Bebeğim yemek yemiyor

Çocuğum yemek yemiyor ne yapmalıyım?

Çocuğum yemek yemiyor diyen anneler çocukların gelişiminde beslenmenin çok büyük önemi vardır. Sağlıklı bireylerin yetişmesi elbette sadece beslenmeyle de olmuyor aynı zamanda yeterli miktarda ilgi, sevgi, şefkat gibi duygusal olaraktan beslenmeleri gerekiyor. Peki duygusal doyum sağlanan çocuklarda da beslenme zorluğu yaşanıyor mu? Ya da her çocuk yemek yeme konusunda ebeveynlerini yoruyorlar mı? Bu sorunu çözmek mümkün mü? Evet mümkün.

Yemek saati yaklaştığında anneleri stres basıyor. Bir tabak yemeği yedirtmek için her türlü yolu deneyebiliyorlar mesela;  – bu yemeği yersen sana tableti vereceğim, – bir lokma daha ye istediğin kadar televizyon izleyebilirsin, – eğer yemeğini yemezsen seninle konuşmam, – bu yemek bitmezse sana hikâye okumayacağım gibi ödül veya ceza içerikli çözüm yöntemleri aranıyor. Çocuklar anne ve babaların bu tutumlarıyla öğrendikleri bir şey var o da anne ve babanın üzerinde yemekle hâkimiyet kurma.

Çocukların ebeveynleri üzerinde en kolay hakimiyet kurdukları konudur yemek yeme. Cezalar, tehditler,  ödüller. Bundan dolayı işleri zorlaştırdıkça zorlaştırırlar çünkü biliyorlar ki ne kadar zorlarlarsa istediklerini o kadar çok elde ederler. Tabi kaybetmekte var ama genelde kazanırlar.

Peki çocuklarımıza hem yemek yedirmeyi hem de onların üzerinde biz hakimiyet kurmayı nasıl başaracağız?

  • En önemli kural çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın. Bazı çocuklar çok yer doymaz bazı çocuklar az yer doyar ve onun vücudu için yeterlidir.
  • Başkalarının sizin çocuğunuz için söyledikleri sözlere kulak asmayın. Bu çocuğa yemek vermiyor musun? , çırpı gibi bacakları nerdeyse kopacak, benzi çok soluk gibi sözleri mutlaka birileri söyler bu sözlerin sizi üzmesine izin vermeyin
  • Yemek öğünleri dışında abur cubur vermeyin. Zaten minicik olan mideleri bu gıdalarla çabuk doyacaktır ve yemek yemeyecektir.
  • Yemek yedirmek için asla peşinden koşmayın. Mutlaka sizinle masaya oturmasını bekleyin. Gelmezse zorlamayın ve bir sonraki öğünü bekleyin mutlaka acıktım diyecektir.
  • Sofraya oturduğunda tabağına yemeğini koyun kendi başına yemek yiyebilecek yaşlarda ki çocuklar mutlaka kendisi yemelidir. Bu davranış onlarda özgüven de oluşturacaktır.
  • Tabakta ki yemeği istemediğini söylediğinde alternatif sunmayın. Sakin bir şekilde tabağı önünden alın ve gülümsemeye devam edin. Ceza ve ödül konusu asla olmamalıdır.
  • Ne kadar sinirlenirseniz sinirlenin belli etmemeye çalışın. Bunu anladığında mutlaka kullanacaklar. Buna izin vermeyin.

Son olarak çocuklarımızın beslenmeyle beraber sevgiyle de büyürse sağlıklı ve mutlu çocuklar olacağını unutmayalım.

Bu ve diğer yazılar için sayfamızı beğenmeyi unutmayın!

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?