Çocuklarda içe kapanıklığın sebepleri
Çocuklarda içe kapanıklığın sebepleri

Her anne baba çocuğunun sosyal bir ortama girdiğinde atılgan, girişken yani sosyal olmasını ister. Ancak her çocuk öyle değildir. Bazı çocuklar utangaç ve içine kapanıktır. Çocuklarda içe kapanıklığın sebepleri birden fazladır. Çocuğunun içine kapanık olduğunu düşünen ebeveynler bunun altında yatan sebeplere odaklanmalıdır. Ebeveynlere düşen görev çocuğuna olan yaklaşımlarını göz geçirmeleridir.

İçine kapanıklığın sebepleri

  • Kaygılı bağlanma: Anne ve babasından yeterli ilgiyi ve sevgiyi alamayan çocukta kaygılı bağlanma ortaya çıkar. İlgi ve sevgide doyuma ulaşmamış çocukta bir davranış bozukluğu olan kaygılı bağlanma meydana gelir ve akabinde içine kapanık olur. Her ne kadar annesi ve babası yanında olsa da ruhen bir bağlanma yaşanmadıysa çocukla, çocuğun içine kapanması kaçınılmazdır. Mesela annesi çocuğunu parka götürdüyse ve bu sırada sürekli telefonla konuşup çocuğunun nasıl eğlendiği ile ilgilenmiyorsa çocukla anne arasında duygusal bir kopukluk olur. Bu çocuklarda kaygı, stres, dikkat dağınıklığı ve içe kapanıklık ortaya çıkmaktadır. çocuklarda kaygı probleminin çözümü için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Fiziksel ve duygusal şiddet: Annesinden ve babasından fiziksel ve duygusal şiddet gören bir çocuk içe kapanık olur. Fiziksel şiddetin aşağı yukarı ne olduğu ve ne kadar canice olduğunu çok fazla açıklamaya gerek olmadığı için aynı oranda hatta daha zararlı olan duygusal şiddetin ne olduğu üzerinde duralım. Duygusal şiddet, anne ve babanın çocuğun ruhunda derin yaralara sebep olacak ve çocuğun ileriki yaşamını etkileyecek söz, mimik, tavır ve davranışlardır. Mesela misafirliğe gittiğinizde çocuğunuz hemen ilişki kuramıyorsa, sorulara cevap vermiyorsa ‘’- ne olacak pısırık, -sanki seni yiyecekler, – dilini mi yuttun, – kukumdan kuşu gibi öyle otur sen, -seninle bir yere gidilmez, -başkalarının çocukları nasıl hemen konuşup kaynaşıyor’’ gibi hakaret, aşağılama, kıyaslama bütün bunlar çocuğun kendine olan güvenini iyice yerle bir ediyor ve düzelecek olan çocuk daha da içine kapanık bir hale geliyor. 

  • Baskıcı tutumlar: Çocuk annesinin babasının yanında kendini tam ifade edemiyorsa, incitileceğinden, eleştirileceğinden, sevgisiz kalacağından hatta cezalandırılacağından korkuyor ve kaygılanıyorsa çocuk içine kapanık olur. Mesela çocuğun her yaptığı harekete anne kızıyorsa, çocuk şımardığında babası tarafından tehdit ediliyorsa, çocuk konuşmaya başladığında dinlenmiyorsa bu çocuğu incitir ve içine kapanık olmaya iter.

Anne baba içine kapanık çocuğuna nasıl davranmalıdır?

Yukarıda da belirtildiği üzere çocuklarda içe kapanıklığın sebepleri çocukların sorunu değil, anne ve babanın yanlış davranışlarının sonucudur. Eğer çocuğun mizacı sakin, dingin ise burada çocuğun genel karakteri bu olmuş oluyor. Ama genelde anne ve babaların yanlış yaklaşımları çocukları içe kapanık hale getiriyor. Çocukların bu durumu atlatmasına yardımcı olmak için ebeveynlerin yapması gerekenler şunlardır;

  • Öncelikle çocuğunuzu etiketlemeyin. Benim çocuğum utangaç, içine kapanık gibi etiketler kullanmayın.
  • Yeni bir ortama girdiğiniz zaman çocuğunuza zaman tanıyın. Kesinlikle baskı kurmayın. İletişime geçmesi için onu zorlamayın.
  • Çocuğunuzu çocukların olduğu ortamlara götürün. Çocuklar kendi aralarında daha hızlı iletişim kurdukları için bu çocuğunuzun iletişim gücünü artırır.
  • Çocuğunuzun kendisini ifade etmesine izin verin. Kendini rahat hisseden çocuk iletişim kurarken de rahat hissedecektir.
  • Çocuğunuzla birlikte iletişim etkinliği yapın. Mesela oyun hamurundan misafir odası yapın ve birbirinize misafirliğe gidin. Oyun sırasında çocuğunuza sosyal bir ortama girdiğinde ona nasıl davranması nasıl konuşması gerektiğini oyun oynayarak çocuğa fak ettirmeden öğretebilirsiniz. Böylece çocuk farkına varmadan iletişim provası yapmış olacaktır.
  • Çocuğunuzu korumada aşırıya gitmeyin. Küçük sorunlarla başa çıkmasını öğrenirse öz güveni oluşacak ve içe kapanıklıktan kurtulacaktır.
  • Çocuğunuzun mutlaka bir beceri edinmesi sağlayın. Mesela kitap okumasın çok seven bir çocuğunuz varsa bu davranışını takdir edin. Böyle yaparak çocuğun kendisini iyi hissetmesini sağlarsanız içe kapanıklıktan emin adımlarla kurtulursunuz.

Sonuç olarak çocuklarınız en değerli hazineniz. Bu değerli hazinenizi lütfen iyi değerlendirin. Onların ruhunda derin yaralar açacak tavır ve davranışlardan kaçının.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?