Çocuklara sınır koyma yöntemleri

Çocuklara sınır koyma yöntemleriSınır koyma, ebeveynlerin çocuğa istenilen davranışı öğretebilmek adına çocuğu yönlendirmesidir. Anne baba çocuğunu yetiştirirken bir çok yöntem uygular. Kimi ebeveyn ceza verir, kimi de ikna etme yolunu seçer. Sınır koyma, 2 yöntemle olur; sözlerle ve davranışlarla. Çocuklara sınır koyma yöntemleri, çocuğun ihtiyaçlarına cevap vereni ve yaşına uygun olanı belirleyip, söz ve davranışla desteklenerek her ebeveynin uygulaması gereken kurallar bütünüdür.

Çocuğuma sınır koyduğumda beni sevmezse!

Bazı ebeveynlerin çocuğuna sınır koyma konusunda endişeleri vardır. Çocuklarına sınırlamalar getirmesi ve kurallar koyması çocukların onları sevmeyeceğini, suçlayacağını ve hatta nefret edeceklerini düşünürler. Bu şekilde endişesi olan anne veya baba çocuğuna hiçbir sınır koymadan çocuğun her istediğini yapar. Sınır tanımadan yetişen bir çocuk sosyal ortamlara girdiğinde özgürce davranmak ister. Sonuç, bir yığın problem. Örneğin, okula gittiğinde ders sırasında istediği zaman dışarı çıkmak isteyen çocuk, öğretmenin onu uyarmasına aldırış etmeyecek ve öğretmeniyle problem yaşayacaktır. Buna benzer bir çok problemle karşı karşıya kalabilir.

Çocuklarınızın size olan sevgisi koyduğunuz kurallara bağlı değil, onlara göstereceğiniz ilgi ve sevgiye bağlıdır. Çocuklara öz güven kazandırmanın yolları için buraya tıklayın.

Çocuklara kuralları ve sınırları öğretmek için yapılması ve yapılmaması gerekenler

Çocuklara kuralları öğretmenin ve sınır koyma yönteminin en etkili yolu açık ve net ifadeler ve bu ifadelerle tutarlılık sağlayan davranışlardır. Çocuklar yetişkinlerden farklı olarak somut yolla öğrenirler. Çocuklar söylediklerimizi anlarlar ancak davranışlarımızı kural olarak kabul ederler. Söylediklerimizle davranışlarımız uymadığı zaman, çocuk dediğimizi duymazlıktan gelerek kendi bildiklerini yapacaktır.

Çocuklarınıza sınır koymak için bunları yapmayın.


Etkili kural ve sınır koyma yöntemleri için yapılması gerekenler:

  • Çocuğunuzun yaşına uygun kurallar belirleyin. Mesela 6 yaşındaki bir çocuk kıyafetlerini kendi giyebilir, oyuncaklarını toplayabilir, yemek sofrasına kendi tabağını getirebilir ve kaldırabilir. Bunun gibi sorumluluklar çocuğa verilerek yapılması gerekenler yavaş yavaş öğretilmeye başlanır. Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar nasıl anlaşılır öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Çocuğa yapmasını istediğiniz bir şeyi açıkça ifade edin ve bu sözün arkasında durun. ‘oyuncaklarını sepete toplamanı istiyorum’. Dediniz ve baktınız çocuğunuz toplamıyor. Sonra sakın siz toplamaya kalkmayın. Yoksa çocuk, ‘’annem söylüyor ama nasıl olsa kendi yapıyor niye yapayım ki’’ diye düşünüyor ve odasını toplamıyor.
  • Çocuğa yapmasını istediğiniz bir şeyi açıkça ifade ettikten sonra mutlaka nasıl yapıldığını gösterin. Mesela pijamalarını katlamasını istediniz ama çocuğunuz nasıl yapıldığını bilmiyor. Önce siz bir tanesini katlayıp gösterin ve sonra onun yapmasını bekleyin.
  • Çocuğunuza alternatifler sunun. Yapmasını istemediğiniz bir şeyi yaptığını gördüğünüz anda ona sevebileceği etkinlikler teklif edin ve istenmeyen davranıştan uzaklaştırın. Çocuklar için evde yapılacak etkinlikler için buraya tıklayın.
  • Çocuklar olumlu davranış sergiledikten sonra taktir beklerler. Sizler de çocuğunuzun yaptığı olumlu davranışı mutlaka övün. ‘ odanı toplaman gerçekten çok güzel bir davranış seninle gurur duyuyorum’ gibi.
  • Çocuğunuza özgür bir ortam belirleyin. Evin bir odasında istediği gibi oynayacağı, rahatlayacağı bir ortamı olsun. Bu, mekan sınırı belirlemede en etkili yöntemdir. Diğer odalarda istediği gibi oynamayacağını belirler.
Çocuklara sınır koyma yöntemleri ve nedenleri

Sonuç olarak kurallar ve sınır koyma çocuk için bir ihtiyaçtır. Kurallar ve sınırlar çocukları güvende hissettirir, sorumluluk duygusunu geliştirir, psikolojik gelişimine katkı sağlar. Hayata hazır hale gelerek sosyal yaşamda daha az sorunla karşı karşıya kalır.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?