Çocuklarınızın Sizi Dinlemesi İçin 5 Etkili Yollar

Çocuklar bir avuç kadar olabilir ve bir ebeveyn olarak muhtemelen bu durumla ilgili her şeyi bilirsiniz. Şansınızın, siz takip etmesi için zaten bir dizi sonuç ve kuralınız var.

Ama, tatlı yüzlü çocuğunuzun yürümeye başlamasıyla, tamamen kontrol dışı bir şekilde davrandığında, sizi öfkelendirebilir, şok edebilir ve endişelendirebilir. Bu durumla özdeşleşirseniz veya zor çocuklarla nasıl başa çıkacağınız konusunda yollar arıyorsanız, yazılarımızı okuyun. Burada, kontrol dışı çocuklarınızla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilecek bazı yollar sunuyoruz.

Çocuğunuzun Kontrol Dışı Davranışlarının Nedenleri:

Çocuğunuz kontrol dışı davranışlarını birçok nedenden dolayı sergileyebilir, bunlardan bazıları şunlardır:

Çocuğunuz dikkatinizi çekiyor (sevilmiyor, güven eksikliği hissediyor).

Hasta ya da üzgün (bedensel hastalık, duygusal sorunlar).

Okulda zorlu bir durumla karşı karşıyadır (zorbalık, öğretmen değişimi / müfredat, arkadaş eksikliği vb.).

Evde bir değişiklik yüzünden üzgün (ebeveynin boşanması, yer değişimi / ev vb.).

Ebeveyn olarak, kontrolü zor olan çocuğunuzla başa çıkmak için çeşitli önlemler alabilirsiniz. İşte bazıları:

  • Kuruluş Makamı:

Harika bir ebeveyn olmak istiyorsun. Bir kusur bulucu olmak istemiyorsun. Ama siz bir ebeveynsiniz ve havalı bir anne / baba olmanın ötesinde, çocuğunuz için bir otorite, bir bekçi ve bir koruyucusu olmanız gerekir. En önemlisi, senin çocuğun ebeveyn olmanı istiyor. Kendi arkadaş grubu var. Ama sahip olduğu tek ebeveyn sensin, bir tane ol.

Çocuğunuz doğru ve yanlış bir duygusu olmadığı için yanlış davranabilir. Çocuğunuza evde / dışarıda kabul edilebilir davranışların neler olduğunu, neyin kabul edilebilir olmadığını öğretin ve oradan alınmasını sağlayın.

Çocuğunuzu sizinle iletişim kurmaya teşvik edin. Sorular sorun ve bir cevap beklediğinizi bildirin. Ebeveynlerin, çocuklarının hayatlarına gerçekten rahatsız eden şeyin ne olduğunu bilmek için onları yollarını sorgulamaları gereken zamanlar vardır. Bu, sorunun kökenine gitmenize yardımcı olacaktır. Tıbbi yardıma ihtiyacı var mı? Davranış bozukluğundan muzdarip mi? O zorbalık kurbanı mı yoksa sadece dikkatini çekmek için mi ağlıyor?

Çocuğunuzun bulunduğu yere her zaman bir sınır koyun. Daha büyük çocuklar ve gençler, anne ve babalarını, arkadaşlarıyla geçirdiklerini karanlıkta tutmak istemeleri meşhurdurlar. Ebeveynlerinden nerede olduklarını gizlemek çocuğunuzun sorunlu davranışının bir işareti olabilir.

  • Kuralları Tanımlayın:

Basitçe ‘iyi ol’ demek yeterli olmayabilir. ‘İyi’, çocuğunuzun ‘iyi’ tanımından farklı olabilir. Bu yüzden kuralları açıklığa kavuşturun, böylece çocuğunuzun bunlardan çıkabileceği muğlak bir yol yoktur. Örneğin, yapmak istediğiniz şey için açık ifadeyi kullanabilirsiniz. Aras her sabah yatağını toplayın ya da Kerem elektronik cihazlarını akşam yemeğinde kullanma ’. Ayrıca, yaşa uygun kurallar belirleyin. Bazı kurallar tüm çocuklarınız için geçerli olabilir. Ama evde bir bebek ve bir genç varsa, onlar için bazı kurallarda yönergeleri ayırmak zorunda kalabilirsiniz.Eylem adımları:

Evinizde ki rutinleri ayarlayın. Rutinler çocukları güvende hissedebilir. Çocuğunuz ne zaman ve ne yapacağını bildiğinde, davranışının kontrolünde daha fazla olması muhtemeldir. Kontrolünüz ve düzenli kurallar ile çocuğunuz, kuralı ihlal etmenin size iyi gelmeyeceğini bilir.

