Bebeklerde zeka gelişimi

Bebeklerde zeka gelişimi

Bebeklerde zeka gelişimi sağlamak isteyen bir ebeveyn misiniz? Bebeğinizin enerjisini, aklını tam potansiyeline ulaştırmak için kanalize etmenin kolay ve pratik yollarını mı arıyorsunuz?

Bazı eğlenceli fikirler ve pratik ipuçları ile bebeğinizin akıllı, bebeklerde zeka gelişimi , zeki ve yaratıcı olmasına yardımcı olabilirsiniz. Gündelik şeyleri ve bazı akıllı ebeveynlik ipuçlarını kullanarak, bunu yapabilirsiniz. Bunu başarmak adına bebeğinizin duyularını nasıl uyarabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin!

Bebeklerde Zeka Gelişimi İçin Eğlenceli ve Pratik Yollar:

Bebeğinizin beyni çeşitli deneyimler ve alıştırmalar yoluyla gelişecektir. Dokunma, koku, görme, ses ve tat duyuları da bu gelişim sürecine yardımcı olacaktır. Bebeğinize erken yaşlardan itibaren farklı duyusal deneyimler vermeye başlamalısınız. Bilişsel ve motor becerilerinin gelişimi, akıllı bir bebeği nasıl yetiştireceğinizi bilmenize yardımcı olacaktır.

İşte bebeğinizi akıllı yapmanıza yardımcı olacak birkaç pratik ipucu:

  • TV’den Kaçının:

Amerikan Pediatri Akademisi, ebeveynlerin bebeklerini ve küçük çocuklarını TV izlemelerine izin vermemesi gerektiğini vurgular. Sabit TV zamanı bebeğinizin beynine herhangi bir uyarım sağlamayacaktır. Bebeğinizin bilişsel becerilerini bozar ve bebeklerde zeka gelişimi için kullanabileceğiniz çok önemli zamanı harcar. Dolayısıyla, çocuğunuzun TV izlemesine izin vermek yerine, bebeğinizin hareket etmesini ve düşünmesini gerektiren bazı fiziksel aktivitelerde bulunma süresini kullanın. Topu veya bebek futbolunu yuvarlamak için basit bir oyun, eğlenirken bebeğinizin koordinasyon becerilerini geliştirecektir.

  • Bebeğinizle Daha Fazla Zaman Geçirin:

Bilim adamlarına göre bebeğinizle sürekli etkileşim bebeklerde zeka gelişimi ‘ni büyük ölçüde geliştirebilir. Bebeğinize sarılmayı, oynamayı ve ifade etmeyi, beynini harekete geçirecek. Bebeğinizle daha fazla etkileşim kurduğunuzda ve duygusal olarak bağ kurduğunuzda, bebeğinizin düşünme becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca bebeğinizi daha güvenilir ve güvenli hale getirecektir.

  • Bebeğinizi İki Yıl Dolana Kadar Emzirmek:

Çalışmalar, emzirilen bebeklerin, olmayanlardan en az yüzde 5 daha yüksek IQ seviyesine sahip olacağını göstermektedir. Bebeğinizi sadece doğumdan itibaren altı aylık olana kadar emzirdiğinizden emin olun. Doktorunuz, çocuğunuza emzirmeye devam etmenizi önerebilir, diğer yandan diyetine sağlıklı ve besleyici diğer besinler ekleyerek iki yaşına kadar devam edebilirsiniz.

  • Müzik. Çocuğunuzun hafızasını, dikkatini ve öğrenimini artırabilir:

Araştırmalar, müzik  bebeğinizin dikkatini artırabileceğini ve hafızasını artırabileceğini ileri sürüyor. Çocuğunuzu bir müzik enstrümanı ile tanıştırmak, orantılı düşünme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Müzik öğrenmek mekânsal ve zamansal düşüncesini besler ve daha sonraki yaşamda sayısal yeteneğini geliştirir. Araştırmalar piyano ile başlamanızı önerebilirken, bebeğinizi herhangi bir enstrümana, tercihen bir dizgeye tanıtabilirsiniz.

  • Bebeğinizi Kitapların Dünyasına Erken Tanıtın:

Bebeğinizi okuma sevinci ile tanıştırmak için asla erken değildir. Bebeğiniz birkaç aylıkken, ona okuduğunuz herhangi bir kitaptan veya gazeteden yüksek sesle okuyabilirsiniz. Kelimeleri söyleyin, böylece bebeğiniz onları duyabilir, telaffuz üzerinde durun. Çocuğunuza yaşça büyüdükçe ilginç resimlerle tahta kitaplarını tanıtabilirsiniz. Hikâyeleri ve tekerlemeleri okuyun. Bebeğinizin kelime dağarcığını geliştirmek ve onu dışarıdaki dünyanın yanı sıra evin içindeki şeylere tanıtmak için iyi bir yoldur.

Bebeğiniz için yaşa uygun aktivitelerle her zaman ilginç zorluklar belirlemelisiniz. Evde eğlenceli oyunlar oluşturmak için bloklar, toplar ve şekiller gibi nesneleri kullanın. Bebeğinize basit aktivitelerle sayıları veya şekilleri ve renkleri tanımlamasını öğretebilirsiniz. Onu kuşlar ve bitkiler hakkında öğretmek için onu bahçeye götürün.

Örneğinizin öncüsü, bebeğinizi öğretmenin en iyi yollarından biridir. Düzenli olarak bebeğinizin yapmasını istediğiniz şeyleri yapın. Okumak, yazmak, müzik aleti çalmak, yürümek, doğa ile vakit geçirmek, spor yapmak. Bunu yaparken bebeğinizi etrafta tutun. Bebeğinizi eğlenceli öğrenme aktivitelerine dâhil edin ve onunla bağlantı kurun.

Akıllı bir bebeğiniz varsa, lütfen yardım ettiğini düşündüğünüz bazı ipuçlarını veya eğlenceli aktiviteleri bizimle paylaşın.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?