Çocuğum Ders Çalışmıyor

Çocuğum Ders Çalışmıyor

ÇOCUĞUMA DERS ÇALIŞMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRABİLİRİM?

Çocuğum Ders Çalışmıyor diyen anneler, ders çalışma sorunu, hem ebeveynlerin hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin en fazla şikâyet ettiği konudur. Adı üstünde ‘ders çalışma’ kim sever ki…

Çocuklar okula başlayınca, ders çalışmayı da sevmiyorsa ebeveynler ve çocuklar için işkence başlamıştır. Evde en çok duyulan sözler – hadi oğlum veya kızım biraz ders çalış. – Tamam, anne birazdan başlayacağım. Ama o birazdan hiç gelmez ve anne sinirlenmeye başlar. Karşılıklı gerilmeler yaşanır ve akabinde birçok sorunda kapıda beklemektedir.

Öncelikle ders çalışmama, çok doğaldır çünkü ders çalışmanın karşılığı uzun yıllar sonradır. Üniversite sınavı ya da üniversiteden sonra başarılı bir iş. Şimdi çocuklar televizyon seyretmek varken oyun oynamak varken neden çok uzaktaki gelecek için yakın zamanda ki zevklerden vazgeçsin.

Çocuklarımıza bu durumu anlamasını anlayış göstermesini istemek bence doğal olmayan. Bu yüzden çocuklarımıza ders çalışma sevgisi değil de ders çalışma azmini kazandırmalıyız.

Ders çalışma azminin kazandırılma yolları

  • Öncelikle günlük ders çalışmayan çocuğunuzla bu konu hakkında konuşmalısınız. Bu konuşma nasihat verici olmamalıdır. Zira çocuklar bu konuşma tarzından nefret ederler.
  • Konuşmanın içeriği, günlük ders çalışma alışkanlığını kazandırmak için bir yolu olduğunu ve bunu başarabileceğini ona destek olacağınızı içeren bir konuşma olmalıdır.
  • Konuşmanın ardından günlük kaç dakika çalışacağını sorun. Diyelim ki 1 saat dedi. Siz bunu onun yapabileceğini ama işe daha kolayından başlamak için bunu yarım saate indirdiğinizi söyleyin.
  • Her gün günlük yarım saat ders çalışacağı konusunda anlaştıktan sonra bu dersi kesinlikle televizyon karşısında, yatakta, uzanarak çalışılmayacağını belirten bir kural koyacaksınız. Sadece varsa odasında masasında çalışacak.
  • Ders çalışmaya başladığında ona zamanı gösteren bir saat bulundurun. Tam 30 dakika çalışacağını
    görsün.
  • Her gün bu yarım saat uygulamayı düzenli ve kontrollü şekilde devam edin. Bu periyod 21 gün sürsün. Bu süreçte beyin, günlük ders çalışma anlayışını kavrayacaktır.
  • 21 gün sürenin sonunda 30 dakikadan eğer isterse 40 dakikaya çıkarabilirsiniz. Eğer istemezse 30 dakikalık periyoda devam edin.
  • Bu uzun süreçte kendisinin her gün düzenli şekilde ders çalıştığını gören çocuğunuz, kendisinde bir özgüven, otokontrol ve disiplin kazandığını görecektir.

Çocuklarınıza bu uygulamayı rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu süreçte ona destek olduğunuzu, onun başaracağına inandığınızı belirtmelisiniz. Kesinlikle tehdit veya ödül konusu aranızda geçmemelidir. Çünkü bu konuyu rahatlıkla kullanabilirler. Ders çalışmanın onun bir orumluluğu olduğunu bunun için ödül ya da ceza ona zarar vereceğini anlatmalısınız.

Bu ve diğer yazılar için sayfamızı beğenmeyi unutmayın!

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?