Çocuklar için evde yapılacak etkinliklerÇocuklar için evde yapılacak etkinlikler

Bundan 20 sene önce çocuklar belli bir yaşa gelince sokaktan eve zor sokulurdu. Sokakta arkadaşlarıyla oynamaya doyamazlardı. Maalesef şuan da sosyallikten çok bireysel eğlencelere dönüştü oyunlar. Bu yüzden çocuklar için evde yapılacak etkinlikler, özellikle 4yaş5yaş grubu için derlediğimiz bu yazı, çocukların boş zamanlarında aileleriyle verimli vakit geçirmesine yardımcı olmak için hazırlanmıştır.

4yaş-5yaş çocukların ne gibi şeylere yeteneklerinin olup olmadığını tespit etmekte önemli bir dönemdir. Bu yaş grubu çocukların yavaş yavaş soyut düşünme becerileri gelişmeye başlamıştır. Bu becerilerini eğlenceli hale getirerek hem sizin hem de çocuklarınızın eğlenceli vakit geçirmenize olumlu bir etkisi olacaktır.

Çocuklarımızı tv-tablet ve telefondan uzak tutarak büyütmek istiyorsak onlara bunlardan daha eğlenceli ve daha merak uyandıracak şeyler sunmalıyız. Biz size birkaç örnek sunacağız siz daha mükemmellerini düşünüp yapabilir bizimle de paylaşabilirsiniz.

Kırılan ya da bozulan her şeyi tamir etme:

Eskiden kırılan bir şey olunca yapıştırılır, bozulanı da tamir ettirilir kullanılırmış. Şimdi ise her şeyin yenisi makbul zannediliyor ama aslında yanılıyoruz. Özellikle de çocuklarımız için yeni bir şey değil kendi elleriyle ya da sizin elinizle bir nesneyi düzeltmek, tamir etmek onları daha mutlu ediyor. Bu yüzden evde geri dönüşüm kampanyası başlatıyorsunuz. Bozulan oyuncaklar, kırılan vazo, duran saatler, yırtılan pantolonlar gibi her şeyi çocuğunuzla tamir etmeye başlıyorsunuz. Evde oyun hamuru yapımı ile ilgili buraya tıklayabilirsiniz.

Çocuklara sürekli yeni şeyler alınması onları doyumsuz hale getirirken bir şeyleri yeniden hayata döndürmek kıymet bilme becerisini geliştirecektir.

Hafıza oyunu:

4yaş-5yaş grubu çocuklar için harika bir etkinlik hafıza oyunu. Bu oyun için gerekli malzemeler;


  • 3 adet A4 kâğıdı
  • Boya kalemleri
  • Makas

Sadece bu kadar az malzemeyle çok eğlenceli bir etkinlik hazırlayacağız. Öncelikle bu oyunu çocuğunuzla birlikte hazırlamanızı istiyorum çünkü çocuğunuzla hazırladığınız zaman göreceksiniz ki çocuklar oyuna sahip çıkıyorlar ve daha verimli sonuçlar elde ediliyor. Tecrübeyle sabittir.

A4 kâğıtlarını makasla 4e bölün. Elinizde toplam 12 tane kâğıt olacaktır. Bu kâğıtları ikişerli olarak ayırın ve her iki kâğıda istediğiniz 2 aynı resmi çizin. İsterseniz hayvan resimleri isterseniz geometrik şekiller size kalmış. Örneğin 2 tane aynı renk yuvarlak, 2 tane aynı renk kare veya 2 tane aynı renk kedi gibi.

Not:  Burada önemli olan 6 grupta aynı kategoride olmalıdır.

Çizimleri bitirdiğiniz kâğıtları iyice karıştırın ve düz bir yere ters çevirip kapatın. Kâğıtları tek tek açın ve kapatın. Hangi benzer şekillerin nerede olduğunu hatırlamaya çalışın. Bulduğunuz kâğıtları alın ve geriye kalanları bularak kâğıtları bitirmeye çalışın.

Şansa taklit oyunu:

Çocuklar için evde yapılacak etkinlikler arasında en eğlenceli oyun. Çocukların soyut düşünmesini geliştirecek bir içeriğe sahiptir.

Gerekli malzemeler:

  • 6 yüzü olan kare şeklinde bir küp
  • Kâğıt
  • Yapıştırıcı

Küpün yüzeyi ölçüsünde 6 adet kâğıda taklidini yapmasını istediğiniz şeylerin resimlerini çizin ya da eylemi yazabilirsiniz. Bu kâğıtları küpün yüzeylerine yapıştırın. Küpü çevirip attığınızda ne geldiyse çocuğunuzdan onun taklidini yapmasını isteyin.

Burada hayvan taklitleri çocukların ilgisini daha çok çekiyor. Şarkı da söyleyebilirler. Hatta küplere sizin taklidinizi yapmasını yazarsanız çocuklarınızın gözünden kendinizi izlemiş olursunuz.

Recent Posts

Peynirli çıtır börek tarifi. Peynirli börek nasıl yapılır?

Peynirli çıtır börek tarifi Anneler Melekler mutfağında, peynirli çıtır börek tarifi ile yeniden karşınızdayız. Peynirin…

2 sene önce

Popeyes çıtır tavuk tarifi. Çıtır çıtır tavuk

Popeyes çıtır tavuk tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bu yazıda sislere yediden yetmişe herkesin beğendiği popeyes…

2 sene önce

Ağlayan kek tarifi ve yapılışı nefis

Ağlayan kek tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bugün Anneler Melekler mutfağında Ağlayan Kek tarifi ile karşınızdayız.…

2 sene önce

Pastane poğaçası tarifi ve yapılışı

Pastane poğaçası tarifi Merhaba arkadaşlar. Pastane poğaçası tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda gerçek pastane…

2 sene önce

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır?

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır? Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır yazısını okuyorsanız, muhtemelen bu sabah…

2 sene önce

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi , gebe kalmaya çalışan bir…

2 sene önce