Çocuklarda dikkat eksikliği ve çözümleri

Çocuklarda dikkat eksikliği ve çözümleri

Dikkat dağınıklığı ve dikkat eksikliği bir birinden farklı iki durum olsa da bir birine yakındır. Çocuklarda görülen ve ebeveynleri rahatsız eden ise dikkat eksikliğidir. Bir çocuğun dikkat eksikliği varsa onun günlük yaşantısı ve eğitim hayatı önemli ölçüde etkilenir. Sürekli eşyalarını kaybediyorsa, ödev yapmayı sevmiyorsa ve zorla yapıyorsa, sürekli zihni başka şeylere dalıp gidiyorsa, çok çabuk sıkılıp yerinde duramıyorsa çocuğunuzda dikkat eksikliği başlıyor demektir. Çocuklarda dikkat eksikliği ve çözümleri ilaçsız uygulanabilecek ilk yardım niteliğinde bir yazıdır.

Çocuklarda dikkat eksikliği ve nedenleri

Dikkat eksikliğinin kökeni, çocuğun doğal yaşamına uygun olmayan her şeydir:

  • Yoğun baskı,
  • Zorlama,
  • Kaygılı ortamalar,
  • Ceza veren ebeveyn ve öğretmen,
  • Kıyaslama,
  • Aşağılama,
  • Hakaret etme,
  • Şiddet.

Çocuğun doğal yaşamında baskı ve zorlama, korkutma ve ceza yoktur. Bunlara maruz kalan çocuğun zihni, kendini korumak için yaşamsal faaliyetlerini azaltır ve algısını düşürür. Algısı azalan çocuğun dikkat eksikliği başlar. Dikkat eksikliği olan çocuklar gerçek alemden hayal alemine geçişler yapmaya başlar. Çocuğun derslerde veya evde dalıp gitmesi buna bir örnektir.

Dikkat eksikliğinin en önemli nedeni, duygusal dağınıklıktır. Duyguları dağınık olan bir çocuğun zihni de dağınıktır. Ne demektir duygusal dağınıklık? Duyguları kırılmış, hakarete uğramış, aşağılanmış, ödül, ceza ve minnetle tepkiselleştirilmiş bir çocuk ne hissetmesi gerektiğini bilememesi durumudur. Böyle bir durumda çocuk zihinsel odaklanmayı sağlayamaz.

Öğrenmenin temelinde duygu vardır. Çocukların duyguları parçalandığında dikkat eksikliği meydana gelir ve sağlıklı öğrenme süreci oluşmaz.

Baskıcı bir ailede yaşayan ve aynı zamanda baskıcı bir öğretmenin elinde eğitim alan çocukta oluşacak şey kaygıdır. Kaygı öğrenmenin en büyük engelidir. Dikkat eksikliğinin oluşmasında en büyük etkiye sahiptir. Kaygı problemlerinin nedenlerini ve çözümlerini daha ayrıntılı öğrenmek için buraya tıklayınız.

Çocuklarda dikkat eksikliğinin diğer nedeni, çocukla ebeveyn arasında özellikle anne ile güvenli bağlanma sağlanamaması dikkat dağınıklığına neden olur. Bu zayıflık çocuğun zihinsel performansını düşürür.

Çocuklarda dikkat eksiliğini ve çözümleri: Yapılması gerekenler

Bir çocukta nörolojik yani zihinsel engel yoksa dikkat eksikliği nörolojik bir problem değildir. Belli aşamalara kadar ilaç kullanılması gerekmemektedir. Çocuklarda dikkat eksiliğinin çözümlerinin başında çocukların doğal yaşamına uygun ortam oluşturmaktır. Öncelikle çocuklarda kaygı ve korku oluşturacak tüm nedenleri ortadan kaldırmak gerekiyor. Çocuk için uygun ortam hazır olduktan sonra yapılması gerekenlere başlanabilir.

Çocuğunuzu tanıyın

Çocuğunuza dikkat eksikliği tanısı koymadan önce çocuğunuzu gözlemleyin. Hareketli bir çocuk yerinde duramıyorsa, dersi dinleyemiyorsa bu onda dikkat eksikliği olduğu tanısını koymaz. Aksine zihinsel faaliyetleri artan bir çocuğun fiziksel faaliyetleri de artar. Bu durum yoğun dikkatin başlamasıdır. Zihinsel faaliyetin artmasıyla çocukta fiziksel kontrol devre dışı kalır. Bu çocuk için yapılması gereken şey, çocuğun var olan durumunu kabul edip enerjisini atmasını sağlamaktır. Oturarak ders çalışamıyorsa ayakta çalışmasına izin verin. Çocuklara yapılan iletişim hataları nelerdir öğrenmek için buraya tıklayınız.

