ÇOCUĞUNUZ SİZİ DİNLEMİYOR MU

ÇOCUĞUNUZ SİZİ DİNLEMİYOR MU?

Günümüzde anne ve babaların en çok şikayet ettiği konulardan birisidir, çocuklarının onları dinlememesi. Çocuğuma hiçbir şey yaptıramıyorum, ne desem ya ağlıyor ya da yapmamak için hırçınlaşıyor, sürekli hatırlatmama rağmen en ufak sorumluluklarını yerine getirmiyor gibi anne babayı üzen bir sürü üzücü olay yaşanıyor. Çocukların bu davranışlarının sebebi nedir? İki taraftan biri hatalı davranıyor ve bu kesinlikle çocuklar değil.

Çocukların her şeyi öğrendiği ilk yer aileleridir. İlk arkadaşları, ilk öğretmenleri anne babalarıdır. Nasıl davranması gerektiğini biz ebeveynlerin çevreyle olan davranışlarımızı ve onlara karşı olan tutumlarımızı gözlemleyerek öğrenirler. O zaman çocuklarımızın bizi dinlememesinin sebebi yine bizleriz. Hiçbir şey için geç değildir. Bu yüzden önce biz nerde yanlış yaptığımızı bulup bunlara çözüm bulacağız sonra zaten çocuklarımız bizim sözümüzden çıkmayacaklardır.

Anne ve babaların çocuklarına karşı yanlış tutumları ve sonuçları:

Çocuğum beni dinlemiyor diyen anneler ve babalar sizlere soruyorum siz çocuklarınızı zamanında dinlediniz mi? Evet babalar işten yorgun geldiğinizde çocuğunuz size yaptığı resmi göstermek için sürekli- baba, baba, baba, baba dediğinde – şimdi yorgunum sonra diye başınızdan savdığınız ve çocuk gitti. Evet anneler eşinizle tartıştınız canınız çok sıkkın küçük kızınız zıplamayı öğrendi ve size göstermek için yatağınızda zıplamaya başladı ve sizde sinirlendiniz, bağırdınız. Ya da buna benzer olaylar yaşadınız. Bu çocuklar bizim sözümüzü dinlerler mi sizce? Çocuklar sadece yemeleri, giyimleri iyi olduğu sürece mi kendilerini değerli ve iyi hissederler? Hayır kesinlikle hayır. Babaların görevi para kazanıp evi geçindirmek değildir. Asıl vazifeleri eve geldiğinde başlar. Bir hayat var gözlerinizin içine bakan onunla konuşmanızı bekleyen, yaptıklarına aferin demenizi, memnuniyetinizi göstermenizi bekleyen minicik hayatlar. Annelerin asıl vazifesi sağlıklı yemekler yapmak, sürekli evi temizlemek değil. Annelerin asıl vazifesi çocuklarıyla konuşmak, dertleşmek, onlarla gurur duyduğunu belirtmek, arkadaş olmak, oyun oynamaktır. Bizler böyle yapmazsak bu çocuklarımız bize saygı gösterip dinlemeyeceklerdir.

Yanlış davranışlarımız değiştirirsek çocuğumuz bizi dinler mi?

Hatalarımızın farkına vardık ve değişmeye karar verdik. Peki çocuklarımız da değişir bizi dinler mi? evet onlarda bizim davranışlarımıza göre değişecektir.

  • Çocuklar saygı duyulacak yegane varlıklardır. Onlara saygı duyarsak, çocuklarımız saygı nasıl gösterilir bizden öğrenecekler ve bize de saygı duyacaklardır.
  • Çocuklarımızla ilgileniyoruz diye ellerine telefon, tablet, bilgisayar verirsek sanal anne ve baba edinir öğreneceklerini onlardan öğrenirler. Bunlara izin vermeyelim.
  • Çocuklarımızı en mutlu eden şey, bizim onlardan memnuniyetimizdir. Bu memnuniyeti görmek için sürekli bir şeyler yapacaktırlar. Bu yüzden onları yaptığı en ufak bir şeye bile değer verip aferin demek onlara inanılmaz mutlu eder.
  • Çocuklar güzel bir şey yaptıktan sonra betimleyici övgüler onlara hem bu davranışı öğretmeye hem de öz güven kazandırmaya çok yardımcı oluyor. Mesela – kardeşinin çoraplarını giymesinde yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim. Gibi davranışı betimleyerek övmek, taktir etmek gerekir.

Ebeveynlerin bu tutumlarından sonra çocuklarınız sizinle güvenli bağ oluşturacaklar ve bu bağdan sonra sizin onlardan istediğiniz her davranışı yerine getireceklerdir.

Bu ve diğer yazılar için sayfamızı beğenmeyi unutmayın!

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?