Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri
Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Bir evlilik sona erdiğinde, bazı ebeveynler “Çocuklar için birlikte mi kalmalıyız?” Gibi sorular sorarlar. Bu soruların temelinde boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri endişesi vardır. Diğer ebeveynler boşanmanın tek seçenek olduğunu bulurlar ve tüm ebeveynler akıllarında birçok endişeye sahip olsalar da – yaşam durumlarının geleceğinden ve vesayet anlaşmasının belirsizliğine kadar – çocukların boşanmayla nasıl başa çıkacakları konusunda endişelenebilirler.

Öyleyse boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri nelerdir Boşanma tüm çocuklar için stresli olsa da, bazı çocuklar diğerlerinden daha hızlı toparlanır. çocuklarda davranış bozukluğu ile ilgili yazı için buraya tıklayın.

İyi haber, ebeveynlerin boşanmanın çocuklar üzerindeki psikolojik etkilerini azaltmak için adımlar atabilir. Bazı destekleyici ebeveynlik stratejileri, çocukların boşanmanın getirdiği değişimlere uyum sağlamasına yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

Boşanma Sonrası En Zor Dönem İlk Yıl

Boşanma oranları son on yılda dünya genelinde artmıştır. Araştırmalar boşanmadan sonraki ilk veya iki yıl içinde çocukların zorlandığı, yıprandığı dönem olduğu söylemektedir. Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkisi; sıkıntı, öfke, endişe ve inançsızlık gibi birçok etkisi vardır. Fakat birçok çocuk olaylara ters tepki verse de zamanla günlük rutinlerindeki değişikliklere alışırlar ve yaşam düzenlemeleriyle rahatlarlar.

Bununla birlikte, az bir kısım çocuk “normal” e geri dönemeyebilir. Bu küçük çocuk yüzdesi, ebeveynlerinin boşanmasından sonra devam eden – muhtemelen yaşam boyu bile – sorunlar yaşayabilir.
Boşanmanın çocuklar üzerindeki duygusal etkisi

Boşanma tüm aile için duygusal kargaşa yaratır, ancak çocuklar için durum oldukça korkutucu, kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir:

  • Küçük çocuklar genellikle neden iki ev arasında kalmaları gerektiğini anlamakta zorlanırlar. Eğer anne babası birbirlerini sevmeyi bıraktıysa, bir gün ebeveynlerinin kendisini de sevmeyi bırakabileceğinden endişelenebilirler.
  • İlkokul çocukları boşanmanın onların suçu olduğu konusunda endişelenebilirler. Yanlış davrandıklarından korkabilirler veya yanlış bir şey yaptıklarını varsayabilirler.
  • Gençler boşanma ve yarattığı değişiklikler konusunda oldukça kızabilirler. Evliliğin sona ermesi için bir ebeveyni suçlayabilirler.

Tabii ki, her boşanma aynı değildir. Aşırı durumlarda, boşanma daha az üzüntü ve daha az stres anlamına gelirse, çocuk ayrılıktan dolayı rahatlayabilir.

Boşanmayla ilgili çocuğun yaşayabileceği stresli olaylar

Boşanma, genellikle çocukların bir ebeveyni ile günlük temaslarını kaybettiği anlamına gelir – çoğu zaman babalarıyla. Azalmış temas ebeveyn-çocuk bağını etkiler ve araştırmacılar boşandıktan sonra birçok çocuğun babalarına daha az yaklaştığını tespit etmişlerdir.

Boşanma aynı zamanda bir çocuğun velayet ebeveyni ile olan ilişkisini de etkiler – çoğunlukla anneleri. Birincil bakıcılar genellikle tek ebeveynlikle ilişkili olarak daha yüksek düzeyde stres bildirmektedir. Araştırmalar annelerin boşanmadan sonra genellikle daha az destekleyici ve daha az şefkatli olduklarını göstermektedir. Ek olarak, araştırmalar disiplinin daha az tutarlı ve daha az etkili olduğunu göstermektedir.

Bazı çocuklar için ebeveyn ayrılığı en zor kısım değildir. Bunun yanında eşlik eden stres etkenleri boşanmayı en zor yapan şeydir. Okulları değiştirmek, yeni bir eve taşınmak ve biraz daha yıpranmış hisseden tek bir ebeveynle yaşamak, boşanmayı zorlaştıran ek streslerden sadece birkaçıdır.

Boşanmanın ardından finansal sıkıntılar da yaygındır. Birçok ailenin daha küçük evlere taşınması veya mahalleleri değiştirmesi gerekir ve çoğu zaman daha az maddi kaynağa sahiptirler.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?