Çocuğunuzun kendisine olan inancını artırın

Çocuk kendine olan inancını yitirmişse yetişkinlerde dâhil dikkat eksiliği yaşanır ve öğrenme sürecinden birey kendini uzak tutar. Çocuk ancak yapabildiğini görürse öğrenme artar. Ödevlerini, okulunu sevmeye başlar. Bunun için yapılması gereken tek şey çocuğa kolay olanı öğretmeye başlamaktır. Kolay bir şeyi yapabilen çocuk heveslenmeye başlar, ilgisi ve dikkati artar. Çocuklarda dikkat eksiliğinin çözümü heveslendirmekten geçer.

Çocuklara uzun süreli bir şeyler yaptırmayın

Dikkat eksikliği olan bir çocuğa uzun süre bir şey yaptıramazsınız. Bu çocuğun daha çok dikkatinin dağılmasına neden olur. 1 saat ya da 2 saat ders çalışmak çocuk için çok büyük bir problemdir. Dikkat eksikliği olan bir çocuk için en fazla 15 er dakikalık 2 aradan oluşan ders çalışma saati uygundur.

Çocukların öğrendiklerini gündelik yaşamla ilişkilendirin

Okulda öğrendikleri konular bezen çocuklar için ilgi çekici olmaz. Bu durum çocukların ilgisini ve dikkatini azaltır. Çocukların öğrendiklerini güncel yaşamla ilişkilendirirseniz çocukların dikkati toparlanmaya başlar. Market alış verişinde kilogramı öğretebilirsiniz. Coğrafyayı gezdiğiniz yerlerde anlatabilirsiniz. Bu şekilde öğrenme süreci çocuğun konuları içselleştirmesiyle kolay hale gelecektir. Çocukların sınav kaygısı nasıl giderilir merak edenler buraya tıklayabilir.

Radyo tiyatroları dinleyin.

Dikkat eksiliği olan çocuklar için en güzel aktivitelerden bir tanesi radyo tiyatrolarıdır. Zihinsel faaliyetleri artıran hayal etme gücü bu programlar sayesinde dikkat eksikliğini azaltacaktır.

Metin analizi yapın

Çocuklarınızla birlikte kitap okuyun ve buradaki en önemli ve en heyecanlı yeri birlikte analiz edin. Sorular sorarak çocuğunuzun dikkatini toplamaya çalışın. Dikkat eksikliği olan bir çocuk için bu süre en fazla 2 dakika olmalıdır.

Odaklanma oyunu oynayın

Çocuğunuzla birlikte bir nesneye en fazla 30 saniye bakma oyunu oynayın. 30 saniye boyunca gözünüzü nesneden ayırmadan bakın. Süreyi daha fazla uzatmadan bu oyunu günde 2 defa tekrar edin. Dikkat eksikliğini gidermek için bu oyun eğlenceli bir faaliyettir.

Tahmin etme oyunu oynayın

Çocuğunuzun gözünü kapatın ve bildiği bir ortamdan sorular sorun. Örneğin evinizde kaç tane kapının olduğunu sorun. Dikkat eksikliği problemi olan çocukların seveceği eğlenceli bir oyundur.

Evde sessizlik saati oluşturun

Gürültülü ortam, çocuğun zihnini daha çok yorar. Çocukların ve yetişkinlerin zihninin dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bunu sağlamanın en iyi yolu her gün en az 20 dakika sessizlik sağlamaktır. Kitap okumak dikkat eksiliğini gidermek için güzel bir yoldur.

Çocuklarda dikkat eksikliğini gidermek için evde yapılması gerekenleri yaptıktan sonra problem hala devam ediyorsa uzman bir doktordan yardım almalısınız. Çocuklarda dikkat eksikliği ebeveyn ve öğretmenle iş birliği içerisinde çözümlenebilecek bir sorundur. Çocukların doğal yaşamına uygun ortam sağlandıktan sonra yapılan gerekli çalışmalarla çocuklarda dikkat eksikliği ortadan kalkacaktır.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?