Çocuklarda geç konuşma

Çocuklarda Geç Konuşma

Çocuklarda geç konuşma ve çocukların konuşma yeteneği, zamanı birbirlerinden farklılık gösterir. Kardeşler arasında bile konuşma zamanı değişkenlik gösterebilir. Çocuklarda geç konuşma sebepleri; nörolojik, genetik, duygusal, nöropsikiyatrik olabilir. Bu sebeplere bağlı olmadan da çocuklarda geç konuşma olabilyor.

Anne-babanın bu konuda yapması gereken çocuklarını çok iyi tanımaları gerekir. Kesinlikle
‘bunun babası da geç konuşmuş’ gibi konuşmalar yapılmamalıdır.

Çocuklar ne zaman konuşmaya başlar?

Çocuklar 6 aylıkken çevrelerinde ki duydukları sesleri çıkarmaya başlarlar. Gelişiminin devamıyla bu sesler kelimeye dönüşür ve 12 aylıkken bazı kelimeleri söylerler. 24 aylık olan bebekler 2 kelimeyi yan yana getirerek kısa cümleler kurabilirler. Çocukların 6 yaşına kadar kelime dağarcığı gelişir. Bazı çocuklar 3 yaşına geldiği halde hala konuşamıyorsa mutlaka bir uzmana danışılmadır.

Konuşma gecikmesi için bir uzmandan yardım alınmalı mıdır? Ve ne zaman yardım almak gerekir?

Yapılan araştırmalara göre 2 yaşındaki bir çocukta konuşma geriliği varsa 3-4 yaşına geldiğinde yaşıtlarının seviyesine yetişemediği görülmüştür. ‘Komşunun oğlu da geç konuştu zaten benim ki de zamanla konuşur’ düşüncesi tehlikeli bir yaklaşımdır. Bir duruma ne kadar erken müdahale edilirse o kadar iyi sonuç alınır. Konuşma geriliği fark edildiği anda mutlaka bir uzamandan yardım alınmalıdır. 24 ayını geçmiş bir çocuk çok az kelime söylüyorsa ya da
hiçbir kelime söylemiyor sadece ses çıkarıyorsa hiç vakit kaybetmeden çocuğunuzla bir doktora gitmelisiniz.

Erken müdahalenin faydaları ise;

  • Bir çocuk yaşını gereği hisleriyle hareket eder. Konuşamadığını hisseden çocuk psikolojik olarak gerileyecektir. İçinde oluşan olumsuz hisler onun tüm dünyasını kapsayacaktır. Bu durumun önüne geçmek için erken müdahale psikolojik destek sağlayacaktır.
  • Çocuğun gelişimine bağlı olarak yaşıtlarıyla arasında açılan farkı en hızlı sürede kapatacak ve özgüveni oluşacaktır.

Dil ve konuşma terapisi alan çocuklarda kelime dağarcığında, konuşmada anlaşıla bilirlik, kelime dizisi artışında ve sosyalleşme becerisinde terapi almayan çocuklara göre hızlı bir gelişim gösterdiği gözlemlenmiştir. Dolayısıyla çocuklarınız sosyal, fiziki ve psikolojik olarak gelişimi erken müdahaleye bağlı olabilir.

Çocuklarında konuşma geriliği yaşayan aileler, çocuklarınıza kesinlikle televizyon izletmeyiniz. Konuşmanın gelişmesi için konuşma interaktif olmalıdır. Yani karşılıklı konuşma olmalıdır. Televizyon çocukları pasifleştirmektedir. Tablet, telefon gibi çocuğu pasifleştirecek teknolojik aletleri çocuklardan uzak tutulmalıdır. Çocuklarınıza onların hayal dünyasını geliştirecek kitaplar okuyun. Günlük yaşadıklarınızı güzel anılarınızı onlara anlatın ve onları da dahil etmeye çalışın.

Bu ve diğer yazılar için sayfamızı beğenmeyi unutmayın!

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?