Çocuğum okula gitmek istemiyor

Çocuğum Okula Gitmek İstemiyor

Çocuğum Okula Gitmek İstemiyor diyen arkadaşlar, hepimiz hayatımızda yeni bir sürece gireceğimiz zaman endişe, kaygı, korku, stres yaşayabiliriz. Bazılarımız çok fazla bazılarımız daha az hissedebilir ama hemen hemen herkes anı duyguları yaşar. Tabi bu durum çocuklarımız için de geçerlidir. Bazı çocuklar okula başladığında stres ve kaygı seviyesi azken bazıları bunları aşırı derecede hissedebilir hatta okula karşı bir fobi başlayabilir. Peki bu durumda veliler neler yapmalıdır.

Okula neden gitmek istemediğini tespit edin

Çocuğunuz okula başladığında gitmek istemiyorsa, ağlama krizlerine giriyorsa bunun birçok sebebi olabilir. Bu sebepler tespit edildikten sonra çözüme kavuşmak daha kolay olacaktır.

  • Çocuğunuzun okul öncesi döneminde her istediğini yaptıysanız, istedikleri hemen yerine getirildiyse çocuk bunlardan kopmak istemeyecektir.
  • Çocuğunuz okula gidince, onu çıkışta alıp almayacağınız korkusu yaşıyor olabilir.
  • Çocuğunuzun kardeşi varsa okula gidince, o evde yokken evde yapılanları merak ettiği için, özellikle de kardeşinin yaptıkları bu onun okula gitme isteğini azaltır.
  • Okulda öğretmenini veya sıra arkadaşını sevmemiş olabilir.

Bu tarz sebepler çoğaltılabilir. Burada velilerin çok dikkatli olması ve sorunu tespit emesi gerekir. Diyelim ki sorunu tespit ettiniz bunu nasıl çözeceksiniz.

ÇÖZÜMLER

  • Eğer çocuğunuzun problemi okulla ilgiliyse, ona kendi okul hikâyelerinizi anlatın. Sizin de ilkokula başladığınızda öğretmeninizi sevip sevemeyeceğinizi, arkadaşlarınızın sizinle oyun oynayacak mı gibi korkularınızın olduğunu anlatın. Bunların zamanla geçtiğini anlatın.
  • Okulla ilgili güzel hikâyeler içeren kitaplar alın ve uyumadan önce ona okuyun. Bu çocukların okulla ilgili bilinçaltına güzel mesajlar gönderecektir.
  • Eğer çocuğunuzun problemi okulla ilgili değilse;
  1. a) Mesela okul çıkışında onu kimin alacağını bilmiyorsa bu onu tedirgin eder. Mutlaka onu kimin alacağını belirtin.
  2. b) Çocuğunuz okula gidince o evde yokken yapılanları merak ediyorsa, ona o evde yokken neler yaptığınızı anlatın.
  • Çocuğunuz okula gidince onu çok özlediğinizi, okulda neler yaptığını merak ettiğinizi mutlaka ona anlatın. Çünkü okula gittiğinde onu unuttuğunuzu sanmasın.

Çocuklarımızın yaşadıkları duygu durumuna anlayış göstererek onlara bu dönemin geçici olduğunu anlatıp onların yanında olduğunuzu hissettirmek işleri daha kolay hale getirecektir.

Bu ve diğer yazılar için sayfamızı beğenmeyi unutmayın!

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?