Bebeklere ek gıda ne ile başlanmalıdır?

Bebeklerin çoğu 6. Ayına kadar anne sütü ile beslenirler. Anne sütü, bebek gelişiminin temel besin kaynağıdır. Uzmanların görüşüne göre; anne sütünün yerine hiçbir gıda geçemez. Emzirmenin faydalarını merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Bebeğinizin sağlıklı gelişimini devam ettirmek için ek gıdalara başlamalısınız. Bebeklere ek gıda ne ile başlanmalıdır? Öncelikle bebeğinizin ek gıdaya geçişinin hazır olup olmadığını bilmelisiniz.

Bebekler 6 aylık olduğu zaman belirli hareketleri yapıyor olmalıdırlar. Mesela; oturabilen, etrafıyla ilgilenen ve tepki verebilen, baş, boyun, göz koordinasyonunu sağlayabilen bebekler ek gıdaya geçebilir.

Ek gıdaya ne ile başlanmalıdır?

Bebeklere verilen ilk gıdalar mutlaka yumuşak olmalıdır. Bunun için sebzeleri ve meyveleri ezmelisiniz. Bebeğinizin alerjik durumlarını tespit etmek için besinleri karıştırarak değil teker teker vermelisiniz. Böylece bebeğinize alerji etkisi yapan besini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bebeğinize uygun en sağlıklı ek gıdalar mevsiminde yapılan sebze ve meyve püreleridir.  Ek gıdaya geçerken öncelikle sebze püreleriyle başlamalısınız. Ek gıda olarak meyve pürelerinden başlarsanız bebeğinize meyvenin tatlımsı tadı daha hoş geleceği için sebzeleri reddedebilirler. Çocuklar için terbiyeli grip çorbasının tarifini merak edenler buraya tıklayabilir.

Sebze püreleri

ekgıda için en uygun sebze püreleri

Patates-havuç püresi:  Bir küçük patates ve havucu haşlayın. Tamamen pürüzsüz oluncaya kadar ezin. Parçaların kalmamasına özen gösterin. Bu sebzeleri ayrı ayrı vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Bezelye püresi: Bir avuç bezelyeyi buharda haşlayın. Haşladığınız bezelyeleri tel süzgeçten geçirin. İçerisine tuz, şeker, bal gibi herhangi bir şey eklemeyin.

Bal kabağı püresi: ek gıda için mükemmel bir besin. Hazmı oldukça kolay ve besleyici bir gıdadır. 3-4 dilim bal kabağını haşlayın. Bir çatal yardımıyla ezin. İçerisine hiçbir şey katmayın.

Brokoli püresi: brokoli sebzenin 9. Aydan itibaren verilmesi daha doğru olacaktır. Brokoliyi iyice haşladıktan sonra tel süzgeçten geçirin. Ek gıda için oldukça uygun bir sebze.

Ek gıdaya başlarken verdiğiniz öğün zamanı da önemlidir. Bebeğinize ek gıdaları öğle vakti bebeğiniz açken verin. Sizi daha çabuk başarıya ulaştırır. Bebeğinize bir öğün ev yapımı yoğurt verin ve 3 gün bekleyin. Kızarma, döküntü, kaşıntı, ateş, kusma, ishal gibi belirtiler görülmediyse bebeğinize ek gıda olarak yoğurt da verebilirsiniz. Bebekleriniz için ev yapımı makarna da güzel bir ek gıda olabilir. Tarifi burada sadece bir tık yeterli.

Meyve püreleri

ek gıda için en uygun meyve püreleri

Elma, armut, şeftali, mango gibi meyvelerin hazmı kolay olduğu için bu meyveleri püre haline getirerek tek tek verebilirsiniz. Muz, daha katı bir meyve olduğu için ve kabızlık yapabileceği için bebeğiniz 9 aylık olana kadar vermeyin.

Etler

Bebeklerin gelişim durumuna uygun olarak ek gıdalarına et eklenmelidir. 6 aydan sonra haşlanmıl tavuk verilebilir. Kırmızı et haşlama olarak bebeklere verilmelidir. Balık, 1 yaşından sonra verilebilecek bir besindir.

Ek gıdaya geçerken bunlara dikkat edin!

  • Yumurta çok güçlü bir besin olduğu için ek gıda olarak en son başlanır. Bebeğe yumurta verildikten sonra beklenmelidir. Herhangi bir alerjik belirti yoksa hafta en fazla 3 kez verilmelidir.
  • Balık, alerji riski yüksek bir gıda olduğu için 1 yaşından sonra başlanması daha uygun olacaktır.
  • Ek gıda olarak bal, bebeğe 1yaşından önce verilmemelidir.
  • Meyve püreleri dışkıda ve idrarda asidik bir etkiye neden olur. Bu yüzden bebeğiniz pişik olabilir. Bunların takibi yapılarak meyve püresini azaltabilirsiniz.
  • Ek gıdaların içerisine; tuz, şeker konulmamalıdır.
  • İnek sütü, keçi sütü gibi sütler alerjik yapıya sahiptir. 1 yaşından önce ek gıda olarak verilmesi uygun değildir.
  • Bebeğinize kesinlikle hazır gıdalar vermeyin.
  • Kola, gazoz, şekerleme, çikolata gibi gıdalardan bebeğinizi uzak tutun.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?