Çocuklarda hidrosefali rahatsızlığı tedavisi

 Çocuklarda hidrosefali rahatsızlığı tedavisi

Hidro-su sefali- baş anlamına gelen hidrosefali beyinde su birikmesi demektir. Çocuklarda hidrosefali rahatsızlığı tedavisi diğer yaşlara göre daha fazla görülmektedir. Beyin-omurilik sıvısı beynin bazı odacıklarında aşırı birikmesiyle kafa içi basıncı yükselterek beyine zarar vermektedir.

Normal şartlar altında beyin-omurilik sıvısı her gün üretilen beyini ve omuriliği besleyen bir sıvıdır. Bu sıvının başka görevleri ise; beyne ve omuriliğe gelecek olan darbeleri ve travmaları en aza indirmek, beyin ve omurilik atıklarını temizlemek ve bu sıvı beyin ile omurilik arasında dolaşım yaparak basıncı dengelemektir.

Nedenleri;

 Genel olarak hidrosefalinin nedenleri; erken doğuma bağlı kanamalar, beyin tümörü, beyin iç kanamaları, kafa travmaları gibi birçok sebebi vardır.


Belirtileri nelerdir?

Her yaşa göre hidrosefalinin belirtileri farklılık göstermektedir. Ancak 0-2 yaş grubu bebeklerdeki ve çocuklardaki belirtileri;

  • En belirgin belirtisi, baş kısmının normalden daha fazla büyümesidir. Gelişimine göre anormal bir büyüklük göstermesi hidrosefali hastalığının belirtisi olabilir.
  • Bebeğin kafa kısmındaki derinin incelmesi,
  • Bebeğin kafa derisinin incelmesiyle damarlarının belirginleşmesi dışarıdan görülmesi,
  • Bebeğin kendisiyle iletişime geçilememesi, bebeğin tepki vermemesi,
  • Kusma,
  • Gözlerin aşağıya doğru kayması,
  • Konuşmada ve yürümede gerileme,
  • Motor ve duygu fonksiyonlarında gerileme,
  • Uykuya geçmede ve uyanmada zorluk çekme,
  • Nöbetler gibi hidrosefalinin birçok belirtisi olmaktadır.

Başın onarmal büyüklük göstermesi veya diğer sebepler hidrosefali rahatsızlığının kesin tanısı değildir. Bu ancak doktorunuzun çocuğunuzla ilgili yapacağı bazı test ve beynin görüntülenme teknikleriyle kesinleşebilir.

Tedavisi:

Hidrosefali rahatsızlığının ilaçla bir tedavisi henüz bulunamamıştır. Ancak cerrahi bir müdahale ile bu rahatsızlık tedavi edilmektedir. Beyinde ki bu sıvının birikmesine sebep olan bir tıkanıklık ise ve bu tıkanmanın sebebi bir tümör ise cerrahi bir müdahale ile bu tıkanıklık açılabilir. Eğer bu sıvını birikmesine başka şeyler sebep oluyorsa daha başka yollarla bu sıvının akış tarafı bir şant ile değiştirilip kalp ve karın boşluğuna yönlendirilir.

 Anne karnında teşhis edilen bu rahatsızlığın süreci eğer bebek doğuma yakınsa, anneyi en erken bir şekilde doğuma alıp bebeğin tedavisine başlanır. Uzman doktorların karaları doğrultusunda daha sağlıklı bir yol izlenir. hamilelikte kanama ile ilgili yazımız için buraya tıklayabilirisiniz.

Oldukça önemli bir rahatsızlık olan hidrosefali, zorlu bir tedavi süreci gerektirmektedir. Herkese Allahtan acil şifalar diliyorum.

Sağlıklı günler.

Recent Posts

Peynirli çıtır börek tarifi. Peynirli börek nasıl yapılır?

Peynirli çıtır börek tarifi Anneler Melekler mutfağında, peynirli çıtır börek tarifi ile yeniden karşınızdayız. Peynirin…

1 sene önce

Popeyes çıtır tavuk tarifi. Çıtır çıtır tavuk

Popeyes çıtır tavuk tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bu yazıda sislere yediden yetmişe herkesin beğendiği popeyes…

1 sene önce

Ağlayan kek tarifi ve yapılışı nefis

Ağlayan kek tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bugün Anneler Melekler mutfağında Ağlayan Kek tarifi ile karşınızdayız.…

1 sene önce

Pastane poğaçası tarifi ve yapılışı

Pastane poğaçası tarifi Merhaba arkadaşlar. Pastane poğaçası tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda gerçek pastane…

1 sene önce

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır?

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır? Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır yazısını okuyorsanız, muhtemelen bu sabah…

1 sene önce

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi , gebe kalmaya çalışan bir…

2 sene önce