Coronavirüs'ünü Çocuklarımıza Nasıl Anlatmalıyız

Coronavirüs’ünü Çocuklarımıza Nasıl Anlatmalıyız

Korona virüs (COVID-19) haberlerinden dolayı birçok ebeveynlerin çocuklarına nasıl güven verebilecekleri ve zaten endişeli olan çocukların endişelerini nasıl giderebileceklerini merak ediyorlar. Bu konuda New York Çocuk Zihin Enstitüsünün (Child Mind Institute) tavsiyelerini coronavirüs’ünü çocuklarımıza nasıl anlatmalıyız diyen ebeveynler için paylaşacağız.

Coronavirüs’ünü tartışmaktan korkmayın

Çoğu çocuk virüsle ilgili duyumlar almış veya yüz maskesi takmış insanları gördüğünden dolayı tedirgin olmaktadırlar. Kendilerine, bilhassa da anne ve babasına, ninelerine ve ya dedelerine bir şeyler olabilir kaygısını taşırlar. Bu nedenle ebeveynler bu konuda çocukları ile konuşmaktan kaçınmamalıdır. Virüsten bahsetmemeye çalışmak aslında çocukları daha fazla endişelendirebilir . Çocuk Zihin Enstitüsünde çocuk psikoloğu olan Janine Domingues “İlk haberleri siz ebeveynler alıyorsunuz ve bu haberleri çocuklarınıza süzerek aktaracak olan kişi yine sizsiniz” diye açıklıyor. Amacınız, çocuklarınızın bilgili hissetmelerine yardımcı olmak ve arkadaşlarından duyduğu haberler karşısında  kendisini daha bilinçli ve dolaysıyla da güvende hissetmesini sağlamak olmalıdır.

Gelişimsel olarak uygun olun

Bu konuda çok fazla bilgilendirme yapmaya çalışmayın, çünkü bu onlar için çok zor olabilir. Bunun yerine, çocuğunuzun sorularını yanıtlamaya çalışın. Dürüst ve net bir şekilde cevap vermek için elinizden geleni yapın. Her şeye cevap veremiyor olmanız sorun değil; önemli olan çocuğunuz için faydalı bilgiler aktarabilmektir. Soruları hemen cevaplamaya çalışmadan önce iyice düşünün. Virüsle ilgili korkutucu fantezilere teşvik etmekten kaçının .

Kendi kaygınızla başa çıkın

Domingues, “En endişeli olduğunuzda veya paniğe kapıldığınızı hissettiğinizde, çocuklarınızla bu konuda konuşmanızı erteleyin” diye uyarıyor. Endişeli olduğunuzu fark ederseniz, konuşmaya veya çocuğunuzun sorularını cevaplamaya çalışmadan önce sakinleşmek için kendinize biraz zaman ayırın.

Güven verici olun

Çocuklar çok egosentriktir, Haberlerden edindiği bilgiler onların endişelenmeleri için yeterli olabilir. Bu yüzden çocuğunuza, aslında çocuklarda daha hafif belirtiler göründüğüne dair güvence vermek faydalıdır.

Çocuklarla ilgili iletişim hataları ile ilgili diğer yazımızı öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz

Güvende kalmak için ne yaptığınıza odaklanın

Çocuklara güven vermenin önemli bir yolu da aldığınız güvenlik önlemlerini vurgulamaktır. Korona virüsün çoğunlukla öksürme veya temas yolu ile bulaştığını biliyoruz. Dünya Sağlık Örgütü sağlıklı kalmamız için ellerimizi iyice yıkamamızı öneriyor. Çocuklara dışarıdan geldiklerinde ellerini 20 saniye boyunca (veya iki “Mutlu Yıllar” şarkısının uzunluğunda) sabun ve su ile yıkadıklarını hatırlatın.

Konuşmaya devam edin

Çocuklara, farklı bir bilgi edindikçe onlara da anlatacağınızı söyleyin. Domingues “Emin olmadan verdiğiniz cevapların sonunda emin olmadığınızı söyleyin. Bu konuda daha net bilgi edindiğiniz zaman onlara da aktaracağınızı belirtin” diyor. 

Çocuklar için evde yapılacak etkinlikler” başlıklı yazımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Sağlıklı Günler dileriz.

Lütfen Evde Kalın!

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?