Çocuklara yapılan iletişim hataları nelerdir?

Çocuklara yapılan iletişim hataları nelerdir?

Sevgili anneler ve babalar çocuğunuzun mutlu, sağlıklı, özgüvenli, başarılı ve sayamayacağımız pek çok güzel nitelikte büyümesini istiyorsunuz. Ancak bunun o kadar kolay olmadığını aynı zamanda çok kolay olduğunu söyleyebiliriz.  Neden hem zor hem kolay? Çünkü ellerimizde bir insan var ve söyleyeceğiniz bir şey onun dünyasını alt-üst edebilir, bütün ömrünü etkileyebilir ya da söyleyeceğiniz bir şey çocuğunuzun dünyasını zenginleştirebilir, geliştirebilir. İnsanoğlu her zaman doğru yoldan ilerleyemiyor yanlışlara sapabiliyor. İletişim kurarken de bu böyle. En çokta çocuklarla iletişim kurarken bu yanlışları yapıyoruz.  Çocuklara yapılan iletişim hataları nelerdir? Farkında mıyız bu hatalarımızın. Eğer değilsek farkına varmak, bilinçlenmek istiyorsak bunların neler olduğunu öğrenme vakti geldi demektir.

Çoğu zaman sıradan bir konuşmanın içerisinde çocukların özgüvenini kıran, hayal dünyasını öldüren,  girişimci ruhunu zedeleyen, cesaretini engelleyen pek çok şey vardır.  Bugün sizlere çocuklarımıza iyi bir şey yaptığımızı zannettiğimiz fakat çocuklarda nasıl bir etki bıraktığını gösteren iletişim hatalarını paylaşacağız.

Teşvik etmek:

 • senden bir cacık olmaz
 • senden adam olmaz
 • Yapsan şaşardım zaten

Çocukta oluşturduğu etki:  Bu tarz söylemlere maruz kalmış bir çocukta kuvvetle muhtemel özgüven eksikliğidir. Yetersizlik hissi oluşur. Kendine inanmayı bırakır. Zaten benden bir şey olmuyor niye çaba göstereyim gibi düşünce yerleşir. Boş vermişlik duygusuna kapılırlar.

Model gösterme-Kıyaslama:

 • Şu pısırık arkadaşın kadar olamadın.
 • Bak ablana nasıl çalışkan.

Çocukta oluşturduğu etki: Değersizlik duygusu o kadar etkili olur ki ne yaparsanız yapın çocukta bu duygu yerleşirse ömür boyu çocuğunuz bu duygunun etkisi altında yaşar. Çocuklar neden içe kapanık olur? buraya tıklayark yazıyı görüntüleyebilirsiniz.

Aşırı sorgulama-Sorguya çekme:

 • Nerde kaldın, ne yedin, kimle konuştun, ne dedi, sen ne dedin, ne yediniz

Çocukta oluşturduğu etki: Aşırı sorgulama çocukta korku oluşturacağı gibi yalana da sürükler.

Öğüt vermek- Nasihat etmek:

 • ben senin yaşındayken…
 • Bak çocuğum bu devirde kimseye güvenme,
 • Kimseyle özelini paylaşma.

Çocukta oluşturduğu etki: Çocukların ve ergenlerin en sevmedikleri şey nasihat dinlemektir. Nasihatin çocuklara olumsuz birçok etkisi var. Yetersizlik, yalnızlık hissi, bunalma, isyankar davranışlar gibi.

Aşırı övgü:

 • En akıllı benim kızım
 • Aslan oğlum hiç sözümden çıkmaz
 • Benim çocuğum hata yapmaz.

Çocukta oluşturduğu etki: Aşırı övülen çocukta kaygı meydana gelir. Anne babanın taleplerini karşılamayacağı korkusu oluşur çünkü. Bir hatasında övgüden mahrum kalan çocuk yetersizlik hissine kapılır.

Lakap takma:

 • Tembel teneke,
 • Sulu göz,
 • Şişman Rambo,
 • Bebek suratlı,
 • Ana kuzusu.

Çocukta oluşturduğu etki: Lakap hem yetişkinleri hem de çocukları inciten hoş olmayan bir davranıştır. Çocukların dünyasında geri dönülmez hasarlara sebebiyet verir. Özgüven eksikliği, aşağılanma duygusu, yetersizlik gibi. Çocuklara özgüven nasıl kazandırılır? sorunun cevabını merak edenler buraya tıklayabilir.

Gözdağı vermek-tehdit etmek:

 • Hele bir karne gelsin ben seninle o zaman görüşeceğim
 • O yemek bitmesin bak ben sana ne yapıyorum.

Çocukta oluşturduğu etki: Bu söylemlerin en büyük etkileri; korku ve kaygıdır. Sürekli tedirgin olan çocuklar sonunda ya içine kapanır ya da aşırı saldırgan bir çocuk olur. Çocuk yetiştirmek mi çocuğun yetişmesine yardımcı mı olmak yazıyı görüntülemek için buraya tıklayın.

Bazen düşünürüz bu çocuk neden sessiz ya da neden yaramaz. Acaba bizim yaptığımız hatalardan olmasın. Her anne baba çocuğunun iyiliğini ister tabi olarak ancak iletişim hatalarının çocuklarda oluşturduğu etkisini yukarda okudunuz. Bunu değiştirmek bizim elimizde.

Çocuklarımıza yapacağımız en büyük iyilik, koşulsuz sevmektir. Her zaman sevmektir.  Çocuklarımızı olduğu gibi kabul etmek, kimseyle kıyaslamamak, yapmak istemediği şeylere saygı göstermek, her zaman onlara karşı saygılı olmak, onları dinlemek, tutarlı olmak sağlıklı bir çocuk için yeterde artar bile.

Recent Posts

Peynirli çıtır börek tarifi. Peynirli börek nasıl yapılır?

Peynirli çıtır börek tarifi Anneler Melekler mutfağında, peynirli çıtır börek tarifi ile yeniden karşınızdayız. Peynirin…

1 sene önce

Popeyes çıtır tavuk tarifi. Çıtır çıtır tavuk

Popeyes çıtır tavuk tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bu yazıda sislere yediden yetmişe herkesin beğendiği popeyes…

1 sene önce

Ağlayan kek tarifi ve yapılışı nefis

Ağlayan kek tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bugün Anneler Melekler mutfağında Ağlayan Kek tarifi ile karşınızdayız.…

1 sene önce

Pastane poğaçası tarifi ve yapılışı

Pastane poğaçası tarifi Merhaba arkadaşlar. Pastane poğaçası tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda gerçek pastane…

1 sene önce

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır?

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır? Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır yazısını okuyorsanız, muhtemelen bu sabah…

1 sene önce

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi , gebe kalmaya çalışan bir…

2 sene önce