Çocuk eğitiminde ceza var mı? Nasıl Eğitim vermeliyim?Çocuk eğitiminde ceza var mı?

Çocuk eğitiminde ceza var mı yok mu? Ebeveynler, çocuklarını yetiştirirken onların hem fiziksel hem de ruhsal açıdan sağlıklı bir birey olarak yetişmesini isterler. Bu açıdan cezanın; fiziki, ruhi, zihni, fikri bir zararı olup olmadığı ebeveynleri düşündürmektedir. Ailelerin en çok sorduğu soruların bazıları şunlardr:

  • Yaptıkları davranışın yanlış olduğunu sadece konuşarak mı çözmeye çalışacağız?
  • Ya da yanlış bir davranışının yaptırımı olmazsa topluma, yaşamaya nasıl hazır hale gelecekler?
  • Ceza çocukların gelişiminde olumsuz etkisi varsa neden bu kadar fazla cezanın faydalarını anlatan ekol ve onları savunanlar var?
  • Nereden çıktı cezanın, çocukların gelişiminde ki olumsuz etkileri?

Çocuklarımızı yetiştirirken gerçekten hiç ceza vermeyecek miyiz?


Yapılan son araştırmalarda ceza ile büyüyen çocukların büyük bir kısmında psikolojik olarak bazı olumsuz davranışlar tespit edilmiştir. Ceza sistemiyle terbiye edilmeye çalışılan çocuklarda daha fazla öfke, kırgınlık, suçluluk duygusu, içine kapanıklılık, mükemmeliyetçi gibi durumlar gözlemlenmiştir. Çünkü ceza, yapılan yanlış bir davranışın niye yapılmaması gerektiğini anlama, yorumlama ve bir daha yapmamak için karar verme yetisine sahip olanlara verilecek bir uygulamadır. Ancak bir bireyin bu cezayı anlayıp yorumlayabilmesi için en az 18 yaşında olması gerekmektedir. Çocuklara uygulandığı takdirde bunu anlayacak, yorumlayacak ve karar verecek akli olgunluğa erişmediği için, değil çocuğun bu davranışın yanlış olduğunu anlatmaya çalışmak aksine çocukta öfkeye, kırgınlığa ve duygularını bastırmaya sebep olmaktadır. Çocukluğunda yaşamış olduğu bu olumsuzluklar böylece ileriki yaşamında kendisini göstermektedir.

Toplumda fiziksel, psikolojik ve ahlaksal açıdan mükemmel yetişmiş bireylerin hayatları incelendiğinde, çocukluğunda hem ebeveynleri tarafından hem de öğretmenleri tarafından hiç ceza almadan yetişen çocuklar olduğu tespit edilmiştir. Çocukların gelişim süreci devam ederken ceza vermek, onların sağlıklı bir şekilde yetişmesine en büyük engeldir. Çocuklarınızı yetiştirirken ceza vermeden mükemmel yetiştirebilirsiniz.

Tarihin tozlu sayfalarını karıştırırsanız, mükemmel insanların hayatlarını araştırdığınızda göreceğiniz 2 ortak nokta olacaktır. Bunlar; ceza vermeyen ebeveyn ve öğretmen. Çocuklar kendilerinde baskı, korku hissetmediği zaman kendilerini en yalın şekilde ifade ederler. Çocuklarda sınav kaygısı ve korkusunu gidermek için ne yapılması gerekir buraya tıklayabilirsiniz. Kardeşiyle kavga ettiği zaman öfkesini saklama gereği duymaz çünkü anne ve babasının ona ceza vermeyeceğini, neden kavga ettiklerini konuşarak ve onu sakinleştirerek öğreneceğini bilir.  Ya da korktuğu zaman rahatça ağlayabilir çünkü çocuk bilir ki -niye ağlıyorsun, -bunda ağlanacak ne var, – biraz cesaretli ol gibi aşağılama olmayacağını ve ceza verilmeyeceğini çok iyi bilir.

Çocuklarınızı yetiştirirken onlara duygularını rahatça ifade edebileceği bir aile ortamı sunarsanız ceza vermeden mükemmel bireyler yetiştirebilirsiniz.

Recent Posts

Peynirli çıtır börek tarifi. Peynirli börek nasıl yapılır?

Peynirli çıtır börek tarifi Anneler Melekler mutfağında, peynirli çıtır börek tarifi ile yeniden karşınızdayız. Peynirin…

1 sene önce

Popeyes çıtır tavuk tarifi. Çıtır çıtır tavuk

Popeyes çıtır tavuk tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bu yazıda sislere yediden yetmişe herkesin beğendiği popeyes…

1 sene önce

Ağlayan kek tarifi ve yapılışı nefis

Ağlayan kek tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bugün Anneler Melekler mutfağında Ağlayan Kek tarifi ile karşınızdayız.…

1 sene önce

Pastane poğaçası tarifi ve yapılışı

Pastane poğaçası tarifi Merhaba arkadaşlar. Pastane poğaçası tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda gerçek pastane…

1 sene önce

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır?

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır? Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır yazısını okuyorsanız, muhtemelen bu sabah…

1 sene önce

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi , gebe kalmaya çalışan bir…

2 sene önce