Çocuklara okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklara okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Okuma eylemi, bireyin hayal dünyasını geliştirmeye başlayarak düşünce yapısını, dil becerilerini, sağlıklı iletişim becerilerini de geliştirir. Bir çocuğun zihinsel, psiko-motor gelişimine en güzel katkı sağlayan kitap okuma, her çocuğa küçükken kazandırılması gereken bir alışkanlıktır. Çağımızda çocuklar teknoloji ile erken tanıştıkları için kitaba olan ilgi azalmıştır. Çocukları teknolojinin bu güçlü etkisinden biraz olsun uzaklaştırıp, kitap okumayı etkin hale getirmenin bir yolu var mı? Daha doğrusu, çocuklara okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Kitap okumanın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Herkes okumaktan yanadır ancak ülkenin kitap okuma oranlarına baktıktan sonra, veriler bize ülkedeki çoğu insanın kitap okumadığını göstermektedir. Çok uzağa gitmeye gerek yok. 2018 üniversite sınavına 2 milyondan fazla öğrenci girmiştir. Türkiye ortalaması olarak öğrencilerin Türkçe dersindeki başarısı, Türkçe’de 24 soruda 4 nettir. Bu çocuklar kendi dilinden hazırlanan soruların %80 nine doğru cevap verememektedir. Bu tablo ülkemiz adına korkunç bir tablodur. Bir ülkenin gelişimi o ülkenin gençlerine bağlıdır. Kitap okuyan, okuduğunu anlayan ve yorumlayabilen insana ihtiyaç artmaktadır. Kitap okuyan insan sayısını artırmanın en etkili yolu çocuklardan geçer.  Çocuklarda ve ergenlerde obezite sorunu nasıl aşılır? yazıyı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Alışkanlıkların çoğu küçükken kazandırılır. Ağaç yaşken eğilir atasözü oldukça anlam yüklüdür bu konuda. Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmada en büyük görev, ebeveynlere düşmektedir. Çocukların ilk eğitim yuvası ailedir. Ailede geliştirdiği tüm güzel alışkanlıklar çocuğun okul hayatını ve geleceğini şekillendirir. Ailede başlayan eğitim okulda öğretmenlerin desteği ile devam eder. Burada aile ve okul iş birliği içinde oldukça, çocuklara kazandırılması gereken alışkanlıklar da daha kolay olur.

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Tavsiyeler

  • Çocukları kitaplarla tanıştırmakta geç kalmayın. Yapılan araştırmalarda düzenli kitap okuyan çocuklar incelendiğinde, bu çocuklar 1 yaşında, kitaplarla tanıştırıldığı tespit edilmiştir.
  • Çocukların ilgisini çeken resimli kitap seçmeye gayret gösterin. İlkokul 4. Sınıfa kadar resimli kitap tercihi, kitap okuma alışkanlığında büyük bir etkiye sahiptir.
  • Model olun. En iyi öğretme yöntemi örnek olmaktır. Öncelikle anne baba kitap okumalıdır. Okuyan ebeveyn her zaman bir adım öndedir.
  • Herkesin bir arada olup, kitap okuyacağı zaman belirleyin. Bütün teknoloji aletlerin ortamdan uzaklaştırılarak verimli bir kitap okuma saati oluşturmak, çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandırmada kolaylık sağlayacaktır. Çocuklara sınır koyma nasıl olur? yöntemleri nelerdir? buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.
  • Çocuğunuza kütüphane oluşturun. Okuduğu kitapları gördükçe motivasyonu artacak, kitaplara olan ilgisi çoğalacaktır.
  • Çocuğunuzu halk kütüphanesine üye yapın. Kütüphaneden alınan kitap belirli bir zamanda geri verileceği için çocukta sorumluluk bilinci, okuma disiplini gelişecektir.
  • Çocuğun okuduğu kitaplar hakkında yorum yapmasını sağlayın. Ona sorular sorun. Kitapta en beğendiği yer, en çok etkilendiği olay gibi. Böylece çocuğunuzun duygu dünyasını da keşfetmiş olursunuz.
  • Kitap fuarlarını ziyaret edin.

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı geçmiş zamana göre oldukça zorlaşmış bir durumdadır. Bütün uzmanlar bunun farkında ancak imkansız olmadığının da altını çizmekteler. Biraz daha fazla özen ve sabırla bütün ebeveynler çocuklarına kitap okuma alışkanlığı kazandırabilir. Çocuklar hakkında merak ettiğiniz diğer konular, sitemizde sizler için hizmet vermektedir. Ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz. Çocuklar neden tırnak yer? bunu önlemek mümkün mü? tıklayın yazıyı görüntüleyin.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?