Burun tıkanıklığı nasıl geçer

Burun tıkanıklığı nasıl geçer?Nefes almak tüm canlılar için yaşam belirtisidir. Yaşam kalitesi, burun tıkanıklığı sebebiyle olumsuz etkilenir. Rahat nefes alamama en başta beyni rahatsız eden bir durumdur.Özellikle yaz aylarının gelmesiyle hava koşullarından etkilenen insanlar özellikle bebekler ve hamileler bu dönemlerde sürekli burun tıkanıklığı şikayeti yaşarlar.  Kısa dönem burun tıkanıklığı nasıl geçer? Burun tıkanıklığının nedenleri nelerdir? Evde uygulanacak yöntemler nelerdir? Bütün sorularınızın cevabı burada. Hamilelikte bahar alerjisi artıyor mu? Neler yapmak gerekir öğrenmek için buraya tıklayın.

Burun tıkanıklığının nedenleri nelerdir?

Burun tıkanıklığı geçici yani kısa dönem ve kalıcı yani uzun dönem olarak ikiye ayrılır. Uzun süreli burun tıkanıklığının sebepleri;  

  • burun kemiği-kıkırdağı eğrili (deviasyon),
  • burun eti şişmesi (konka),
  • çeşitli nezleler (rinit),
  • bunlara bağlı olarak sinüzitdir.

Bu rahatsızlıklar doktor tarafından muayene edilerek ilaç veya cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir. 

Kısa süreli burun tıkanıklığının sebepleri ise;

  • bahar aylarında polen alerjisi,
  • sağlıksız klimalı ortamlar,
  • sigara,
  • kötü hava koşulları,
  • nem oranının yeterli olmamasıdır.

Kısa süreli burun tıkanıklığı hafife alınacak bir rahatsızlık değildir. Burun tıkanıklığı 10 günden fazla sürüyorsa ve tedavi edilmiyorsa kronik bir rahatsızlığa dönebilir. Yukarıda saydığımız uzun süreli burun tıkanıklığının nedenleri arasına, tedavi edilmeyen kısa dönem burun tıkanıklığını da alabiliriz. Süper anne olmak bir rahatsızlıktır. Süper anne olmak neden rahatsızlık öğrenmek için buraya tıklayın.


Burun tıkanıklığı nasıl geçer?Evde uygulanacak yöntemler nelerdir?

Gün içerisinde hayatın koşturmasından, burnunuzun tıkandığını fark etmediniz. Ancak akşam olduğunda rahat nefes alamadığınızı anlayabildiniz. Burun tıkanıklığı derdine ne iyi gelir diye düşünüyorsanız tavsiye edeceğimiz bir kaç basit yöntemle tıkalı olan burnunuzu rahatlıkla  açabilirsiniz.

Tuzlu su

Burun tıkanıklığı en çok bebeklerde görülen bir durumdur. Yetişkinlerinde yaşadığı bu can sıkıcı durumdan en kolay tuzlu su ile kurtulabilirsiniz. Bir su bardağı suya 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat koyun ve karıştırın. Bu tuzlu sudan burnunuza çekin ve temizleyin. İnanılmaz rahatlayacaksınız.

Burun aspiratörü

Bu yöntem genelde bebekler için uygulanıyor. Burun tıkanıklığı yaşayan bebeklerin burnuna bu aspiratörü takıp bebeğin tıkalı burnunu kolayca açılabilirsiniz. Bebeklerde göğüs hırıltısı nasıl geçer? buraya tıklayıp yazımızı görebilirsiniz.

Papatya buharı

Geniş bir kaba kaynamış 2 litre sıcak suyu koyun ve üzerine bir avuç papaya atın. 5 dakika demlendikten sonra, başınızı bu kaba doğru eğin ve üzerinize bir örtü atın. Papatyalı suyun buharını burnunuzla iyice çekin. Papatya buharı burun tıkanıklığı sorununa bire bir iyi gelmektedir.

Odanızı nemlendirin

Burun tıkanıklığına en iyi gelenlerden bir tanesi de bulunduğunuz ortamın nem oranını yeterli olmasıdır. Burun tıkanıklığı sorununu en aza indirmek için buhar makinesi kullanabilirsiniz.

Bol su için ve terleyin

Bulunduğunuz ortamın nem oranını ayarladıktan sonra, vücudunuzun da nem düzeyini dengede tutmanız gerekir. Bunun için günlük en az 2 litre su içmelisiniz. Yaz aylarında 3 litre su yeterli olacaktır. Burun tıkanıklığına terlemek evde uygulanabilecek en iyi yöntemler arasında. Bu şekilde burunda oluşan tıkanıklık terleme sayesinde açılacaktır.

Nane yağı

Nane gibi ferahlatıcı keskin kokuları koklamak burun tıkanıklığı için iyi bir uygulamadır.

Sonuç olarak nefes almak, sağlıklı bir vücut için en önemlisidir.vücudumuzun sağlığını koruyabilmek için, nefes almanızı engelleyen durumları ortadan kaldırmak gerekir. Burun tıkanıklığı, basite alınmayacak bir şikayettir.


 

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?