Çocuklarda sorumluluk bilinci

Çocuklarda Sorumluluk Bilinci

Çocuklarda sorumluluk bilinci , kendimize ve çevremize karşı yükümlülüklerimizi ve görevlerimizi zamanında yapma gerekliliğidir. Sorumluluk, başarılarımızda ve mutluluklarımızda etkisini gösteren en önemli kişilik özelliğimizdir. Çocuklarımızın da hayat boyu mutlu ve başarılı olmasını istiyorsak her anne baba üzerine düşeni yapmalıdır. Peki çocuklarımıza sorumluluk bilincini nasıl kazandıracağız?

Çocuklarda sorumluluk bilinci kazanılması için anne babalara tavsiyeler:

  • Çocuklarda sorumluluk bilinci kazandırılmadan önce, onların gelişimlerini ve gelişim özelliklerini iyi bilmeniz gerekir. Yani çocuklar hangi yaşta neyi nasıl öğrenirler bunun hakkında bilgi sahibi olduktan sonra onları bol bol gözlemleyerek de bilgilerinizi geliştirebilirsiniz.
  • Sorumluluk, bir çocuğa ne kadar erken yaşta verilmeye başlanırsa, büyüdükçe bu kazanımı pekiştirmek daha kolay hale gelir. Sorumluk, 2 yaşından itibaren verilmeye başlanabilir.
  • Çocuklar bir beceriyi kazanmışsa, bu davranışı sürekli yapacağını unutmayın. Anne babaların görevi, çocuklar için bu davranışı gösterecek ortamlar oluşturması, fırsat vermesi ve teşvik etmesidir. Mesela, oyuncaklarını kendisi topladıysa mutlaka takdir edilmeli ‘muhteşemsin, çok teşekkür ederim’ gibi davranışlar desteklenmelidir.
  • Çocuklara rehber anne-baba olmak çok önemlidir. Ne demek rehber anne-baba: çocuğunuzun ihtiyacı doğmasını beklemek yani çocuğunuz bir şey yaparken onu beklemek tekrar tekrar denemesini beklemektir. Eğer çocuk anne-baba bu olmadı veya bunu yapamadım dediği anda artık yardım etme vakti gelmiştir.
  • Çocuklarınıza yaşına uygun küçük küçük sorumluluklar verildiği zaman daha kalıcı davranışlar edinmiş olurlar. Mesela 3 yaşında ki bir çocuğa kendi oyuncaklarını oyunla sepete toplamasını öğretebilirsiniz.
  • Sorumluluk, hemen kazanılmayacağını unutmamak gerekir. Bir davranışı küçük bölümlere ayırarak ve düzenli aralıklarla tekrar edilerek öğretilmesi sağlam ve sağlıklı bir yöntemdir.
  • Anne- baba bazen hayat koşturması içinde çocuklarının sorumluluklarını kendi üzerine almaktadır. Örneğin öğretmeni kızmasın diye ödevini yapmak, bir yere yetişmek için çocuğun ayakkabısını bağlamak gibi. Bu davranışlar maalesef çocuklarımıza şunu öğretmektedir; annem ve babam zaten yapıyor benim yapmama gerek yok ya da bu sorumluluğu siz yaptığınız için çocuklara bir geribildirim olmadığından sorumluluk duygusu zarar
    görmektedir.

Sorumluluk bilinci aşılamanın önemi hem çocuklarımızda özgüven hem de otokontrol gelişimine destek olmaktır.

Bu ve diğer yazılar için sayfamızı beğenmeyi unutmayın!

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?