Çocuklarda kardeş kıskançlığı

Çocuklarda kardeş kıskançlığı

Çocuklarda kardeş kıskançlığı çocuğun yaş durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Çocuk 2 yaşından küçükse yeni doğan kardeşine çok büyük kıskaçlık gösteremez.  2 yaşından küçük çocuklarda soyut kavramlar gelişmemiştir. 7 yaş ve daha büyük çocuklarda ise mantık kurma başladığı için kıskaçlığı dizginleme, olayları kabullenme daha kolaydır. 2 ve 6 yaş arası çocukların en yoğun kıskaçlık yaşadığı dönemdir. Bu yaş döneminde ki çocuklarda sezgileri ve duyguları hakimdir. Bu sezgiler yeni gelen kardeşe ‘rakip’ hissi oluşturur. Davranışlarını bu hislere göre gösterir.

Kardeş kıskançlığını gidermek mümkün mü? Kardeş kıskançlığı yaşayan ailelere tavsiyeler:

  • Çocuğunuzun kardeşi olacağı için kendinizi suçlu hissederek;  çocuğunuzu ilgiye boğarak, onun her istediğini yerine getirerek onu şımartmayın. Disiplinsiz davranmayın. Elbet bu durumu kabullenecek sadece bu duruma alışmasını kolaylaştıracak davranışlarda bulunmalısınız.
  • Bebek için yapılacak hazırlıklarda onunda fikrini alarak yapmalısınız.
  • Bebeğiniz doğmadan önce çocuğunuzu psikolojik olarak hazırlamalısınız. Mesela, ona kardeş sevgisini anlatan kitaplar okumalısınız. Çocuklarınızın sizi dinlemesi için bu yazıyı okuyabilirsiniz.
  • Bebeğiniz doğmadan çocuğunuza bazı durumları anlatmalısınız. Mesela, bebek doğunca bir süreliğine sizin odanızda yatacağını sonra kendi odasına geçireceğinizi bunun aynısını ona da yaptığınızı anlatmalısınız.
  • Çocuklarda kardeş kıskançlı -ğını önlemek için bebeğiniz olunca anne ve baba olarak ayrı ayrı verimli zaman geçirmelisiniz. Çocuğunuza ‘artık beni sevmiyorlar’  hissi yaşatmamalısınız.
  • Bebeğiniz doğunca çocuğunuzun hayatında değişiklik yapmamalısınız. Yine her şey eskisi gibi devam etmelidir. Eğer her hangi bir değişlik olacaksa bunu doğumdan 4-5 ay önce yapmalısınız.
  • Çocuğunuza bebek doğunca sen abisin/ablasın diyerek fazla fedakârca davranmasını isteyen cümleler kurmayın, istekte bulunmayın çünkü o bir çocuk. Eğer sürekli sen abisin/ ablasın diye anlayışlı olmasını isterseniz çocuğunuzun kardeşine nefreti ve öfkesini beslemiş olursunuz.
  • Doğumdan sonra eşe, dosta ve akrabalarınıza mutlaka uyarıda bulunun. Bazen yapılan yersiz şakalar çocukların ruh dünyasında onarılmaz yaralara sebep olabilir. Mesela, ‘kardeşin doğdu artık senin pabucun dama atıldı’ veya ‘artık annen baban onu daha çok sevecek’ gibi sözleri kesinlikle söylemelerine izin vermeyin.
  • Çocuğa zarar veren davranışlarda bulunuyorsa kesinlikle sert uyarıda bulunmayın. Gülümseyerek ‘ biz kimsenin canını acıtmayız’ gibi uyarabilirsiniz. Daha sonra bir şeye sinirlenip sinirlenmediğini öğrenin ve sizinle konuşmasını sağlayın.

Çocuklarımıza anlayışla yaklaşırsak ve onları çok sevdiğimizi söyleyip doğru şekilde gösterirsek bu doğal durumu zararsız şekilde atlatabiliriz.

Bu ve diğer yazılar için sayfamızı beğenmeyi unutmayın!

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?