ÇOCUKLARDA UYKU DÜZENİ OLUŞTURMA

ÇOCUKLARDA UYKU DÜZENİ OLUŞTURMA

 
Annelerin çocuklarını erken saatte yatırmada ve uykunu düzenini sağlamada zorluklar yaşadığını bilmekteyiz. Çocuklarda uyku düzeni oluşturma konusu öncelikle annenin ve babanın sabırlı olmasına ve sakinliğini korumasına bağlıdır.

Her çocuğun belli bir yaşa kadar sağlıklı uykuya ihtiyacı vardır. Çocukların sağlıklı uykuyu uyuyabilmesi için uykuya geçişi de sağlıklı olmalıdır. Nedir sağlıklı uykuya geçiş? sağlıklı uykuya geçiş yöntemleri var mıdır? her çocuk için bu yöntemler geçerli midir.?

Sağlıklı uykuya geçiş dönemi nedir?

Çocuklarda uyku düzeni oluşturma da çocukların rahat ve sakin bir uyku uyuyabilmesi için bunun öncesinde yapılması gereken bazı şeyler vardır. Çocukların ihtiyacını karşılamak, sevgi ve oyuna doyum, evdeki seslerin azaltılması gibi yöntemlerle çocuğa uykuya yaklaşıldığını sözel olmayan ifadelerle anlatılması, hazırlanması demektir. Her çocuk için bu yöntemler geçerlidir. Anne babaların evdeki hızı ve sesleri azaltması, bu değişiklikler çocuğa mesaj verecektir. Bu sürece sağlıklı uykuya geçiş dönemi diyoruz.

Sağlıklı ve düzenli uykuya geçmeden önce yapılması gerekenler: • Sağlıklı ve düzenli bir uyku için öncelikle evin bir düzeni olmalıdır. Evde belirli bir düzen yoksa çocuklarınıza uyku düzeni veremezsiniz. Evde ki düzen oturtulduktan sonra artık çocuğunuza uyku düzeni vermeye başlayabilirsiniz.
 • Çocuğunuzu yatırmadan önce mutlaka birlikte verimli zaman geçirmelisiniz. Çocuk anne ve babasına doymalı, sevgi bakımından tatmin edilmelidir. Çocuklar için evde yapılacak etkinlikler için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Uykuya geçmeden önce yavaş yavaş değişiklikler başlanmalıdır. Evde televizyon kapatılmalı, ışıklar azaltılmalı, evin hızını ve sesini olabildiğince en aza indirmelisiniz.
 • Evinizin ortamı değişirken çocuğunuzun fiziksel ihtiyaçlarını gidermelisiniz. Tuvalet ihtiyacı giderilmeli, dişler fırçalanmalı, el ve yüz yıkanmalıdır.
 • Çocuğunuza bir kere uyku vakti olduğunu hatırlatma amaçlı söyleyin. Kesinlikle tekrarlamayın baskı kurmayın.
 • Artık çocuğunuz yatağa girmeye hazır hale geldi. Çocuğunuzun odasına girdiniz ve işler tam olarak burada başlıyor hazır olun anneler.
 • Çocuğunuzun pijamasını verin ve giymesini sabırla bekleyin. Pijamasını giydikten sonra yatağa giren çocuğunuzla mutlaka ama mutlaka iletişim sağlayın. Bu iletişim sohbet olabilir, hikaye okuma olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken tek şey çocuğunuz sohbeti uzatmak isteyebilir, daha fazla hikaye okumanızı isteyebilir. Kararlı bir ses tonuyla bunu nazikçe olmayacağını ifade edin. Kesinlikle ağlamalara, sinir krizlerine boyun eğmeyin sakin ve sabırlı olun.
 • Artık sona yaklaşıyoruz. Hikaye veya sohbet bittikten sonra ışıklar kapanıyor. Işıklar çocukların sağlıklı uykusu için önemli bir konudur. Karanlık bir ortam derin ve sağlıklı uyku için olmazsa olmazdır. Işıkları bir kere kapattıktan sonra bir daha kesinlikle açılmamalıdır. Işıkları aç kapa yapmak çocukların uykuya geçişini daha da zor hale getirecektir. Karanlıkta hareket etmeyi öğrenmelisiniz.
 • Işıklar kapandı ve odadan çıktınız. Çocuğunuz mışıl mışıl uykuya geçmeyecek ilk etapta. Sürekli sizi çağıracak, ağlayacak, yanınız gelmek isteyecek ya da sizi yanında isteyecek burada ki kararlı duruşunuz düzenli uyku eğitiminde çok önemlidir.

Uyumamak için ağlayan bir çocuğunuz var ne yapacaksınız?

Öncelikle hemen odasına girmeyin biraz zaman tanıyın ısrarlı bir şekilde devam ediyorsa yanına gidin yataktan çıkmasına izin vermeyin. Elini tutun veya sırtını okşayın. Sakinleştiği zaman 10 dakika sonra geleceğinizi söyleyin ve odadan çıkın. 10 dakika geçtikten sonra tekrar yanına gidin ışıkları hiçbir zaman açmıyorsunuz ağlamıyorsa onu ağlamadığı için tebrik edin ve sırtını okşayın. Tekrar geleceğinizi söyleyin ve zaman vermeyin 30 dakika sonra oldukça sesiz bir şekilde kontrol edin.

 • Yukarıda saydığımız yöntemleri her gün düzenli yaptığınız takdir de yani rutin hale gelmesini sağlarsanız çocuğunuza uyku düzenini sağlamış olursunuz.
 • Sabahları uyandırmada da aynı rutini uygulamalısınız. Çocuklarınızı her sabah aynı saatte uyandırmalısınız.

Çocuklarda uyku düzeni oluşturma en çok eğitimi veren anne veya babanın sabırla, kararlılığına ve sakinliğine bağlıdır. Bunlara sahipseniz hiç merak etmeyin sizler bu işin üstesinden gelebilirsiniz.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?