Çocuğun Boğazına Birşey Kaçarsa

Çocuğun Boğazına Birşey Kaçarsa Ne Yapılmalıdır?

Çocuğun boğazına birşey kaçarsa ne yapmamız gerektiğini bilmek çok önemlidir. Bebekler ek gıdaya geçtikten sonra annelerin korkulu rüyasıdır çocuklarının boğazına bir şey kaçırması. İster tecrübeli olun ister olmayın başınıza bu durum geldiğinde yapmanız gerekenleri soğukkanlılıkla yapmalısınız.

Annelerin ve babaların hem kendileri için hem de çocukları için ilk yardım dersleri almalıdır. Hayatımız bazen bir saniyelik olan olaylara vereceğimiz doğru tepkilerle büyük felaketlerden sıyırabilir ya da tam tersi. İlk yardıma bağlı müdahaleler çoğu büyüklerin ve çocukların hayatını kurtarmıştır.

Şimdi yapılması gerekenlere bakalım.

Bir yaşından küçük çocuklar için neler yapılabilir?

  • Nefes alıp almadığını kontrol ettikten sonra kuvvetlice öksürüyor mu gözlemleyin. Tabi bu süreç 10 saniyeden fazla sürmemelidir. Eğer kuvvetli öksürük varsa kaçan nesnenin çıkması daha kolaydır.
  • Kuvvetli öksürüğü gördüğünüz zaman ilk yardım uygulamanız zarar verebilir. Bu durumda nefes alıyorsa sırtına hafif hafif vurarak nesnenin çıkmasını kolaylaştırabilirsiniz.
  • Eğer hiç nefes almıyorsa ya da çok az solunum var, öksürük çok hafifse ilk önce yardım çağırın ve bu sırada çocuğunuzu kolunuza yüzükoyun başı aşağı gelecek şekilde yatırın. El ayanızın sonuyla 5 kez orta şiddette vurun. Bu işlemi 3-4 kez tekrarlayın.
  • Eğer bebek hala tepki vermiyorsa 112 acil servisini arayarak telefonun sesini dışarıya verin onların talimatlarını uygulamaya başlayın. Bu sırada adresi de tarif ederek bebeğinize sağlık ekiplerinin müdahalesine bırakınız.
  • Sağlık ekipleri gelene kadar bebek hala tepki vermiyorsa, sırt üstü yatırın ve ağzınızı bebeğinizin ağız ve burnunu kapatacak şekilde bebeğinizin ağzına yerleştirin ve 2 kere kuvvetli nefes verin. Bebeğinizin göğsünün kalktığını görürseniz bu tıkanmanın açıldığını gösterir.

Çocuğunuz bir yaşından büyük ise;

  • Çocuğunuzun boğazına bir şey kaçtığını fark ettiyseniz nefes alıp almadığını, öksürüp öksürmediğini gözlemleyin.

Eğer nefes almakta zorlanıyorsa;

  1.  Çocuğun arkasına geçip, kollarınızı çocuğun koltuk altından geçirin,
  2. Ellerinizi yumruk yapın ve çocuğunuzun midesinin ortasına koyun,
  3. 5 kez yukarı ve içeri doğru ittirin ( göğüs kemiklerini zorlamadan).
  • Boğulma hala devam ediyorsa acil servisi arayın ve onların talimatlarını uygulayın.

Bu ve diğer yazılar için sayfamızı beğenmeyi unutmayın!

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?