Çocuklara sağlıklı oyuncak amigurumiÇocuklara sağlıklı oyuncak amigurumi

Oyuncaklar çocuklarda bebeklik döneminden itibaren ruhsal, zihinsel, motor gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Peki bu her oyuncak için geçerli midir? Çocuklara sağlıklı oyuncak amigurumi Japon oyuncak örme sanatıdır. Bu yazımızda sağlıklı oyuncakların özelikleri ve amigurumiyi anlatacağız.

Anne babalar çocuklarını mutlu etmek için onlara her fırsatta oyuncak alırlar. Bu davranışın ne kadar doğru olduğunu başka bir makalemizde değineceğiz ama kısaca anlatmak gerekirse, çok oyuncak çocuklarda dikkat dağınıklığı, doyumsuzluk, memnun olmama gibi bir sürü olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Bu yüzden oyuncak alırken dikkatli ve seçici davranmanız aynı zamanda çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimine katkı sağlar. Son zamanlarda ebeveynler çocuklarına sağlıklı oyuncak arayışına girdikleri için amigurumi oyuncaklarının farkına vardık. ev yapımı oyun hamurunun yapılışı ile ilgili buraya tıklayabilirisiniz.

 Nedir amigurumi oyuncakları? Bebekler ve çocuklar için yeterince sağlıklı mı?


Amigurumi oyuncakları, Japon kültüründen geçmiştir bizlere. Organik, örgü,  yıkanabilen, parçalanmayan, yumuşak, çocukların ilgisini çeken oyuncaklardır. El yapımı olan bu oyuncakların çocuklar için sağlıklı olduğunu gösteren birkaç özelliği vardır:

  • Tamamen organik iplerden örülmesi,
  • Fabrikasyon değil, el yapımı olması,
  • Yıkanabilen olması,
  • İçine doldurulan elyafın bakteri üretmemesi,
  • Çocuklara tehlike oluşturabilecek özelliğinin olmaması mesela; çocukların boğazına kaçabilecek küçük ve sert paçalarının olmaması, parmaklarını sıkıştırabilecek deliklerinin olmaması en önemlisi de kanserojen madde içermemesidir.

Amigurmi oyuncakları, tavşan yapımından çıngırağa kadar çok geniş yelpazeye sahiptir. Her yaşa uygun olan bu oyuncakların çocukların sağlığını kesinlikle tehdide atacak unsurlara sahip değildir.

Çocuklar için amigurumi oyuncaklarının dışında sağlıklı diğer oyuncaklar ise; ahşaptan yapılmış organik boyaların kullanıldığı oyuncaklar ve bambudan yapılmış oyuncaklarda çocuklar için uygundur.

Satışta olan plastik oyuncaklar CE işaretini taşıyorsa AB VE Türkiye standartlarına uygun olarak üretildiğini gösterir. Ancak bunların içerisinde de var olan maddeler çocuklar için sağlıklı değildir. Kötü kokan basit plastikten yapılan oyuncakları kesinlikle almamalısınız.

Oyun oynamak çocuklar için en önemli uğraştır. Bu uğraşı çocuklarınızın gelişimi için akıllıca yönetebilirseniz, çocukların oyun sırasında geçirdikleri vakitte hem zevk alırlar hem öğrenirler hem de fiziksel ve ruhsal olarak gelişirler. Burada ebeveynlere düşen vazife çocuklarına doğru ve sağlıklı oyuncak alarak onlarla verimli vakit geçirmeleridir.

Unutmayın ki hiçbir oyun ve oyuncak çocuklara anne ve babasının ilgisinden daha eğitici ve verimli olamaz.


Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?