Çocuklara öz güven kazandırmanın yolları

Çocuklara öz güven kazandırmanın yolları
Güvenilen çocuk, kendine güvenen insan demektir. Her anne baba çocuklarının hayatta başarılı, kendine güvenen bir birey olması için onları kurslara gönderirler, bir sürü para harcarlar. Aslında çocuklara öz güven kazandırmanın yolları bunlardan çok daha kolaydır.

Ebeveynler çocuk sahibi olduktan sonra şunun bilince varmalıdırlar ki, ellerine bir insan veriliyor ve bu küçük insanı hayata siz ebeveynler hazırlıyorsunuz. Çocukların 0-5 yaşa kadar olan dönemleri o kadar önemlidir ki, çocuklarınızın gelecek hamuru, bu yaş döneminde sizin vereceğiniz eğitime bağlı olarak hayata hazır hale gelecektir.

Anne babanın en önemli görevi, çocuğunu hayata hazırlamaktır.

 Peki çocukları hayata hazırlarken onlara öz güveni nasıl kazandıracağız.

  • Çocuklar 3,5-4 yaşına gelince kendisine güvenmek ister. Bir şeyi başarabileceği inancını onu tetikler. Bu duruma bağlı olarak da sürekli anne ve babasına bunu göstermek ister. – baba poşetleri ben taşıyayım mı? – anne sofraya tabakları ben götürebilirim. Gibi sorularla aslında çocuk kendine güvenilmesini istiyordur. Bu konuda bilinçli anne baba çocuğuna kendine güvenmesini sağlayacak, çocuğun yapmak istediği şeylere izin verecektir. Mesela anne çocuğunun bu isteğini dikkate alıp tabakları taşımasına izin verirse çocukta öz güven temeli doğru ve yavaşça atılmaya başlayacaktır. Diyelim ki, çocuğunuz tabağı elinden düşürdü ve kırdı işte aslında eğitim burada başlıyor. Sizin söyleyeceğiniz her şey, göstereceğiniz her tavır çocuğun tüm gelişimini etkileyecektir.

Çocuğunuz tabağı kırdı ve çocuk korku, kaygı ve suçluluk duygusuyla bekliyor. Sizin yapacağınız şey, çocuğun hizasına çökmek ve durumu sakinlikle analiz etmektir. Çocuklarda içe kapanıklığın sebeplerini merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

 – tabak kırıldı mı?

– evet.

 –nasıl hissediyorsun?  Korktun mu?

 – evet.

 – biliyor musun ben de tabak kırınca böyle hissetmiştim.

 – peki neden kırıldı sence tabak?

 – galiba ellerim terledi ve ıslandı o yüzden.

 – aferin farkında olman çok güzel artık tabak taşırken ne yapman gerektiğini biliyorsun değil mi?

 – evet biliyorum ellerimin kuru olması gerekir.

– harika şimdi bu durumda başarısız olmadın çok güzel bir şey öğrendin. Tekrar tabakları taşıyalım.

  Bu o kadar önemlidir ki çocuk gelişiminde, kendine güvenmeyi çocuk yaşlarda başlamış bir birey hayatta diğer bireylere göre daha başarılı olduğu araştırmalara yansımıştır. Başarısız çocuk yoktur. Başarısız yetiştirilen çocuk vardır.

  • Çocuklara öz güven kazandırmanın yolları –ndan diğeri 4 yaşından itibaren her gün yapacakları sorumluluklar verilmelidir. Asla baskı kurulmamalı, sürekli hatırlatmalar yapılmamalıdır. Mesela pijamalarını çıkarttıktan sonra katlayıp dolabına koyması onun sorumluluğu olmalıdır. Sofra hazırlanırken kendi tabağını, çatalını, kaşığını getirmesi ve sofra kaldırılırken de aynı şekilde kaldırması çocukların hem öz güvenli yetişmesine hem de sorumluluk bilincinin yerleşmesine yardımcı olacak bir örnektir.

 

  • Çocukların öz güvenli olmasında belki de en önemli etki, anne ve babanın çocuklarına asla hakaret, küçük düşürücü söz ve davranışlarda, aşağılamada bulunmamasıdır.

Çocuklarda yapabilirim duygusu, onların gelişimi için önemlidir. İleride çocuğunuzun hayatta başarılı olmasını istiyorsanız çocuklarınıza küçük yaşta öz güven kazandıracak ortamlar oluşturun.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?