Çocuklarınızın kuralların önemini anlamasına yardımcı olmak için “göster ve söyle” yi kullanın. Yani, büyük çocuğunuz genellikle küçük kardeşine vurur. Seni nasıl üzdüğünü ve bu davranışın neden kabul edilemez olduğunu bilmesini sağlayın.

  • Geri Bildirim:

Ödül ve ceza olmadan kurallar koymak, çocuklarınızı disipline etmenin çok etkili bir yolu değildir. Çocuklarınız yanlış davranırsa, bundan kurtulamayacaklarını bilmelidir.

Eylem adımları:

İyi davranışları ödüllendirmeyi bir alışkanlık haline getirin. Bu, çocuklarınıza iyi davranışların iyi şeylere eşit olduğu fikrini uygular. İyi davranışı ödüllendirmenin bir diğer yararı da, çocuğunuzun doğru davranışlara olan dikkatini artırır, hataya başvurma olasılığını düşürür.

Onları etkileyecek cezaları ayarlayın. Bilgisayar / televizyon / internet ayrıcalıklarını uzaklaştırın. Bir hafta“video oyunu yok”  uygulayın.

İyi bir davranış sergilediğinde çocuğunuza dikkat edin. Öfke nöbeti sırasında onu anlamaya çalışın ve bu davranışın nedenini araştırın.

  • Tutarlılık:

Boş tehditler, güçlü ebeveynlik denetimleri için geçerli değildir. Bir harekete ilişkin sonuçları belirlediyseniz, üzerinde takip edin. Söylediğiniz gibi yapmadıysanız, çocuğunuzun kötüye kullanımı muhtemeldir ve büyük olasılıkla bunu kendi avantajına kullanır.

Eylem adımları:

Çocuklarınıza uygulayamayacağınız cezalara son verin. Çocuğunuza ‘akşam yemekten sonra tatlını yiyemeyeceksin’ gibi olmayacak cezalarla sizi dinlemesini sağlayamazsanız, bunu yapmak için tehdit etmeyin. Çocuklarınızın sizi ‘boş tehditlerle’ tutarsız ebeveyn olarak görmesini istemezsiniz.

Zihinsel olarak ödüller ve cezalar listesi hazırlamak için biraz zaman ayırın. Bu şekilde, otorite figürü olarak hareket etme zamanı geldiğinde çocuklarınızın karşısına kalmak zorunda kalmayacaksınız. Tecrübeniz, emin ebeveynlik becerisi olarak karşınıza çıkacaktır. Çocuklarınız o çizgiyi geçemez. Ve eğer tesadüfen yaparlarsa, ne yapacağınızı bileceksin.

Kurallar, ceza ve ödüller ile tutarlı olun.

  • Notlar Alınız:

Belirli bir durumla ilgili bir öğrenme yoksa, ödül ve sonuçların bir anlamı yoktur. Hem ebeveynler hem de çocuklar için geçerlidir. Çocuğunuzun davranışlarına yansımadığı ve cezasının nedenlerini anlayamadığı sürece, yine aynı şekilde ve daha yoğun bir şekilde harekete geçecektir.

Eylem adımları:

Çocuğunuza öfkeli bir patlamanın ardından odasında biraz zaman geçirmesini isteyin. Kendi cezasının gerekçesi hakkında kendi başına bir sonuca varmasına izin verin. Tamamlandığında, duruma uymayı düşündüğünüz bir ceza uygulayabilirsiniz.

Çocuğunuz yanlış davrandığında, durumu daha iyi anlaması zaman ayırın. Ebeveyn olarak herhangi bir şekilde çocuğunuzun kontrol dışı davranışlarına katkıda bulundunuz mu?

Kontrol edilebilir çocuk yetiştirmek için belirlenmiş kurallar bulunmamaktadır. Çocuklarınızın dahil olduğu zor bir durumla başa çıkmanın en iyi yolu, siz ve çocuklarınız için en iyi olanı yapmaktır. Kendi bölümünüzde bazı deneme ve hatalarla, ailenize en uygun olan kendi yönergelerinizi bulabilirsiniz.Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?