Çocuğu yetiştirmek en büyük hata

Çocuğu yetiştirmek en büyük hata!

Çocuk sahibi olan her ebeveyn kendisine büyük bir vazife atfeder. Çocuğunu en güzel şekilde yetiştirmek. Ama ben diyorum ki çocuğu yetiştirmek en büyük hata! Neden? Çok basit. Çünkü anne baba çocuğu yetiştirmekle sorumlu değil çocuğun yetişmesine yardımcı olmakla sorumludur.

Ebeveynler çocuklarını yetiştirmeye kalkıştığı zaman çocuğa sınırlar koymaya başlar. Kendi dünyasına benzesin isterler çocukları. Neden peki. Elinize içi hazine dolu bir sandık veriliyor fakat siz bu sandığın içindekilerle ilgilenmiyorsunuz. Sandığın şeklini değiştirmeye çalışıyorsunuz. Sanki sandığın şekli değişince hazinenin değeri artacak veya azalacak. Bu örnek üzerinden gidecek olursak, bir çocuğun yeteneklerini hazineye bazı davranışlarını da sandığa benzetirsek, soruyorum size ilk önce hangisine bakarsınız. Hangisini değerlendirirsiniz. Elbette hazineyi değil mi? Tabi sandığında bir tozunu üflersiniz. İşte tam da öyle yapılması gerekiyor. Çocuğun bazı hoşlanmadığınız davranışlarını şöyle hafiften, incitmeden bir tozunu alsanız yeterli olacaktır. Ancak ebeveynlerin %80’i tam tersini yapmaktadır.

Bazı ebeveynler o kadar baskıcı, tutucu ve inatçı ki. Bazıları da merhameti, fedakarlığı, sevgiyi kullanan kişiler. Bu özelliklerini çocuğunu yetiştirmek için kullanıyorlar. Ortaya ne çıkıyor biliyor musunuz? Yemek yemeyi sevmeyen, okulda başarısız, öz güvensiz, kardeşini kıskanan, öfkeli, sevgisiz, şımarık, doyumsuz çocuklar meydana geliyor. Evet bu çocukların sorumluları onları yetiştirmeye kalkan, onlarla doğru iletişim kuramayan anneler ve babalardır.

Çocuklarla doğru iletişim kurulamadığı zaman yetişemeyen nesiller çoğalıyor.

Annelerin ve babaların yanlış iletişim diline bir göz atalım.

 • Tehdit: karne gelince görüşeceğiz seninle! – o yemeği yeme bir bakalım! – bak senin annen olmam. – ödevini yapmazsan baban seni sevmez.
 • Kıyaslama: halanın kızı ne kadar düzenli sen bir pijamanı bile toplamıyorsun. Kardeşin gibi çalışkan olmalısın
 • Alay etme – Aşağılama: başımıza profesör kesildi! Şu yaptığın işe bak! Görende her şeyi biliyor sanır!
 • Ödül: -yemeğini yersen tableti veririm. – ödevini yaparsan parka gidebiliriz. Eğitimde ödül ve övgü çocuğa zarar veriyor daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
 • Övgü: aferin benim aslan oğluma nasılda kazandı maçı ama!
 • Ceza: beni dinlemediğin için sana o ayakkabıyı almıyorum.
 • Engelleme: – buna ağlanır mı hiç? – sen kimsin de bana kafa tutuyorsun! – sen kime kapı çarpıyorsun!
 • Kişiselleştirme: ben o kadar uğraşayım siz kıymetimi bilmeyin.
 • Nutuk atmak: ben senin yaşındayken..
 • Ahlak dersi vermek: çocuğum her zaman çalışkan ol.
 • Etiketlemek: beceriksiz, sorumsuz, üşengeç, yalancı.

Yukarıda saydığım yanlış iletişim dili ile ebeveynler çocuk ‘‘yetiştiriyor’’. Peki ne yapacağız diyorsanız eğer, şimdiden doğru bir adım atmaya başladınız çünkü hatayı görmeye başlamak en büyük adımdır. Çocuklarınıza nereye kadar sınır koymalısınız ( buraya tıklayarak daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz).  Çocuklarla doğru iletişim nasıl kurulur? Çocuklara öz güven nasıl kazandırılır? Buraya tıklayıp yazıyı görüntüleyin. Çocukların kaygı problemi nasıl çözülür? Buraya tıklayıp daha fazla bilgi alabilirsiniz. Yani çocuğa dair her şeyi en doğru şekilde öğrenmelisiniz.

Öğrenmek kutsal bir yolculuktur hele ki bu yolun sonunda içinde çocuğunuz olan hazineye ulaşmak varsa.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?