Çocuklara Cinsel Eğitim

Çocuklara Cinsel Eğitim

Çocuklara cinsel eğitim aslında çok önemli ve derin bir konudur. Bir makaleye sığabilecek konu değildir. Burada en çok sorulan sorulara cevap vermeye çalışacağız. Çocuklarda cinsel eğitim için anne ve babaların uzmanların kitaplarını okumayı tavsiye ediyoruz.

Çocuklara cinsel eğitim ne zaman verilmelidir?

Cinsel eğitim, anne karnında bebeğin cinsiyetini öğrenmeyle başlar ergenliğe kadar devam eder. Uzun bir süreçtir bir kere anlatılıp halledilecek bir konu değildir. Cinsel eğitim süreci 3 bölümden oluşur: okul öncesi dönem, okul dönemi ve ergenlik dönemi. Her dönemin soruları ve ilgisi değişkenlik gösterir.

Çocuklarla cinsel eğitim konuşması onların size bu konu hakkında soru sormasıyla başlanabilir. Öncesinde bu konun konuşulmasına gerek yoktur. Öncelikle cinsellikle ilgili sorular gayet normaldir. Ebeveynlerin bu konuda paniklemesine gerek yoktur. Sizin bildiğiniz cinsellikle ilgili soruları merak etmiyor çocuğunuz o yüzden sorular normal karşılanmalıdır.

Çocuklar merak ettiği için soruyorlar onların sorularını geçiştirmemek veya ertelememek gerekiyor. Eğer sorduğu soru hakkında bilginiz yoksa “ bu konuyu bende tam olarak bilmiyorum ama en kısa zamanda öğrenip seni de bilgilendireceğim” gibi açıklamalarda bulunmanız gerekiyor. Çocuklar insan cinsinde olanı merak ettiği için bitki ya da hayvanlar üzerinden örnekler verilmemelidir.

Çocukların sordukları bazı sorular ve cevapları

  • Çocukların en çok merak ettiği ve sorduğu soru kendi cinsel organlarıyla ilgilidir. Bu organların ne olduğunu ve ne işe yaradığını sorarlar. Çocuklarınıza bu organları anlatırken takma adlar takmadan biyolojik isimlerle anlatılmalıdır. Vajina ve penis olduğu söylenmelidir. Bu organlar nasıl ağzımız yemek yemeye, gözümüz görmeye yarıyorsa vajina ya da penis çiş yapmaya yarıyor diyerek açıklanmalıdır.
  • Çocukların bir diğer merak ettikleri konu memelerdir. Neden benim memem yok? , ne işe yarıyor gibi sorular sorulduğunda “ anneler bebek doğurdukları için memeleri vardır ve bebeklerini bu memelerden gelen sütle beslerler” diye açıklama yapılabilir.
  • Bu soruların akabinde “ ben nasıl doğdum, senin karnına nasıl girdim” sorularını sorabilirler. Cevaben “ annelerin karnında bebeklerin oluşması için bir yer vardır ve burada büyümeye başlarlar. Bebekler iyice büyüdükten sonra bacakların arasında ki delikten dışarıya çıkarlar.

Çocuklara cinsel eğitim vermek önemli midir?

Çocuklara cinsel eğitim vermek oldukça önemlidir. Çocuklarımız merak ettikleri konuları ailelerinden öğrenmedikleri zaman çevrelerinden öğrenmeye başlarlar. Arkadaşlarından, internetten vs. çevreden öğrenecekleri bilgilerin içinden onların ruh dünyalarına zarar verecek birçok bilgileri de öğrenmiş olacaklar. Bu eğitimi ailelerinden öğrendikleri zaman çevreden gelen zararlı bilgileri de elemeyi öğreneceklerdir.

Çocuklarımızın cinsel eğitimin de anlatılması gereken diğer önemli konu, mahremiyet konusudur. Bu konu çocuklarımıza onları korkutmadan vücutlarında ki bazı bölgelere annesinin haricinde kimsenin dokunmaması gerektiğini ve eğer böyle bir durumda karşılaşırsa oradan hemen uzaklaşmasını bunu yapamıyorsa tüm sesiyle çığlık atmasını oyunlarla anlatılmalıdır.

Bu ve diğer yazılar için sayfamızı beğenmeyi unutmayın!

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?