Çocukları sanal dünyadan uzak tutmanın yolları

Çocukları sanal dünyadan uzak tutmanın yolları

Zaman içerisinde insanoğlu birçok değişime maruz kalmaktadır. Eskiden olanlar şimdi yok, eskiden olmayanlar şimdi var. Bu nedenle çocuklarında değişime ayak uydurmak için bazı yönelimleri olmaktadır. Sürekli televizyon seyretmek, bilgisayar oyunu oynamak gibi. Çocukların televizyona, telefona, tablete olan düşkünlükleri, bunlarla geçirdikleri zamanın fazla olması, ebeveynleri tedirgin etmektedir. Elbette çok haklı bir tedirginliktir. Çünkü oyun bağımlılığı olan çocuk sayısı gittikçe ülkemizde artmaktadır. Peki  çocukları sanal dünyadan uzak tutmanın yolları var mı? Bu mümkün mü? Evet var ve mümkün sadece biraz zor.

Çocuklar neden telefon, bilgisayar, tablet, oyun bağımlısı olur?

  • Eskiden çocuklar sokakta özgürce oynardı. Okuldan geldikten sonra dışarı çıkar arkadaşlarıyla oynamadıkları oyun kalmazdı. Şimdi çocuklar eve kapandı. Zaman geçirmek için en iyi alternatif teknoloji oldu.
  • Ebeveynler çocuklarına susmaları için, yemek yedirmek için, kafa dinlemek için telefon, tablet vermesi, televizyon karşısına çocuğunu oturtması çocukları bağımlı olmaya iten sebeplerden biridir.
  • Evde sürekli huzursuzluğun olması çocuğu rahatsız eder ve çocuk kendisini daha rahat hissedeceği sanal dünyanın eğlenceli ortamına bırakır.
  • Evde yeteri kadar onay görmeyen, takdir edilmeyen çocuk, sanal dünyadaki oyunlarla tatmin olmaya çalışır. Aldığı puanlar, geçtiği seviyeler onu doyuma ulaştırır.
  • Çocuğun telefonda, tablette gösterdiği başarısını ebeveynler başkalarının yanında sanki yeni bir şey icat etmiş gibi aşırı övmesi, çocuğun bu oyunlara olan ilgisini artırmaya neden olur. Çocuklara ödül ve övgü zarar veriyor. Nasıl mı? buraya tıklayarak yazımızı görüntüleyebilirsiniz. 
  • Baskıcı bir ailede yaşayan çocuk, hiçbir baskı görmediği istediği gibi olduğu sanal dünyada olmayı tercih ediyor.

Bu nedenler çocuğun yetiştiği ortama göre değişkenlik gösterebilir.

Çocukları sanal dünyadan uzak tutmanın yolları nelerdir?

Sonuç olarak çocukları sanal dünyaya teşvik eden en önemli sebep, ilgisiz anne babadır. Çocuklarını sanal dünyadan uzak tutmak isteyen yine anne babadır. Çocuklarınızı başınızdan savmak için, istediklerinizi yaptırmak için çocuklara tv, tablet, telefon vermeyin. Çocuklarınızla ilgilenin. Eğer çocuklarınızla ilgilenmeyeceksiniz, birlikte sohbet etmeyecekseniz, oyun oynamayacaksınız, onlarla ağlayıp onlarla gülmeyecekseniz lütfen üremeyin.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?