Çocuklar neden tırnak yer

Çocuklar neden tırnak yer?
Çocuklarda tırnak yeme davranışı genelde 3-4 yaşlarında başlar ve ergenliğe kadar artarak devam eder. Tırnak yeme davranışının altında bir çok sebep olabilir. Aileler çocuklarda bu davranışı gözlemledikten sonra çocuklar neden tırnak yer? Sorusu ile bu davranışın altında yatan sebepleri araştırmaları gerekir.

Çocuklar neden tırnak yer?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tırnak yemenin birden fazla sebebi olabilir. Bu davranış çocukluk döneminde başladığı için genelde altında yatan sebep ailesel ilişkilerde yaşanan sıkıntılardır.

  • Ebeveynlerinden fiziksel ve psikolojik şiddet gören çocuklar, karşılaştıkları korku, kaygı ve stresle tırnak yiyerek baş etmeye çalışmaktadırlar. Sadece kendilerine karşı uygulanan şiddetten değil, ebeveynlerin kendi aralarındaki şiddetten, hakaretten, gerginliklerden de etkilenip tırnak yeme davranışı gösterebilir. Aile içi şiddetin çocuklarda oluşturduğu olumsuz etkileri öğrenmek için buraya tıklayın.
  • Ebeveynlerin çocuklar üzerinde baskı ve otorite kurmaya çalışması ve aşırı disiplin uygulamaları çocuklarda bir takım psikolojik sıkıntılara sebep olmaktadır. Psikolojik sıkıntıların etkisiyle çocuklarda bazı davranışlar ortaya çıkar. Bunların başında tırnak yemek, parmak emmek, altına kaçırmak, hiperaktive,içine kapanma, bağımlılık gibi davranışlar gözlemlenir.
  • Tırnak yeme davranışı, erkek çocuklarına göre kız çocuklarında daha fazla görülüyor. Bunun sebebi kız çocuklarının daha duygusal olması, onların olumsuz durumlardan daha fazla etkilenmesine neden olmaktadır.
  • Ebeveynlerinden yeterli ilgi ve sevgi göremeyen çocuklar duygusal boşluklarını tırnak yeme davranışıyla bastırırlar.
  • Aşırı koruyucu aile profili de çocukların tırnak yemesine neden olmaktadır. Bunun sebebi çocuğun istediği gibi davranmasının engellenmesi, sürekli bir şeylerden koruma güdüsüyle çocuklara korkunun aşılanması çocukları olumsuz etkilemektedir. Çocuklarda kaygı probleminin çözümlerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Çocuğun okulda derslerinde ya da katıldığı herhangi bir faaliyette başarısızlık göstermesiyle ailesinin göstermiş olduğu aşırı olumsuz tepkilerden ve ya başka çocuklarla kıyaslamalara maruz kalması tırnak yemenin sebepleridir.
  • Tırnak yiyen çocuk bazen hiç bir psikolojik neden bağlı olmadan sadece evde yaşayan herhangi bir bireyin tırnak yediğini görmesiyle de o davranışı kopyalayıp yapabilir.Tırnak yeme davranışı nasıl önlenir?

Tırnak yeme davranışını önlemek için çocukların neden tırnak yediğini tespit etmek bu davranışı ortadan kaldırmanın birinci adımıdır. Tıpkı bir hastalığı teşhis edip nedenlerini ortaya koyduktan sonra tedaviye başlamak gibi. Çocuklar korkudan mı, sevgi eksikliğinden mi, başarısızlık karşısında ailesinin baskısından mı tırnak yiyor? Bunları tespit ettikten sonra tırnak yeme davranışını önlemek için yola çıkılabilir.

  • Çocuğunuz tırnak yerken kesinlikle azarlama, hakaret etme, şiddet uygulama gibi olumsuz tepkiler vermemelisiniz.
  • Çocuğa öğüt verme, nasihat etme gibi sözel ifadeler kesinlikle ters etki oluşturur. Bunun yerine bu davranışın ilerleyen yaşlarda bırakılmasının daha zor olduğunu, bunu şimdi yapmanın en doğru zaman olduğunu bilimsel verilere ve mantık ilkelerine uygun olarak anlatılması çocukları hem ikna ediyor hem de motivasyonlarını artırıyor.
  • Çocuklarla doğru iletişim kurmak her şeyin ilacı. İletişim çocuğu karşınıza alıp konuşmak değildir. Ergenliğe girmemişse yaşı küçükse en doğru iletişim onunla oyun oynamaktır. Oyun oynarken onunla daha rahat iletişim kurabilirsiniz. Çocuklarınızla eve yapacak etkinlik arıyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.
  • Çocuklarınıza korku filmleri izletmeyin ve korku, gerilim hikayeleri, yaşanmışlıkları anlatmayın. Bunlardan çocuklarınızı uzak tutun.
  • Acı oje kullanabilirsiniz.
  • Çocuklarda tırnak yeme davranışını önleyen en etkili yöntem onun tırnak yerken dikkatini başka şeye çekmektir. Bu yöntem hem acısız hem kolay hem de çok etkilidir.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?