Çocuklarda ve ergenlerde obezite sorunu

Çocuklarda ve ergenlerde obezite sorunu

Günümüzde çocuklarda ve ergenlerde obezite sorunu, kronik bir rahatsızlık olarak görülmektedir. Çocukların ve ergenlerin yaklaşık olarak  % 25-30’u obeziteden etkilemektedir. Her yıl obezite sayısı giderek artmaktadır. Bir halk sorunu olan obezite çocukların ve gençlerin yaşamını tıbbi, psikolojik ve sosyolojik anlamda tehdit etmektedir.

Dünya sağlık örgütünün 2007 de yaptığı bir araştırmaya göre, obezite ile mücadelenin dünyanın en önemli halk sağlığı sorunu olduğunu raporlamış, çocuklarda ve gençlerde ciddi bir boyuta ulaştığını hatta gelecek nesiller için maddi manevi sağlık yükü olduğunu bildirmiştir.

Obezite nedir?

Obezitenin en genel bilinen tanımı, vücuda giren enerjinin, çıkması gereken enerjiden fazla olması halidir. Alınan enerji vücuttan dengeli bir şekilde atılamayınca, vücudun bu enerjiyi insan sağlığını bozacak şekilde yağ olarak depolanmasıdır.

Obezitenin nedenleri nelerdir?

Çocukluk dönemindeki obezite sorunu, bir çok nedene bağlıdır. Obezite genetik olarak aile bireylerinden geçebilir veya çevresel ve psikolojik sorunlardan etkilenen çocuklar ve ergenler obezite olabilir.

Yapılan bir araştırmaya göre obez ebeveyne sahip olan ikiz bebekleri 2 farklı ailede büyütürler ve bu 2 bebek çocukluk dönemlerinde obezite olurlar. Genetik obezite, çocuklarda ve ergenlerde çevresel ve psikolojik faktörlerin etkisiyle de obezite riskini artırmaktadır. Çocuklara öz güven nasıl kazandırılır? Yazıyı görüntülemek için buraya tıklayın.

Obezite oluşumunda fiziksel, çevresel ve psikolojik nedenler;

 • 5 saatten fazla hareketsiz bir şekilde tv seyretmek,
 • Uzun süre hiç kalkmadan, bilgisayar oyunu oynamak,
 • Hareket alanını azaltmak,
 • Şekerli ve gazlı içecekler içilmesi,
 • Hazır gıda ve ‘fast food’ tüketiminin artırması,
 • Lifli gıda, bakliyat ve sebze tüketiminin azalması,
 • Evdeki huzursuzluk,
 • İstenmeyen kardeş,
 • Okul hayatında yaşanan olumsuzluklar,
 • Başarısızlıklar,
 • Kabul görmeme,
 • Çevreden dışlanma,
 • Yalnızlık gibi obezite problemini ortaya çıkaran risk faktörleridir.

Obezite olan çocuklarda ve ergenlerde görülen sorunlar

Çocuklarda ve ergenlerde obezite sorunu bir çok problemi de beraberinde getirmiştir. Obezite sağlık, psikoloji ve sosyoloji olarak insan yaşamını olumsuz etkilemektedir. Obezite sorunlarını 3 başlık altında toplayacağız.

Tıbbi sorunlar:

Obezite, sadece ilerisi yaşlarda değil çocuklukta da kronik bazı rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Obezite; kolesterol, kalp hastalıkları, hormon bozukluğu, tekrar eden ayak bileği burkulmaları, ortopedik bir çok sorunlar doğurmaktadır.

Psikolojik sorunlar:

Aşırı kilolu olma durumu, çocuklarda ve ergenlerde psikolojik sorunların ana kaynağıdır. Obezite, çocuklarda ve ergenlerde psikososyal nedenlere bağlı olarak; öfke nöbetleri, aşağılanma duygusu, benlik kaybı, içe kapanma, asosyallik gibi sorunlar yaşamaktadır. Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı nasıl çözülür? merak edenler buraya tıklayarak yazıyı görüntüleyebilir.

Sosyolojik sorunlar:

Obezite olan çocuklar ve ergenler, okulda dışlandıklarını, onlardan tiksinti duyulduklarını düşünerek aşağılanma duygusu, benlik kavramı ve beden imajı zedelenmesi, içe kapanma, arkadaş ortamlarından uzaklaşma görülmektedir. Sosyal ortamlardan olabildiğince uzaklaşan obezite çocuklar veya ergenler okul başarılarında da düşüşler yaşamaktadır.

Çocuklarda ve ergenlerde obezite sorunu. Obezite sorunun çözümleri nelerdir?

Obezite veya obezite tehdidi altında olan çocuklar ve ergenler için yaş ve kilo dikkate alınarak, bazı tedbirler alınmalıdır. Öncelikle doktor kontrollerinden geçtikten sonra diyetisyen eşliğinde program yapılmalıdır.

Obezite sorunun çözümleri için yapılması gerekenler:

 • Çocukların ve ergenlerin öncelikle yeme alışkanlığı değiştirilmelidir. Hazır gıdalar, fast foodlar, gazlı ve şekerli içecekler, yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı yemekler bırakılmalıdır.
 • Doktor onayından geçtikten sonra haftalık en az 3 gün egzersiz yapılmalıdır. Bu egzersizlerin süresi kilo oranına göre ayarlanmalı, haftalık takibi yapılmalıdır.
 • Çocukların ve ergenlerin sürekli hareketsiz kalmaları engellenmelidir. Günlük yürüyüşe teşvik edilmelidir.
 • Uzun süren tv seyretmeye, bilgisayar oyunu oynamaya engel konulmalıdır. Bu eylemlerin süreleri günlük kademeli olarak azaltılmalı, çocukların ve ergenlerin olumsuz etkilenmemesine dikkat edilmelidir. Çocuklara sınır koyma nasıl olmalıdır? Buraya tıklayarak yazıyı görüntüleyebilirsiniz.
 • Belediyenin spor faaliyetlerine yönlendirilmelidir.
 • Aile ve okul iş birliğinde olarak çocuğa veya ergene destek olmalıdır.

Obezite olan çocuklara veya ergenlere en büyük destek aile tarafından verilir. Ailesi tarafından sevilen, daim destek gören çocuklar veya ergenler obeziteden daha çabuk kurtulduğu gözlemlenmiştir.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?