bırakarak bağlarsanız altı kapalıyken de hava alır ve pişik önlenir.
 • Bebekler ishal olduğu dönemde hijyene 2 kat daha önem vermelisiniz. Bu dönemde bebeğin altını bebek sabunuyla ılık su ile yıkanmalıdır. Sabunla yıkama işlemi 3 günü geçmemelidir. Her gün sabunla yıkanan bebeğin poposu zarar görür.

Bu ve diğer yazılar için sayfamızı beğenmeyi unutmayın!

Recent Posts

Peynirli çıtır börek tarifi. Peynirli börek nasıl yapılır?

Peynirli çıtır börek tarifi Anneler Melekler mutfağında, peynirli çıtır börek tarifi ile yeniden karşınızdayız. Peynirin…

1 sene önce

Popeyes çıtır tavuk tarifi. Çıtır çıtır tavuk

Popeyes çıtır tavuk tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bu yazıda sislere yediden yetmişe herkesin beğendiği popeyes…

1 sene önce

Ağlayan kek tarifi ve yapılışı nefis

Ağlayan kek tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bugün Anneler Melekler mutfağında Ağlayan Kek tarifi ile karşınızdayız.…

1 sene önce

Pastane poğaçası tarifi ve yapılışı

Pastane poğaçası tarifi Merhaba arkadaşlar. Pastane poğaçası tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda gerçek pastane…

1 sene önce

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır?

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır? Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır yazısını okuyorsanız, muhtemelen bu sabah…

1 sene önce

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi , gebe kalmaya çalışan bir…

2 sene önce