Dış gebeliğin nedenleri ve tedavisi

Dış gebeliğin nedenleri ve tedavisi
Dış gebelik, döllenmiş bir yumurtanın rahim içi dışında bir yerde döllenmesi sonucunda oluşan gebeliktir. 50 hamilelikten 1 inde görülen bir gebelik türüdür. Dış gebeliğin nedenleri ve tedavisi bireyden bireye değişkenlik gösterebilir.

 Dış gebeliğin belirtileri, normal hamilelik belirtileri ile aynıdır. Adet gecikmesi, gebelik testinin pozitif çıkması, memelerde hassasiyet, bulantı, kusma gibi belirtiler görülür. hamilelikte sabah bulantısı ve yapılması gerekenler için buraya tıklayın. Bu durumda yapılması gereken, anne adayının acilen doktora gitmesidir. Dış gebelik durumunun olup olmadığını bilmese de adeti geciktiği anda doktora giderse ve dış gebelik çıkarsa erken teşhisle tehlikeli bir durumdan kurtulabilir. Maalesef dış gebeliğin farkına varılmaması iç kanamaya sebep olduğu için anne adaylarında ölümle sonuçlanmaktadır.

Dış gebeliğin nedenleri nelerdir?

Dış gebeliğin birden fazla nedenleri vardır. Adeti geciken kadınlar hamile olduğunu düşünür çünkü tüm belirtiler bunu göstermektedir. Peki normal hamilelikle aynı belirtileri gösteren dış gebeliğin nedenleri nelerdir? hamileliğin ilk belirtilerini merak ediyorsanız tüm ayrıntılar öğrenmek için buraya tıklayın.

 • Fallop tüplerde enfeksiyon olması: tüplerdeki herhangi bir problem tıkanıklık, enfeksiyon gibi bu tip rahatsızlıklar dış gebeliğin birinci sebebidir.
 • Daha önce geçirilmiş enfeksiyondan kalan yara dokusu ve ya cerrahi bir müdahale ile yumurtanın hareketinin engellemesi,
 • Apandis ameliyatı, over kisti sebebiyle yapılan cerrahi müdahaleler, tüplere zarar verdiyse,
 • Bazı doğum kontrol hapları,
 • Doğuştan gelen, tüplerdeki anormal bozukluklar dış gebeliğin nedenleri arasında sıralanabilir.Dış gebelik nasıl anlaşılır?

Günümüzdeki hamile kadınların çoğu çok okuyan ve araştıran bir durumda. Ancak dış gebelik normal hamilelik belirtileri verdiği için bazen bu gözden kaçmaktadır. Bu durumda sizleri bilgilendirmek için bazı doktorların söylemiş olduğu belirtiler var. Eğer bunlardan herhangi birisini yaşıyorsanız ve ya ters giden bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Bu belirtiler varsa;

Dış gebelik riski olan kadınlar

 • 35 yaşından büyük olanlar,
 • Kısırlık ya da tüp bebek tedavisi görenler,
 • Doğurganlık ilaçların kullananlar,
 • Sigara,
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,
 • Endometriozis hastalığı olanlar,
 • Hormonel etkiler,
 • Başarı ile sonuçlanmayan tüp bağlama işlemi ya da işlemin iptal edilmesi.

Cinsel hayatı olan her kadın dış gebelik riski taşımaktadır ancak yukarıdaki saydığımız faktörleri taşıyanlar da risk daha fazladır.

Dış gebeliğin tedavisi var mıdır?

Dış gebelik erken fark edildiyse, doktorunuzun kararıyla bir kaç ilaç tedavisi ile düşük yapılması sağlanır. Bu ilacı doktorunuz enjekte eder ve düşük belirtileri başlar. normal hamileliklerde düşüğün nedenlerini öğrenmek için buraya tıklayın. Doktorunuz yaklaşık 3 ay hamile kalmanızı tavsiye etmez. İlacın etkisi çok fazla olduğu için bu dönemde hamile kalınırsa bebek ilaçtan ciddi bir şekilde etkilenir.

Eğer doktorunuz cerrahi bir operasyon yapmaya karar verirse acil bir ameliyatla dış gebelikten anneyi kurtarır. Cerrahi operasyonlar nadiren yapılmaktadır. Dış gebeliğin tedavisi erken teşhislerde daha sağlıklı sonuçlar verir.

 

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?